Пән: Геометрия
Сынып: 7
Сабақ тақырыбы: Түзулердің параллельдік белгісі
Сабақ түрі: Жаңа білімді қалыптастыру сабағы
Сабақ мақсаттары:
Білімділік мақсаты: Оқушылардың параллель түзулер туралы алған білімдерін кеңейте отырып, жазықтықтағы түзулердің параллельдік белгілерін түсіндіру.
Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың ой-өрісін дамыту, ой ұшқырлығын арттыру.
Тәрбиелік мақсаты: Оқушылардың жауапкершілік және өзін-өзі бағалау қасиеттерін қалыптастыру. Сызбаны дұрыс сызуға дағдыландыру.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, параллель түзулер салынған плакат, геометриялық фигуралар салынған тапсырмалар, магнитті тақта, стикер.
Сабақтың жоспары:
I Ұйымдастыру
II Үй тапсырмасын тексеру
III Өткен тақырыптарды қайталау
III Жаңа тақырыпты түсіндіру
IV Сабақты бекіту
V Жаттығулар орындау
VI Оқушыларды бағалау
VII Үйге тапсырма
[pic]
Сабақтың жүру барысы
1. Ұйымдастыру кезеңі
А) оқушылардың сабаққа дайындығы (дәптер, қалам, қарандаш, сызғыш)
Б) журналды толтыру
2. үй тапсырмасын тексеру (оқушылар бір-бірінің дәптерлерімен алмасып, бағалайды)
3. өткен тақырыпты қайталау - математикалық диктант
1. Қиылысатың екі түзудің неше нүктесі болады? (1. бір)
2. Өзара тең бұрыштар. (2. вертикаль)
3. Перпендикуляр белгісі.( 3. ┴)
4. Жазықтықта қиылыспайтын екі түзу.( 4. параллель)
5. Қиылысатын екі түзудің бір бұрышы 50º, қалған бұрыштарын тап. ( 50, 50º,130º,130º)
жауаптары
бізді қоршаған әлемдегі параллель түзулерге мысалдар келтіру
Суретке қарап параллель түзулерді көрсету.
[pic]
Жаңа тақырыпқа бетбұрыс,
а және в параллель түзулерін қиатын k түзуі берілсін.
Сонда олардың қиылысуынан 8 бұрыш пайда болады. Бұл жағдайда k түзуі қиюшы деп аталады. Ал бұрыштар үшін мына атаулар пайда болады. L түзуіне қарағанда әр түрлі жарты жазықтықта жатқан бұрыштар <3 мен <6, <4 мен <5 – ішкі айқыш бұрыштар деп аталады.
Ал к түзуіне қарағанда бір жарты жазықтықта жататын бұрыштар <3 пен <5 және <4 пен <6 – ішкі тұстас бұрыштар деп аталады.
<1 мен <5, <3 мен <7, <2 мен <6, <4 пен <8 – сәйкес бұрыштар деп аталады.
Сызба №1 [pic]
Теорема – 1 . Егер екі түзу мен қиюшы ішкі айқыш бұрыштары тең болса, онда бұл түзулер парараллель болады.
[pic]
Теорема – 2. Егер екі түзу үшінші түзумен қиылысқанда 1) ішкі тұстас бұрыштардың қосындысы 180º қа тең болса; 2) сәйкес бұрыштары тең болса, онда берілген екі түзу параллель болады. Слайд 10
Сабақты бекіту; 1. екі параллель түзуді үшінші түзумен қиғанда неше бұрыш пайда болады?
2. Төмендегі суретке қарап, <1=1000 және , <4=1200 деп алып, 2-ші, 3-ші бұрыштарды табыңдар.
Слайд 11
[pic]
3. Плакатқа қарап сұраққа жауап беру
Жаттығу орындау; №98
Берілгені: а, в және с - түзулері қиылысқан
ے2=95º, ے 4 =100 º
Табу керек: ے5, ے8-?
Шешуі: ے2 мен ے5 сыбайлас
ے4 мен ے8 сыбайлас, сондықтан
180º – 95º= 85º
180º – 100º= 80º Жауабы: 85º, 80º
[pic]
№102
Берілгені: аIIв және с - қиюшы
ے2 мен ے4 – ішкі айқыш бұрыштар
ے2+ے4 =160º
Табу керек: ے1, ے3, ے5, ے6, ے7, ے8 -?
Шешуі: ے2 мен ے4 ішкі айқыш
160º:2=80º, ے1 мен ے3 ішкі айқыш
180º – 80º =100º
ے1 = 100º, ے3 = 100º
Сәйкесінше, ے5 = 100º, ے8 = 100º
ے6 = 80º, ے7 = 80º
Жауабы: 80º, 100º, 80º, 100º, 80º, 100º, 80º, 100º
Сабақты қорытындылау.
Оқушыларды бағалау.
Үйге тапсырма. №98 (2), №100