Сабақтың тақырыбы: Бүтін көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері
Сабақтың мақсаты:
· Оқушыларды «Бүтін көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері» ұғымымен таныстыру.
а) білімділігі: Оқушылардың алдыңғы тақырып бойынша алған білімдерін қаншалықты деңгейде, меңгергендігін байқау.« Бүтін көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері» туралы түсінігін қалыптастырып білімдерін шыңдау.
б) дамытушылығы: Оқушылардың алгебра пәніне деген қызығушылығын, ынтасын арттыру. «Деңгейлік тапсырмаларды орындауға» мүмкіндік жасау, қиыншылықты жеңе білуге дағдыландыру.
ә) тәрбиелігі: Оқушуларды ұйымшылдыққа, еңбексүйгіштікке, ізденімпаздыққа, тазалыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу және есте сақтау қабілеттерін арттыру.
Сабақтың көрнекіліктері:
Карточкалар, бағалау кестесі \ашық журнал\, плакаттар, кубик
Сабақтың типі: Жаңа білімді қалыптастыру сабағы.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі: Ауызша баяндау, сұрақ жауап, деңгейлік тапсырмалар
Пән аралық байланыс: Геометрия, қазақ тілі.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
ІІІ. Өткен сабақты қайталау
ІV.Жаңа сабақты түсіндіру.
V.Жаңа тақырыпты бекіту.
VІ.Қорытынды.
VІІ.Үйге тапсырма:
І.Ұйымдастыру кезеңі
а) Оқушылармен сәлемдесу
б) Сабаққа қатысуын қадағалау
в) Сабақтың мақсатымен таныстыру
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
№178
Жауабы. 1)0 ; 2)0.5; 1.5; 3)10;-2; 4)1; -23;
Көрнекі суреттер көмегімен үйге берілген тапсырманы бағалау
ІІІ.Өткен сабақты еске тусіру:
Кез келген а және в сандарымен кез келген бүтін n және m сандары үшін мынадай теңдіктер орындалады:
аm×an=am+n
bm÷bn=bm-n
an÷an=an-n=a0=1
(abc)n=anbncn
(a/b)n=an/bn
(an)m =anm
a-n=1/an
(a/b)-n=(b/a)n
ІV Бекіту кезеңі:
Күрделі есептер:
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №145, 147
Деңгейлік тапсырмалар:
І деңгей. Сиқырлы үшбұрыштар №152, тақ есептер
ІІ деңгей. Кубизм №159қосымша оқулықтан
ІІІ деңгей. Авторды есепте №162 қосымша оқулықтан
VІ. Қорытынды: Біз нені үйрендік?
№1 Тест
1.Есепте: [pic] .
A) 16; B) 9; C) 8; D) 6; E) 4.
2. Есепте: [pic] .
A) 4; B) 7; C) 0,7; D) 0,4; E) 7,4.
3. Есепте: [pic] .
A) [pic] ; B) [pic] ; C) [pic] ; D) [pic] ; E) [pic] .
4. Есепте: [pic] .
A) [pic] ; B) [pic] ; C) [pic] ; D) [pic] ; E) [pic] .
5. Квадрат түріне келтір: [pic] .
A) [pic] ; B) [pic] ; C) [pic] ; D) [pic] ; E) [pic] .
6. Есепте: [pic] .
A) 3; B) 2; C) -3; D) -2; E) 9.
7. Есепте: [pic] .
A) -16; B) 16; C) 16,9; D) 9; E) -9.
8.Ықшамда: [pic] .
A) [pic] ; B) [pic] ; C) [pic] ; D) [pic] ; E) [pic] .
VIІ.Бағалау: Оқушыларды бағалау кестесінде жинаған ұпайлары бойынша бағалау.
VIІІ. Үйге тапсырма: № 319 ( жұп есептер), №323, формулаларды жаттау.