№19 ОЖББ мектеп
Өткізген: Қажыкен А.Қ
Орал, 2015 жыл
Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерді салыстыру
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға ондық бөлшектерді салыстыру
тәсілдерін үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың тез ойлап нақты
нәтижеге жете білу дағдыларын сабақ үстіндегі өз
еңбегін ұйымдастыра білу қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, пәнге
қызығушылыққа, тапқырлыққа, ұқыптылыққа
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі, аралас сабақ
Сабақтың әдісі: баяндау, сұрақ-жауап
Сабақтың көрнекіліктері: сабақ жоспары, оқулық, ғаламтор, есептер жинағы,
үлестірме топшамалар, мысалдар, СТО
технологиясының элементтері, интербелсенді
тақта, слайдтар
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ.Үй тапсырмасы.
ІІІ.Ой қозғау.( сұрақ - жауап)
ІV.Жаңа сабақ.
V.Қызығушылықты ояту.
VI.Сергіту сәті.
VII.Өзіңді тексер.
VIII.Тест
IX.Рефлексия.
X.Сабақты қорытындылау.
XI.Бағалау.
XII.Үйге тапсырма.
І. Ұйымдастыру бөлімі
II. Үй тапсырмасын тексеру
№923 Жауабы: А(1,2); В()
ІІІ. Ой-қозғау(сұрақ-жауап)
1. Бөлімі 10, 100, 1000 т.с болатын жай бөлшектерді қалай ондық бөлшек түрінде жазуға болады? (0,1; 0,01; 0,001)
2. Санның ондық бөлшекпен жазылуында үтір қайда қойылады? (бүтіннен кейін)
3. Ондық бөлшекті координаталық сәуледе қалай кескіндейді? (әуелі бүтін бөлігіне, содан кейін бөлшек бөлігінің үлестеріне байланысты кескінделеді)
4. Ондық бөлшектің соңына нольдерді тіркеп жазғаннан немесе алып тастағаннан ондық бөлшек өзгере ме? (өзгермейді)
ІV. Жаңа сабақ
5=5,0; 5=5,00; 5=5,000; 5=5,0000.
1-тәсіл. Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе салыстыру.
О 0,30
0 0,3 0,5 1 1,7 2 2,4
0,3 < 0,5 1 > 0,5 1,7 < 2,4
0,3 = 0,30 1 < 1,7 2,4 > 2
2- тәсіл. Ондық бөлшектерді разрядтары бойынша салыстыру.
7,45 > 4,86 7 > 4
4,816 < 4,914
3 - тәсіл. Ондық бөлшектерді натурал санға түрлендіріп, салыстыру.
6,345 және 6,35 0,239 және 0,24
6345 < 6350 239 < 240
V.Қызығушылықты ояту.
а) Ауызша тапсырмалар
6,2 мен 7,1
5,73 пен 5,69
32,46 мен 35,48
1,638 бен 0,648
2,971 мен 0,977
10,215 пен 10,309
ә) Оқулықпен жұмыс
№ 927, 929, 930
VI.Сергіту сәті.
[link]
VII.Өзіңді тексер.
А деңгейі
В деңгейі
С деңгейі
9,13 және 6,31
3,3 < ................. < 3,4
1,85 пен
9,31 және 3,91
0,964 > ..............> 0,9
0,2 мен
1,91 және 19,1
10,19 < .............. < 15,4
бен 0,25
бен 0,25
бен 0,25
0,527 және 1,235
6,7 > ................ > 6,699
мен 3,9
VIII.Тест
1. Жай бөлшек ондық бөлшек түрінде қалай жазылады:
А)0,3 В)0,003 С)0,30 Д)0,03
2. Салыстыр: 2,8 бен 1,5
А) 2,8=1,5 В) 2,8<1,5 С)2,8>1,5 Д)2,8≥1,5
3. Тура теңдікті тап: 3,06 мен 3,6
А) 3,06=3,6 В) 3,06<3,6 С)3,06>3,6 Д)3,06≥3,6
4. Ондық бөлшекті разрядтары бойынша салыстыр:
0,3669 бен 0,3619
А) 0,3669<0,3619 В) 0,3669=0,3619
С) 0,3669>0,3619 Д) 0,3669≥0,3619
5. Салыстыр: 0,3 пен
А)0,3< В)0,3= С)0,3> Д)0,3≥
№
Жауабы
1
Д
2
С
3
В
4
С
5
А
IX.Рефлексия.
1.Бүгінгі сабақ сіздерге несімен ұнады?
2. Күнделікті сабақтан айырмашылығы бар ма?
3. Қандай әсер алдыңыздар?
X.Сабақты қорытындылау.
Синквейн
Не? Бөлшек
Қандай? Ондық бөлшек, жай бөлшек
Не істеді? Салыстырылады, қосылады, азайтылады, көбейтіледі
Синоним Жай, ондық, дұрыс, бұрыс
Сөйлем Ондық бөлшектер үш тәсілмен салыстырылады.
XI.Бағалау.
XII.Үйге тапсырма.
§5.3 оқу
Ондық бөлшек салыстыру тәсілдерін жаттау
№931 (А деңгей), №936 (В деңгей)Үйге тап
Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар!