Конспект уроку Стандартний вигляд числа для 8 класу з поглибленим вивченням математики

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...



[pic] [pic]

Підготувала: Куценко Людмила Михайлівна, вчитель математики вищої категорії,
учитель - методист



Тема: Стандартний вигляд числа

Мета:

Навчальна:

Ввести поняття стандартного вигляду числа; виробити в учнів навички виконувати дії з числами, що записані в стандартному вигляді, з використанням набутих раніше вмінь виконання дій зі степенями з цілим показником;

Розвивальна:

Добитися від учнів свідомого розуміння матеріалу через розвиток розумової активності; розвиток логічного мислення, вдосконалення математичного мовлення, розвиток пізнавального інтересу учнів;

Виховна:

створення на уроці “ситуації успіху ”, виховання уваги, наполегливості, зосередженості, вміння слухати та висловлювати власну думку, працювати в парі.

Тип уроку:

комбінований урок набуття нових знань з елементами практичної роботи (індивідуальна робота із самоперевіркою, робота в парах, тестування на ПК)

Методи:

бесіда, елементи лекції, практична робота

Обладнання:

мультимедійне обладнання, калькулятори, персональні комп’ютери.





Хід уроку.



І. Організаційний момент:

Епіграф уроку:

Кожний день, коли ви не додали до своєї освіти хоч би маленьку крихту знань, вважайте втраченим його для вас безнадійно

К.С. Станіславський

Інструктаж з ТБ; пояснення до бланку відповідей.



ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1) Теоретичний блок: з’ясувати відповідність між частинами понять з теми «Властивості степеня з цілим показником»(слайд 3 презентації)






Слайд 3

З'ясувати відповідність між поняттям та його змістом:







А


Б

0

Дріб дорівнює нулю тоді і тільки тоді, коли

0

коли чисельник дорівнює нулю, а знаменник

 

не дорівнює нулю

1

Для будь-якого a,що не дорівнює нулю,

1

основу залишити незмінною, а показники

та n є N

додати

2

Щоб перемножити два степеня з однаковими

2

[pic]


ненульовими основами та цілими показниками, треба

3

Щоб поділити два степеня з однаковими

3

основу залишити незмінною, а показники

ненульовими основами та цілими показниками, треба

перемножити

4

Щоб піднести степінь з цілим показником

4

основу залишити незмінною, а від показника

у цілий степінь, треба

діленого відняти показник дільника

5

Щоб перемножити два степеня з різними

5

основу діленого поділити на основу дільника

ненульовими основами та однаковими

та одержаний дріб піднести до указаного

цілими показниками степеня, треба

цілого степеня

6

Щоб поділити два степеня з різними

6

основи перемножити та піднести добуток

ненульовими основами та однаковими

до указаного цілого степеня

цілими показниками степеня, треба

 



Кожен учень заповнює свій бланк відповідей в частині теоретичного блоку. Після закінчення роботи – самоперевірка (за слайдом 4 презентації) з виставленням кількості балів за завдання теоретичного блоку


1

А

 2

Б

2

А

 1

Б

3

А

 4

Б

4

А

 3

Б

5

А

 6

Б

6

А

 5

Б




2) Практичний блок: вибрати з таблиці слайду 5 відповідь, яка ілюструє запис поданого виразу у вигляді дробу з натуральними показниками степенів. Ці відповіді занести до бланку відповідей в частині практичного блоку. Після закінчення роботи – самоперевірка (за слайдом 6 презентації) з виставленням кількості балів за завдання практичного блоку.

2. Практичний блок.

Слайд 5



Слайд 6


А

Б

В

Г

1

 

 

 

 *

2

 

 

 *

 

3

 

 *

 

 

4

 

 *

 

 



Отже, ми з вами повторили означення степеня з цілим показником,та властивості цих степенів (демонструється слайд 7)


Слайд 7

1) Для будь-якого а ≠ 0, n є N [pic]

2) Для будь-якого а ≠ 0, n, m є Z а n а m =а n+m

3) Для будь-якого а ≠ 0, n, m є Z а n : а m =а n-m

4) Для будь-якого а ≠ 0, n, m є Z (а n ) m =а nm

5) Для будь-яких а ≠ 0, в ≠ 0, n є Z а n в n =(ав) n

6) Для будь-яких а ≠ 0, в ≠ 0, n є Z [pic]





ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів; викладання нової теми.

1) Демонструється слайд 8 та пропонується учням розв’язати задачу (розв’язок демонструється учням після їх самостійної роботи – друга частина слайду 8).


слайд 8


[pic]


2) Демонструється слайд 9 та пропонується учням виконати дію множення за допомогою калькулятора (розв’язок демонструється учням після їх самостійної роботи – друга частина слайду 9).


слайд 9


[pic]


3) В процесі розв’язування з’ясовується, що обчислення краще проводити, якщо подати дані задач в так званому стандартному вигляді


Слайд 10


[pic]


Отже, якщо числа подати в стандартному вигляді, то обчислення проводити легше.

Слайд 11


[pic]


4) Стандартний запис числа частіше за все має наближений характер. Наприклад, зараз на Землі живе приблизно 6∙109 жителів. Але чи означає це, що землян саме 6 млрд? Ні, всі нулі в даному записі – неточні цифри, вони отримані в результаті округлення. Тільки цифра 6 тут значуща, всі останні – не значущі.


ІV. Закріплення поданого матеріалу.


1) За запропонованою таблицею слайду 12 записати числа в стандартному вигляді.


Слайд 12


Числа «ліліпути»

Числа «велетні»

Діаметр молекули води
0,000 000 000 28 м

Швидкість світла у вакуумі
299 792 458 м/с

Товщина плівки мильного пузиря
0,000 000 000 6 м

Радіус Сонця
696 000 000 м

Радіус еритроцита
0,000 003 75 м

Площа поверхні Землі
510 083 000 км2

Маса атома водню
0,000 000 000 000 000 000 0017 мг

Відстань від Землі до Місяця
384 400 000 м

Час існування атома надважкого водню 0,000 000 000 01 с

Відстань від Землі до Сонця
149 600 000 000 м


Фронтальне опитування (усно):

  1. Порівняти порядки чисел, що виражають діаметр еритроцита та діаметр молекули води (діаметр еритроцита більше, -6 > -10).

  2. На скільки порядків відстань від Землі до Сонця більша за відстань від Землі до Місяця? (на 3 порядки)

  3. Округлити значення площі поверхні Землі так, щоб воно мало тільки одну значущу цифру (≈ 5∙108 км2)

2) Рухавка «Вірно-невірно» (невелика фізична розминка з приємним змістовим навантаженням)

Всі учні встали біля своїх парт.

Якщо відповідь «вірю» - то сіли на стілець, якщо відповідь «не вірю» - то присіли біля стільця.

  • Чи вірите ви, що порядок числа, що виражає зріст людини у міліметрах, дорівнює 3?

(Так)

  • Чи вірите ви, що порядок числа, що виражає зріст людини у кілометрах, дорівнює -2?

(Ні)

  • Чи вірите ви, що порядок числа, що виражає зріст людини у метрах, дорівнює 0?

(Так)

  • Чи вірите ви, що порядок числа, що виражає масу людини у тонах, дорівнює -3?

(Ні)

  • Чи вірите ви, що порядок числа, що виражає масу людини у центнерах, дорівнює -2?

(Ні)

(На слайді 13 - підказка:

106мг = 103г = 1 кг = 10-2ц = 10-3т

10 мм = 1 см = 10-1дм = 10-2м = 10-5км )

  1. Кругові рухи головою за годинниковою стрілкою та проти неї.

  2. Розтирання раковин вух (проекція на всі органи людини, покращення загального фізичного стану).

  3. Корекція осанки!!!



3) Робота в парах.

Учні об’єднуються в пари за принципом «паровозик - вагончик» та опрацьовують вправу №17.32 на ст.110 діючого підручника з алгебри для 8-го класу з поглибленим вивченням математики Мерзляка А.Г. та ін. Ключ до виконання вправи – слайд 14:


слайд 14


[pic]


Хто зробив – піднімає руку. Перша пара – перевіряє учитель, друга пара – коментують виконане завдання.

Далі - № 17.35 (виконується в парах).

4) Половина учнів виконує №17.35, а інші учні тестуються на комп’ютерах. Потім - обмін видами роботи.

На зворотній стороні бланку відповідей поміщено таблицю до комп’ютерного тесту. Для успішного складання тесту учні можуть у вільних стовпцях робити необхідні їм записи (подавати числа у стандартному вигляді). Після закінчення роботи за комп’ютером бал за тест виставляється у бланк відповідей та за формулою кожен з’ясовує свій рівень навчальних досягнень за урок. Виставлення оцінок у щоденники, бланки відповідей здаються вчителеві.


Комп’ютерний тест

У таблиці додатку подано маси та радіуси планет Сонячної системи. Користуючись таблицею, вибрати правильний варіант відповіді на кожне питання.

Увага! Всі відповіді повинні подаватися у стандартному вигляді!



№1. Виразити найбільший діаметр з поданих планет у кілометрах:

А) 1,426 ∙103км; Б) 142,6 ∙109км; В) 120,86 ∙103км; Г) 1,2086 ∙105км;


№2. Виразити масу планети Венера у тоннах:

А) 4,88 ∙1021т; Б) 4,88 ∙108т; В) 4880 ∙1024т; Г) 0,488 ∙1022т


№3. Перелічити планети у порядку зростання їх мас:

А) Юпітер, Сатурн, Нептун, Уран, Венера, Марс, Меркурій;

Б) Меркурій, Марс, Венера, Уран, Нептун, Сатурн, Юпітер;

В) Меркурій, Марс, Венера, Уран, Нептун, Юпітер, Сатурн;

Г) Юпітер, Сатурн, Нептун, Венера, Уран, Марс, Меркурій


№4. Указати порядок числа, що виражає, у скільки разів маса Нептуна більша за масу Меркурія:

А) 3; Б) 1; В) 2; Г) неможна визначити


№5. З’ясувати, у якої з планет – Урана чи Марса – радіус більше і на скільки метрів:

А) Марс, на 2,042 ∙107м; Б) Уран, на 2,042 ∙106м;
В) Марс, на 2,042 ∙106м; Г) Уран, на 2,042 ∙107м



№6. Порівняти маси Урана і Нептуна. На скільки кілограмів і яка планета важча?

А) Нептун, на 1,71 ∙1024кг; Б) Уран, на 1,71 ∙1025кг;
В) Нептун, на 1,71 ∙1025кг; Г) Уран, на 1,71 ∙1024кг


№7. Виразити різницю між масами найважчої та найлегшої планети з поданих у тоннах:

А) ≈1,9 ∙1015т; Б) ≈1,9 ∙1017т; В) ≈1,9 ∙105т; Г) ≈1,9 ∙1016т



А

Б

В

Г

1

 *




2

 *




3

 

 *



4

 


 *


5




 *

6



 *


7




 *






планета

М, кг

R, м


Меркурій

 3,26∙1023

 2,42∙106


Венера

4,88∙1024

 6,10∙106


Марс

 6,43∙1023

 3,38∙106


Юпітер

 1,90∙1027

 7,13∙107


Сатурн

 5,69∙1026

 6,04∙107


Уран

8,69∙1025

 2,38∙107


Нептун

 1,04∙1026

 2,22∙107












Ключ до комп'ютерного тесту:


планета

М, кг

 

планета

R, м

Меркурій

 3,26∙1023

 

Меркурій

 2,42∙106

Марс

 6,43∙1023

 

Марс

 3,38∙106

Венера

48,8∙1023

 

Венера

 6,10∙106

Уран

869∙1023

 

Нептун

 22,2∙106

Нептун

 1040∙1023

 

Уран

 23,8∙106

Сатурн

 5690∙1023

 

Сатурн

 60,4∙106

Юпітер

 19000∙1023

 

Юпітер

 71,3∙106




V. Рефлексія.

  1. Чи цікаво було на уроці?

  2. Де я можу застосувати набуті знання?

  3. Що мене вразило, здивувало?

  4. Що я можу порадити на майбутнє собі, своїм друзям, учителеві?


VІ. Домашнє завдання:

  1. На основі №17.34-17.36 підручника скласти по три питання до кожного з номерів для ілюстрації можливостей роботи з числами, поданими у стандартному вигляді.

  2. Творче завдання: в главі 7 книги Якова Перельмана «Жива математика» багато цікавих історій розповідається про числа – «велетні». Опрацювати цей матеріал та розповісти на уроці через тиждень найцікавіше (реферат).



Додаток



Бланк відповідей має вигляд:


 

1

А

 

Б


 

А

Б

В

Г

 

2

А

 

Б


1

 

 

 

 

 

3

А

 

Б


2

 

 

 

 

 

4

А

 

Б


3

 

 

 

 

 

5

А

 

Б


4

 

 

 

 

 

6

А

 

Б







 

 






Бал 2:

 


 

 

Бал 1:

 



3. Комп'ютерний тест:

 

 






Бал 3:

 


 

Сумарний бал:


(Бал 1):2+ (Бал 2):2+(Бал 3)


 




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Після заповнення бланк відповідей має вигляд:


 

 

 

 

 

 

1. Теоретичний блок:



2. Практичний блок:

 

1

А

 2

Б



 

А

Б

В

Г

 

2

А

 1

Б



1

 

 

 

 *

 

3

А

 4

Б



2

 

 

 *

 

 

4

А

 3

Б



3

 

 *

 

 

 

5

А

 6

Б



4

 

 *

 

 

 

6

А

 5

Б








 

 







Бал 2:

 4


 

 

Бал 1:




3. Комп'ютерний тест:

 

 







Бал 3:


 

Сумарний бал:


(Бал 1):2+ (Бал 2):2+(Бал 3)



11




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Учням, що показали високий рівень засвоєння знань та були активними під час уроку, можна додати один бал до загальної оцінки за урок.