Сабақтың тақырыбы: 10.Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер.
Сабақтың мақсаттары:1.Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер формуласы,
тікбұрышты үшбұрышында сүйір бұрышы үшін тепе-теңдіктер
алуға болатынын түсіндіру.
2.Формулаларды пайдаланып есептер шығару дағдысын
қалыптастыру.
3. Оқушыларды шапшаңдыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:жаңа сабақ түсіндіру.
Сабақтың типі: аралас сабақ
Оқыту формалары: жеке, топтық
Сабақтың әдісі: СТО технологиясы, деңгейлеп-саралап оқыту технологиясы
Сабақтың көрнекілігі: Сөзжұмбақ, слайдтар, үлестірме қағаздар
Пәнаралық байланыс:
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу,
ленталар арқылы тілектер айту, топқа бөлу. 1 минут
ІІ.Кешегі күн-бүгінгінің өлшемі. Үй тапсырмасын тексеру. Тест тапсырмалары.3 минут
ІІІ.Қызығушылықты ояту. 1) Жалғасын тап 2) Кім шапшаң?
ІY.Мағынаны ажырату. Жаңа сабақ түсіндіру.
Y.Деңгейлік тапсырмалар.
YІ. Қорытындылау. Тепе-теңдіктерді тап.
YІІ.Үйге тапсырма беру.
YІІІ. Бағалау.
І.Ұйымдастыру. Ленталар арқылы тілектер айтып, топқа бөлу. Сабақта жоғары ұпай ал! Сабақта тек «5» деген баға ал! Сәттілік тілеймін! Оқуда озат бол! Мақсатыңа жетуіңе тілектеспін! ІІ.Кешегі күн-бүгінгінің өлшемі. Үй тапсырмасын тексеру. Тест тапсырмалары. 1.Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузаның квадраты катеттері квадраттарының қосындысына тең. А/ Фалес теоремасы В/үшбұрыштың тамаша нүктелері С/ Пифагор теоремасына кері теорема Д/ Пифагор теоремасы 2.Тікбұрышты үшбұрышта катеттердің ұзындықтары а=12, в=16 болса, онда гипотенузасының ұзындығы с-ны табыңдар. А/ 20 В/18 С/ 19 Д/21 3.Тікбұрышты үшбұрышта а=24, с=25 болса, онда в-ны табыңдар. А/ 9 В/8 С/ 7 Д/6 4.Тікбұрышты үшбұрышта катеттері а=4, в=5 болса, онда ауданын табыңдар. А/ 5 В/10 С/ 20 Д/2 5.Тікбұрышты үшбұрышта катеттерінің біреуі 12 см тең, екіншісі 3 см-ге кем. Гипотенузаны табыңдар. А/ 15 В/14 С/ 13 Д/ 16 ІІІ.Қызығушылықты ояту. 1-тапсырма. Жалғасын тап. Тікбұрышты үшбұрышта [pic] сүйір бұрыштары үшін 1-топ. [pic] , [pic] , [pic] , [pic] 2-топ. [pic] , [pic] , [pic] [pic] 2-тапсырма: Кім шапшаң? [pic] қандай теорема? Пифагор теоремасына кері теорема. /жеке жұмыс / ІY.Мағынаны ажырату. Жаңа сабақ меңгерту. [pic] /*/ Пифагор теоремасы. b=c cosa, a=c sina /*/-ға қойсақ, тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышы үшін [pic] /1/ теңдігі орындалады. [pic] /2/ , [pic] /3/ [pic] /4/ , [pic] /5/ Кез келген сүйір а бұрышы үшін [pic] /6/, [pic] /7/ [pic] /8/
Y.Деңгейлік тапсырмалар. 1-деңгейлік тапсырмалар. №161 1/ [pic] 2/ [pic] 3/ [pic] өрнегін ықшамдаңдар.
2-деңгейлік тапсырмалар.Өрнекті ықшамдаңдар. № 164 [pic] №165 [pic] * [pic] №166 [pic] 3-деңгейлік тапсырмалар. №168 [pic] сүйір бұрышы үшін [pic] тепе-теңдігін дәлелдеңдер. [pic] №171 Өрнекті ықшамдаңдар: 1/ [pic] , 2/ [pic] YІ. Қорытындылау. Тепе-теңдіктерді тап. Жаңа сабақты еске түсірейік [pic] [pic] [pic] [pic]
[pic] [pic]
[pic] [pic]
[pic] [pic]
[pic] [pic]
[pic] [pic]
YІІ.Үйге тапсырма беру. №169 [pic] болғандағы [pic] мен [pic] -ны табыңдар. [pic] , [pic] №171 /2/ [pic] №172 [pic] YІІІ. Бағалау .
Көкбұлақ орта мектебі
Ашық сабақ
Тақырыбы: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер.
Пән мұғалімі: Әбілқаева М.Ғ.
2015-2016 оқужылы
Көкбұлақ орта мектебі
Математикалық кеш
Тақырыбы: Математика – ғылым патшасы.
Пән мұғалімі: Әбілқаева М.Ғ.
2015-2016 оқужылы
Математикалық кеш
Кештің тақырыбы: Математика – ғылым патшасы.
Кештің мақсаттары:1. Ізденімпаздыққа, өз беттерінше және топпен орындауға тәрбиелеу.
2. Математикаға деген белсенділігін, қызығушылығын, ынтасын
арттыру.
3.Нақтылыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Кештің түрі: танымдық сайыс
Кештің көрнекілігі: слайдтар, түрлі плакаттар
Кештің жоспары: І бөлім. Топқа бөлу.
ІІ бөлім. Адасқан әріптер.
ІІІ бөлім. Кім жылдам?
ІY бөлім. Танымдық сұрақтар.
Y бөлім. Математикалық тарихи дөңгелек.
YІ бөлім. Бой сергіту сайысы
YІІ бөлім. Есепке кім жүйрік?
YІІІ бөлім. Сурет салу.
ІХ бөлім. Қорытындылау.
Сайыс толқын айналған қатты ағысқа,
Табылғандай тыным да, жат дауыста.
Біреу озып келеді қатарынан,
Біреу кейін жатады аптығыста.
Сайыс толқын жатқандай ағып-тасып
Біреу мығым, біреулер шалыс басып
Бұл сайыста байқалар тек шапшаңдық,
Жеңсең де, жеңілсең де қалма жасып.
І бөлім. Топқа бөліну. Оқушыларды батырлар мен билер арқылы екі топқа бөліп, топтарды «Батырлар» және «Билер» деп атайды. Топтар ұрандарымен таныстырады. Барлық тапсырмалар 10 ұпайдан есептеледі.
ІІ бөлім.Адасқан әріптер. 1-топ.Әредеж, рұшыб, лесуә, лөкешб, убк. 2-топ. цкирьлу, зүут, ебшрңе, анс, штсбмаа ІІІ бөлім.Кім жылдам? =9*9=
=49:7 64:8=
=15*2 13*2=
=300:5 255:5=
=4*4 4*6=
=15:3 18:3=
=2*6 2*7= ІY бөлім.Танымдық сұрақтар. 1-топ. «Батырлар» 1. Бес тақ санды ата. 2. 6-ның көбейту кестесі. 3. Ең кіші үш таңбалы сан. 100 4. 1 тоннада неше килограмм бар? 100 кг 5. Бір үйде әжесі баласымен және атасы немересімен отыр. Осы үйде неше адам отыр? 3 6. 12-ні 10 есе арттыр. 120 7. 144, 225 сандарының арифметикалық түбірі. 12,15 8. Вектор деген не? Бағытталған кесінді 9. Қайың ағаш басында 5 алма өсіп тұр. Біреуі жерге түсіп қалды. Нешеуі ағаш басында қалды? Қайың ағашта алма өспейді. 10. 2 ғасырда неше жыл бар? 200 жыл 2-топ. «Билер» 1. Бес жұп санды ата. 2. 8-дің көбейту кестесі. 3. Ең үлкен үш таңбалы сан. 999 4.1 км-де неше метр бар? 1000м 5.Бөлмеде үш майшам жанып тұр. Сен біреуін сөндірдің. Нешеуі қалды? 6.7-ні 9 есе арттыр. 7.121, 169 сандарының арифметикалық түбірі. 11, 13 8. Пифагор теоремасы. 9.Үш түйеқұс ұшып келе жатты. Аңшы оның бірін атып алды. Нешеуі қалды? Түйеқұс ұшпайды 10.Шеңбердің радиусы 6 см болса, диаметрі неше сантиметр? 12см Y бөлім.Математикалық тарихи дөңгелек. 1.Математик, дәрігер, ақын, музыкант, ғалым кім? а.Қорқыт ә.Омар Хаям б.Құрманғазы в.Әл-Фараби 2.Пифагор мектебі қай қалада алғаш ашылған? а.Афина ә.Кротон б.Рим в.Александрия г.Спарта 3.Евклидтің бесінші пастулатын аксиома деп дәлелдеген кім? а.Коши ә.Вейерштрасс б.Декарт в.Лобачевский 4.Кім алгебра оқулығын қазақ тілінде жазып, бірақ баспаға шығарған жоқ? а.А.Байтұрсынов ә.Ы.Алтынсарин б.Қ.Сатбаев в.О.Жәутіков YІ бөлім.Бой сергіту сайысы. Қапшықпен секіріп барып сұрақтарға жауап беру. Сұрақтар әр сала бойынша болады. 1.Тұңғыш қазақ ғарышкері кім? Талғат Мұсабаев 2.Өзіне шауып өлтіргелі келе жатқан солдатқа «Сәл кідіре тұр, сызбамды сызып аяқтап алайын»,-деп айтқан кім? Архимед 3.Оңынан да солынан да жазғанда өзгермейтін сан. Қырық 4.2015 жылы қандай мерекелер аталды? «Конст. 20 жыл», «Қазақ хандығына 550 жыл», «Ұлы Отан соғысына 70 жыл», «Қазақстан Ассамблиясына 20 жыл» YІІ бөлім.Есепке кім жүйрік? Логикалық есептер. 1.Дүкеннен мен торт алдым, Оның және қабын алдым, 2 сағыз, 1 шоколад. 5 чупа-чупс қоса алдым, Есептеші сонда бәрі, Қанша болды қолда бары? /10/ 2. Қос ешкі туған егізден, Үш қозы мен екі қой, Төрт қозылы екі қой. Бәрін бірге санап қой, Бәрі қанша ойлап қой /17/ YІІІ бөлім.Сурет салу. Екі топтан екі оқушы шығып, екі қолына екі бор ұстау арқылы бір мезетте бір бормен үшбұрыш, бір бормен шеңбер сызу керек. Қай топ мүшесі геометриялық фигураны жақсы, ұқсатып сала алғаны ескеріледі. ІХ бөлім.Қорытындылау. Әділқазылар жеңімпазды анықтайды.
Көңіл бөліп бұл кешке , Келгендерге көп рахмет. Шын сезінген көрерменге, Мың рахмет, мың рахмет! Жеңімпаз топ марапатталады.