Математика
Сабақтың тақырыбы: Санды өрнек және әріпті өрнек
Сабақтың мақсаты :
Білімділік: Санды және әріпті өрнектер туралы түсінік қалыптастыру. Әріпті теңдіктерді құру оқу және таныстыру қларды бір - бірінен ажырата алуға үйрету.
Дамытушылық : Оқушылардың математикалық ойлауын дамыту есеп
шығару білігін тиянақтау.
Тәрбиелілік : Танымдылық қаблетін дамыту.
Ресурстар : проектор ноутбук слаайдтар дидактикалық материалдар
Оқыту әдісі : түсіндіру, сұрақ - жауап.
Сабақтың түрі : жаңа сабақ.
Сабақтың барысы :
I. Ұйымдастыру кезеңі .
Оқушыларды түгендеу.
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару .
Көктем мезгілі жайлы әңгімелеу.
II. Үй тапсырмасын пысықтау
7 - = 4 9 - = 4 7 - = 6 5 - = 3
- 2 = 4 - 2 = 6 -3 = 3 - 3 = 6
Мақсат қою: тақырыбын мақсатын хабарлау .
III. Жаңа сабақ:
1 – мысал:
Табақта 6 + 4 деп жазылып қойылады да:
Балалар бұл не?
-Дұрыс . Дегенмен жалпы айтқанда бұл өрнек . Әртүрлі өрнектер бар .
Сондықтан бұл өрнек оның ішінде қосынды . Қане айтыңдаршы бұл неге қосынды
деп аталады?
-Дұрыс тағы не бар? Сандар 6 мен 4.
құралған екен.
.- Осы сияқты. 10 - 7 айырмасы да талданады.
Санды өрнек ұғымын бекіту .
Оқушылар әр – түрлі санды өрнектерге мысалдар келтіреді.
Сергіту сәті:
Видео «Санау»
2 – мысал: Санды өрнектер туралы түсінік қалыптастыру.
1. Ойлаған сан мен 4 қосындысын жаз.
2. 4 пен ойлаған санның қосындысын жаз.
3. Ойлаған сан мен 4 айырмасын жаз.
4 4 пен ойлаған санның айырмасын жаз.
Ескерту : Ойлаған санды « әйнекше » түрінде белгілеңдер.
Сонда а + 4 , 4 + а , а - 4 , 4 – а өрнектері шыңады.
Ереже : а + 4 4 - а
Бұлар - әріпті өрнектер
3 – мысал: Жаңа білімді пысықтау. Венн диаграмасы.
9 – 4 2 - 2 4 - а а - 4
3 + 7 9 - 6 а + 4 8 - а
Ұқсастығы : екеуі де өрнек , екеуінде де сан еуінде де амал таңбасы бар. Айырмашылығы : біреуінде әріп бар, екіншісінде әріп жоқ.
Қорытынды: демек өрнекте әріп болса - ол әріпті өрнек ал әрпі болмаса ол
санды өрнек деп аталады.
Ойын . « Кубизм »
Логикалық тапсырма :
Секем ап бір дауыстаи Отырғанда қатарлап,
Безектеп 5 сауысқаи Тобымен 4 тоқылдақ
3 үкі үркіп ұшты. Қарғып кеткен топырлап,
Тасқа құлап түсті. Сөйтіп қызық іс - болды
Жарда 2 жапалақ. Бәрі қанша құс болды ? ( 5+3+2+4=14 )
-
Шарты:
Өсіп тұр - 6
Отырғызылды - 2
Сұрағы:
Барлығы - ?
Шешуі:
6 +2= 8
Жауабы:
Алма ағашы 8 болды
IV. Сабақты қорытындылау.
Үйге тапсырма.
Бағалау.