| Пән: алгебра |
Сабақ тақырыбы | Тригонометриялық тепе-теңдіктерге есептер шығару |
Сілтеме | Алгебра 9-сынып.А.Әбілқасымова В.Корчевский, З.Жұмағұлова |
Мақсаты | Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктердің шығу жолымен танысып және негізгі формулаларды қолданып , бір тригонометриялық функцияның мәні бойынша қалғандарының мәнің табуға есептер шығаруды үйрету
|
Міндеттері | 1) Тригонометриялық тепе-теңдіктердің негізгі формулаларын меңгеру, түрлі жұмыстар арқылы оқушының білімін жетілдіру 2)оқушылардың білім дағдыларын жинақтау, шығармашылық тапсырмалар арқылы дамыта оқыту; 3)жинақылыққа, пікір айта білуге, белсенді жұмыс жасауға жұмылдыру |
Күтілетін нәтиже | Тригонометриялық тепе-теңдіктердің формуласын оқиды, түсінеді,түсіндіреді. Формулаларды қолданып есептер шығарады. Топтық жұмыс арқылы оқушылар арасында жақсы қарым-қатынас орнайды, белсенді жұмыс істеуге дағдыланады. |
Сабақтың түрі | Сындарлы оқыту |
Көрнекіліктер мен құрал-жабдықтар | Оқулық, таратпа материалдар, тірек-сызбалар,интерактивті тақта,постер,маркер, стикер. |
Әдіс-тәсілдер | Жұптық, топтық жұмыс, диалог, сын тұрғысынан ойлау, өзіндік бағалау |
Сабақтың эпиграфы: | Халықты халықпен теңестіретін, адамды адаммен теңестіретін – білім. М.О.Әуезов. |
| Сабақтың барысы |
Ұйымдастырыу | Сәлемдесу; Түгендеу; Топқа бөлу; Жағымды психологиялық ахуал туғызу; Оқушылармен бірге бағалау критерийлерін анықтап алу |
Үй тапсырмасын тексеру | Өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар қою, сәйкестіру тест |
Бөлімі | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті |
Білу
Сабақтың тақырыбын, мақсатын айқындау | Тригонометриялық тепе-теңдіктердің негізгі формуласы жайлы не білемін деп ойлайсыңдар? Сол жайлы көршіңмен ой бөлісіп, топта талқылаңдар, пікірлесіңдер. Шағын топтарда талқылап, лидерге сөз беріңдер. 5 минут уақыт беріледі. Бекіту сабағы: Алдымен сабағымыздың мақсатын айқындап алайық. - Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді еске түсіру.Бір аргументке тәуелді тригонометриялық функциялар арасындағы қатынастарды өрнектейтін тепе-теңдіктерді есептер шығару барысында қолдану | Бұрыштардың тригонометриялық функциясы, тригонометриялық функциялардың анықталу облысы, мәндер жиыны, жұп және тақ тригонометриялық функциялар туралы өткендерді еске түсіріп, пікірлеседі, ой бөліседі, қорытындысын айтады.
Жаңа сабақтың мақсатын айқындайды. |
Түсіну
|
| 1-3сандары бойынша топқа бөлінеді. Топтың аттары : Синус, косинус, тангенс. 1.Тапсырмамен танысады 2.Жұбына түсіндіреді 3.Сұраққа жауап береді, өзі сұрақ қояды. 4.Тақырыпты түсіндіреді. 5.Өзіне қойылған сұрақтарға жауап беріп, топтың тақырыпты меңгергенін өзі сұрақ қойып тексереді. 6.Топтар бір-біріне сұрақ қояды 7.Жеке оқушымен жұмыс. |
Қолдану | Тақтамен жұмыс.Тригонометриялық тепе-теңдік формулаларын қолданып есептер шығару. Тапсырма:А тобы № 422, №423(1,2), В тобы №425,№427 С тобы №433
| Зерттейді,ізденеді, талдайды,түсінеді |
Сергіту сәті | Сан - амал – сан ойыны арқылы ой сергітеді. | Тыңдау арқылы есеп шығару арқылы ой сергітеді |
Талдау | Өрнектің мәнін табыңдар Тепе-теңдікті дәлелдеңдер
| Формуланы қолданып есептер шығарады, талдайды. |
Жинақтау | Тест алу | Білімдерін жинақтап, қорытады. |
Бағалау | Оқуды және оқыту үшін бағалау: екі жұлдыз, бір тілек;Бағалау парағы Формативті, өзін- өзі бағалау Мұғалімнің бақылауы | Бағалау критерийлері арқылы өздеріне баға береді. |
Кері байланыс | Үміт ағашына стикер парағын жапсыру арқылы бағалау | Оқушылар өз пікірлерін жазады. |
Үйге тапсырма | § 5 Формуланы жаттау А тобы № 424 | Жан-жақты ізденеді |