Сабақ жоспары 3 тоқсан
6 сынып
№ 14 Күні: ___________
Пән: математика
Сабақтың тақырыбы: Санды теңсіздіктер.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Санды теңсіздіктер мен таныстыру және теңсіздіктерді салыстыру
Дамытушылық: әр оқушының үш деңгейлік тапсырмаларды біртіндеп орындауына жағдай жасау арқылы оның қабілетіне сәйкес жеке құзырлылығын дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері:Деңгейлеп оқыту әдісі
Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік карточкалар,слайдтар
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.
І.Үй тапсырмасын тексеру. 1.Үй жұмысы дәптерлерін жинап алу
2. Өткенге шолу жасау
Деңгейлік карточкалар тарату «Жасырын сөзді тап»
№ 1 Е №2 У
3х- 15= х + 3 2х + 3 = х + 13
№3 Ң №4 Т
2х – 2 = х + 4 4 (5 – х) = 3х – 1
№ 5 Д №6 Е
7-3х = х + 11 5( х – 1) = 4х + 3
1.Қандай теңдеуді бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп атайды?
2.Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді қалай шешеміз?
3. Теңдеудің қандай қасиеттерін білесіңдер?
ІІ Жаңа сабақты түсіндіру :
а мен в сандарын салыстырғанда а-в айырмасы оң сан болса,а>в болады .
а мен в сандарын салыстырғанда а-в айырмасы теріс сан болса,а<в болады .
> және < белгілері қарама – қарсы теңсіздік белгілері деп, ал >және > немесе < және < белгілері бірдей теңсіздік белгілері деп аталады.
Егер теңсіздік < немесе > белгілерімен жазылса, қатаң теңісіздік, ал ≤ немесе ≥ белгілерімен жазылса, қатаң емесе теңсіздік деп аталады.
Ұзындығы 7 см, ені 4 см тік төртбұрыштың ауданымен қабырғасы 5 см квадраттың ауданымен салыстырайық.
Шешуі: Тіктөртбұрыштың ауданы 7*4 ══28см2
Квадраттың ауданы: 5*5══25 см2
Енді салыстырайық 7*4 >5*5
Мұндағы 7*4 >5*5 санды теңсіздік
7*4 санды теңсіздіктің сол жақ бөлігі ,
5*5 санды теңсіздіктің оң жақ бөлігі
а=28, в=25 егер а-в >0 болса , онда а >в
28-25=3 ал 3>0 яғни 28>25
2 мысалды талдау оқушылармен бірге
Сонымен егер а мен в санын салыстырғанда а-в айырмасы теріс сан шықса , онда в санын а санынан үлкен
ІІІ Жаңа білімді бекіту
Ауызша орындалатын тапсырмалар: №887
4. Есептер шығару
Әрбір оқушының алдына жұмыс дәптерлері таратылып, сол жұмысты орындайды
Оқушыға арналған жұмыс дәптері
«Көпір»
тапсырмалары
№889 тақтамен жүмыс
«Сергіту- жорға»
№ 891
«Көкпар» тапсырма-лары
х+ [pic] және х+ [pic] х-3 және х-4
х+ [pic] және [pic] х-5 және х-7
«Байге»
х+0,5 және х-(-0,3) а: (-7) және а :7
у+(- [pic] ) және у-(+ [pic] ) (-п): (-3) және п : (-3)
«Жинақ-тау» тапсырма-сы
Схема бойынша талдау
Санды теңсіздіктік бойынша түсінігіңді схема түрінде бейнеле
[pic]
Сабақты қорытындылау кезеңі:
Санды теңсіздік деген не?
а және в сандарының қайсысы үлкен, қайсыс кіші екенін қайдан білеміз?
Қатаң , қатаң емес теңсіздіктер деп қандай теңсіздіктерді айтады?
Сабақты бағалау : Жұмыс дәптерлері бойынша, оқушылардың сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үй жұмысы: №889, №897.
Үлестірме карточкалар
№ 1 Е №2 У
3х- 15= х + 3 2х + 3 = х + 13
№3 Ң №4 Т
2х – 2 = х + 4 4 (5 – х) = 3х – 1
№ 5 Д №6 Е
7-3х = х + 11 5( х – 1) = 4х + 3
[pic]
Мұғалімнің аты –жөні : Тылешова Ардакты Аралбековна
Павлодар облысы, Екібастұз қаласы
Әлкей Марғұлан атындағы жалпы орта білім беретін мектебі
8
6
-1
9
10
Мұғалімнің аты –жөні : Тылешова Ардакты Аралбековна
Павлодар облысы, Екібастұз қаласы
Әлкей Марғұлан атындағы жалпы орта білім беретін мектебі