Алгебра Квадрат түбір қасеттері

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Уақыты: 07.10.2016 ж.

Сынып: 8

Пәні:Алгебра

Сабақтың тақырыбы

Квадрат түбір қасиеттері.

Мақсаты

Оқушыларға квадрат түбірдің қасиеттерін және квадрат түбірі бар өрнектерді түрлендіруді үйрету

Күтілетін нәтижелері

Оқушыларға квадрат түбірдің қасиеттерін және квадрат түбірі бар өрнектерді түрлендіруді үйренеді

Сабақтың түрі

Қайталау

Ресурстар

Стикер, плокаттар, маркер, Интерактивті тақта, Оқулық

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Математикалық хокей,Кім жылдам, Ғажайыптар алаңы

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйымдастыру

Сыныппен амандасамын;

Оқушылардың қатысымын тексеремін;

Сыныпты топтарға бөлемін.

Ынтымақтастық атмосферасын құру

Мұғаліммен орнынан тұрып амандасады;

Кезекші оқушылар класстың қатысымын хабарлайды.

Топтарға бөлінеді, топ мүшелерін сайлайды.

Қызығушылықты ояту

Алдын-ала даярлық тапсырмасын талдау. Бағыттау сұрақтарын қою.

Сұрақ-жауап


Топ бойынша біріккен жұмысты атқарады, талдайды, сқрақтарға жауап береді.

Мағынаны тану

  • өрнегінің анықталу обылысы (мүмкін мәндер жиыны) теріс емес нақты сандар жиыны болады: а0;

  • - арифметикалық түбір теріс емес;

  • =а, теңдеуінің екі түбірі бар: х=

кез-келген а саны үшінтеңдігіорындалады.

Енді квадрат түбірлердің өзге де қасиеттерін көрсетелік:

1) Көбейтіндінің квадрат түбірі көбейткіштердің квадрат түбірлерінің көбейтіндісіне тең,егер болса,онда

Шынын да,²=ав және²=²²=ав

  1. Бөліндінің квадрат түбірі квадрат түбірлердің қатынасына тең,егер аболса,онда теңдігі орындалады.

  2. Дәреженің түбірі түбірдің дәрежесіне тең,яғни егер аболса,онда кез-келген натурал n саны үшін =()ᶯ теңсіздігі орындалады.

Квадрат түбірі бар өрнектерді түрлендіру.

Мысалы: бөлшегін қысқарту керек.

Шешуі: -5=-= болғандықтан,

=а+ теңдігін аламыз.


Квадрат түбірі бар өрнектерді түрлендіру.

Мысалы: бөлшегін қысқарту керек.

Шешуі: -5=-=болғандықтан,

=а+ теңдігін аламыз.

I Топқа:

1. Өздеріңіз оқып отырған “Алгебра” кітабінің авторы?

2. 7 майшам жанып тұр,4-уін сөндірсек неше майшам қалады?

3. Алманың жартысы неге ұқсайды?

4. 1/10 санының кері саны?

5.Бес жарым таяқтың неше ұшы бар?

6.Ақиқаттағы дәлелдеусіз қабылданатын сөйлем

7.Қай ыдыстан тамақ ішуге болмайды?

8.225 нешенің квадраты?

9.Бір шоколадты 100 теңгеге сатып аламыз. 1,5 шоколадты неше теңгеге сатып алуға болады?

II Топқа:

  1. Шаманың 1/100 бөлігі.

  2. Үстелде 3 стақан сүт бар. Алмаз бір стақан сүтті ішіп қойды. Үстелде неше стақан бар?

  3. Нанды үш бөлікке бөлу үшін, нанды неше рет кесу керек?

  4. Торда 4 қоян бар. 4 бала 4 қоянды әкетті , ал бір қоян торда қалды. Неге?

  5. Көпмүшенің барлық қабырғаларының қосындысы.

  6. Анықтамасыз қабылданатын ұғымдар.

  7. Қабырғалары толықтауыш сәулелер болатын бұрыш.

  8. 86 санын еш амал қолданбай 12-ге арттыр.

  9. 35-тің квадраты




  • Сұрақтарға жекеше түрде танымдарына сәйкес жауап береді.

  • Мысал келтіреді, талдайды.

  • Топтық жұмысты орындайды, өзара ақылдасады, бірін-бірі оқытады.

Ой толғаныс

Математикалық хоккей

1 топ

2 топ

1)

2)

3)

Ғажайыптар алаңы

«Қу түлкі»

Шал балықтарды көп аулап әндетіп келе жатса, жолда бір түлкі сұлап жатады, шал қуанып кемпіріме жаға болады деп түлкіні шанаға салып алады. Ал түлкі жолда 1 минутта 1 балық, 2 минутта 2 балық, т.с.с. Бір лақтырғанда алдыңғы лақтырылғаннан 2 есе артық лақтыра береді. 7 минутта барлығы неше балық лақтырылған.

«Кім жылдам»

1 топ

Түбірдің мәнін табыңдар

2 топ

Өрнекітің мәнін тап

1)

2)

3)



Есептерді топ болып шығарады Өзін өзі бағалайды.

Үйге тапсырма

Үйге тапсырма: №81


Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады.

Бағалау

  • Сумативті бағалауды жүргізу.

Бағалану үшін күнделіктерін мұғалімге әкеледі.

Рефлекция

Түсінбедім? Түсіндім. Түсінгім келеді?

Стикерлерді үміт ағашына жабыстырады




Тексерілді: Ж. Рүстемова