квадрат теңдеулерді шешу тақырыбына ашық сабақ жоспары

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Алгебра 8 сынып

Сабақтың өтілетінкүні

Пәні

Класс

Өткізетін мұғалім

Кабинет

19.01.2016.

Алгебра

8

Сейткалиев Алмас Узакбаевич

12

Сабақтың тақырыбы

Квадрат теңдеулерді шешу тәсілдері


Мақсаты

Квадрат теңдеулерді шешу тәсілдерін қайталау және оларды пайдалана білу


Міндеттері

Квадрат теңдеулерді шешуде әртүрлі тәсілдерді пайдалана білу дағдыларын қалыптастыру

Квадрат теңдеулер тақырыбынан алған білімдерін, ойлау қабілеттерін, зерделеу және қорытынды жасай алуын дамыту

Топ алдында өз әрекетіне жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу

Оқыту нәтижесі

Квадрат теңдеулерді шешу тәсілдерін қайталайды және оларды есеп шығарғанда пайдалана біледі

Түйінді идеясы

 квадрат теңдеу деп аталады. а, в,с -коэффициенттер, х-айнымалы а

а х айнымалысының квадрат үшмүшені нөлге айналдыратын мәндері =0 квадрат теңдеуінің түбірлері болады. Квадрат теңдеуді шешу үшін дискриминант, түбірлердің формуласы мен Виет теоремасы пайдаланылады.

Стратегиялар

Топтау, топтық, жеке жұмыс, «Үш шапалақ», «Екі жұлдыз, бір тілек», «Екі жұлдыз, бір тілек»

Уақыты

Ресурсы

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

2

мин

Карточка

Оқушыларды гүлдер арқылы топтау: Гүлдердің бес түрі беріледі 

Оқушылар гүлдердің бес түріне байданысты топтасады, бес топқа бөлінеді

мин

слайд

«Маған уақытымды саясат пен теңдеугебөлуге тура келеді. Алайда меніңше теңдеу саясаттан анағұрлым маңызды. Себебі саясат осы уақыттық қана, ал теңдеу мәңгілік.»

ғұлама -  Альберт Эйнштейн

Оқушылардың көңілі нақыл сөзге ауады, сабаққа деген қызығушылығы ашылады.

15

мин

Слайд

Оқушыларға квадрат теңдеулерді шешу тәсілдері мен есеп шығару үлгісін ұсынады.

Оқушылар толымсыз квадрат теңдеуді, квадрат теңдеу түбірінің формуласы бойынша, Виет теоремасын пайдаланып, жұп коэффициенті бар теңдеуді шешу және алмастыру тәсілін қайталайды, бір – біріне түсіндіреді, диалогқа түседі, сұрақ қояды, жауап береді, өз пікірлерін ортаға салады, сыни тұрғыдан ойлайды, үнсіз оқушы ашылады, дарынды оқушы таланттылығын көрсетеді, мысалды талдайды, бірін – бірі тыңдайды, көбейткішке жіктеу алгоритмін құрайды

7

мин

Слайд

Әр шешу тәсіліне топқа төрт немесе бес есептен беріледі:


Бес топ бір мезгілде берілген есептерді шешіп, топ болып шығарылу жолын өзара топта талқылайды, бір – біріне түсіндіреді. Кейін барлық топ үшін жалпылай түсіндіреді, дәптерге түсіреді


2

мин


Сергіту сәті.

Көңіл – күйлері көтеріледі, сергиді

10 мин


слайд

«Лақтыру» тәсілі түсіндіріледі

Әр топ шешу алгоритмін пайдаланып, тапсырмаларды орындайды, берілген қателіктер болса тексереді, түзету енгізеді, дәптерге түсіреді

5 мин

Слайд

4– тапсырма: «Сиқырлы сұрақ» әдісімен қорытындылайды

Слайдта көрсетілген сұрақтарды оқиды, ойланады, жауап береді, қайталайды, есте сақтайды

3 мин


Кері байланыс үшін ««Екі жұлдыз, бір тілек».» әдісін қолданады.

Оқушылар бүгінгі сабақтан не білгенін, көңіл – күйін, көңілінде туындаған сұрақтарын ««Екі жұлдыз, бір тілек».» әдісімен өз ойын жеткізеді

1

мин






Оқушыларды сабақ барысында өздерін бағалау парағын толтырады.

Үйге тапсырма

Әр тәсілге кітаптан екі мысалдан шығарып келу

Қосымша тапсырма






Бағалау парағы

Оқушының аты – жөні __________

Меңгердім (тапсырма) __________

Меңгергім келеді (тапсырма) ______

Өзіме ұпай А өте жақсы

Ә жақсы

Б орташа

В жаман

Біреуге түсіндіргім келеді Иә Жоқ





















1 тапсырма:Формуланы пайдаланып шешу .

1. 2х2-5х+2=0,

2. 6х+5х+1=0,

3. 2х2-3х+2=0,

4. 4х2-12х+9=0.

2 тапсырма: Виет теоремасын пайдаланып шешіңдер:

  1. х2+10х+9=0,

  2. х2+7х+12=0,

  3. х2-10х-24=0,

  4. х2-16х+60=0,

  5. х2+5х-14=0.

3тапсырма: Лақтыру тәсілін пайдаланып шешу

1. 2х2-9х+9=0,

2. 10х2-11х+3=0,

3. 3х2+11х+6=0,

4. 4х2+12х+5=0,

5. 3х2+х-4=0.

4 тапсырма"коэффициенттер" тәсілін пайдаланып шешіңдер.

1.5х2-7х+2=0;

2.3х2+5х-8=0;

3.11х2+25х-36=0;

4.11х2+27х+16=0;

5.939х2+978х+39=0.

5 тапсырма: Биквадрат теңдеулерді шешіңдер:

1.х4-13х2+36=0;

2.х4-3х2-28=0;

3. х4-24х2-25=0;

3.4х4-5х2+1=0.



5