Конспект узагальнюючого уроку за темою «Формули скороченого множення»

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Урок алгебри в 7 класі


Тема: Дива України
(узагальнюючий урок за темою «Формули скороченого множення»)

вчити учнів умінню узагальнювати, порівнювати, робити висновки;

  • розвивати логічне мислення, індуктивне мислення учнів, усне та письмове математичне мовлення, математичну культуру учнів;

  • виховувати в учнях здібність до адекватної самооцінки, вміння працювати в команді, повагу до товариша;

  • створення «ситуації успіху», позитивного настрою через стимулювання та заохочення бажання займатися математикою


Методи:

дидактична гра

Обладнання:

Мультимедійне обладнання, учительська презентація до уроку, картки-додатки до уроку


Структура уроку


I. Організаційний момент: збираються зошити з домашнім завданням; оголошуються результати самостійної роботи. Вчитель об’єднує учнів у три команди, які мають приблизно однаковий рівень знань, тобто в команду входять діти як середнього, достатнього, так і високого рівня навчальних досягнень.

Організація ділової гри:

Команди розсаджуються по різних рядах (ідеально – сформувати три “круглих” столи), дістають свої картки-інструкції, де можуть бути прописані всі етапи гри з передбаченими в них полями для відповідей та фіксування кількості балів. Обчислення та розв’язки учні фіксують в своїх зошитах. Першою відповідає та команда, капітан якої першим підняв руку. Завдання для уроку підготовлені у форматі ЗНО.


І. Актуалізація опорних знань учнів.

Розминка «Дай назву нашій грі»

Гравці кожної команди «ланцюжком» індивідуально знаходять відповідність між числом та буквою, розв’язуючи завдання. Під час виконання завдання перевіряється здатність кожного учня принести користь своїй команді, правильно відповідаючи на питання. (Завдання на встановлення відповідності)

Якщо всі відповіді вірні, то учні дістануть назву уроку:

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

(Заздалегідь бажаючі учні дістали випереджальні завдання до уроку: підготувати коротке історичне повідомлення на задану тему. Під час уроку ці повідомлення повинні бути озвучені підготовленими учнями)

Повідомлення:

«Сім нових чудес світу» — проект організований фондом «Нові сім див світу» (NOWC), Засновник фонду — швейцарський меценат Бернард Вебер. Ідею конкурсу «Сім нових чудес світу» підхопили в Україні. Загальнонаціональна акція «7 чудес України» була започаткована  Фондом Миколи Томенка «Рідна країна» у 2007 році. Регіональні оргкомітети відібрали близько 1000 об'єктів національного значення, а потім група експертів склала список з 100 монументів і після палких обговорень скоротила його до 21 пам'ятника. Підсумки голосування, в якому взяли участь 77 000 чоловік, були підведені 7 липня 2007 року. Звання «чуда» удостоєні…

А які об’єкти були удостоєні звання «чуда» - ми сьогодні з вами дізнаємося у процесі нашої гри.

ІІІ. Використання набутих знань, умінь та навичок

(Перед початком гри бажано проговорити правила, за якими змагатимуться команди)

Тур 1: заповідник «Кам’янець» в Камянець-Подільському на Хмельниччині

(слайд 3) Вибрати правильну відповідь для кожного завдання в рядку (завдання на вибір правильної відповіді з кількох поданих.)

[pic]

Відповідь: S=121 га

(слайд 4)

Повідомлення:

На скелястому острові, обмеженому каньйоном річки Смотрич, підноситься старовинне місто Кам'янець-Подільський. Заснований в XI столітті, Кам'янець перетворився у великий торговий центр, що змагається зі Львовом і Києвом. З XI по XIX століття в місті склався унікальний містобудівний ансамбль, що складається з 200 будівель та культових споруд, загальна площа території – 121 га. Особливе місце серед них займає Кам'янець-Подільська фортеця - чудовий зразок фортифікаційного зодчества. З 1434 року Кам'янець-Подільський став стратегічним пунктом Речі Посполитої, «крайнім бастіоном християнства». Існує легенда про турецького султана, який оцінивши міць кам'яних укріплень і свою нездатність оволодіти містом, запитав у місцевих: «Хто спорудив цю сувору твердиню?». Йому відповіли: «Сам Господь». Тоді султан вигукнув: «Якщо Бог її побудував, то нехай сам і завойовує!». Ніхто не міг підкорити фортецю, і лише в 1672 році турецькі війська, очолювані султаном Магометом IV, після тритижневої облоги захопили місто. 27 років османи господарювали в Кам'янці, але в 1699 році замок знову повернувся у володіння Речі Посполитої, а при її розпаді - відійшов до Росії.


Тур 2: Києво-Печерська лавра в Києві

(слайд 5) Упорядкувати букви згідно номерів та «відкрити» слово (завдання на встановлення відповідності та впорядкування).

[pic]

Відповідь: лавра

(слайд 6)

Повідомлення:

За 1000-річну історію православної церкви лише п'ять російських монастирів удостоєні найвищого титулу «лавра». Однією з них є Києво-Печерська обитель, заснована 1051 року Антонієм і Феодосієм Печерськими на київських пагорбах. Князь Святослав II Ярославич дарував монастирю гору над печерами. На цьому плато виросли келії і кам'яні церкви, прикрашені фресками і мозаїками, виконаними Царгородськими живописцями. Києво-Печерський монастир став одним з культових центрів Давньої Русі. Тут жили і працювали давньоруські художники, в тому числі Нестор - один з авторів «Повісті временних літ». Печери служили притулком ченців, а потім - кладовищем. В катакомбах покояться нетлінні мощі святих, а в скляних посудинах зберігаються мироточиві глави - черепа, що виділяють миро, яке дарує диво зцілення.

Тур 3: Дендропарк «Софіївка» в Умані

(слайд 7) Перетворити многочлен у квадрат двочлена та «відкрити» слово (завдання на встановлення відповідності та впорядкування).

1. p² + 2pq + q² ;

2. 4a² - 4a + 1;

3. 4b² + 12b + 9;

4. 25m² – 20mn + 4n² ;

5. 0,36c² – 0,6cx + 0,25x²;

6. 0,01a² - 4ab² + 400b4.


[pic]


Відповідь:

Дендрологічний парк територія, на якій на відкритому ґрунті культивуються деревні рослини; парк з колекцією різних порід дерев (за тлумачним словником).

(слайд 8)

Повідомлення:

У 1796 році польський магнат Потоцький створив серед безлісної місцевості чудовий парк і подарував його своїй коханій дружині - гречанці Софії до дня її іменин в травні 1802 року. У парку ростуть болотні кипариси, ялини, білі східні сосни, ліщина і буки, тюльпанові дерева і платани, рододендрони і троянди. Дерева оповиті стеблами ліан, а вздовж алей, в тіні вікових крон встановлені статуї античних філософів і богів. За задумом зодчого, скульптури в поєднанні з оточуючими ландшафтами втілюють в собі сцени з поем Гомера «Іліада» і «Одіссея». Гості можуть проплисти на човні по підземній ріці Ахерон або прокотитися по парку на кареті, запряженій кіньми.


Тур 4: Софія Київська (Софійський собор в Києві)

(слайд 9) : спростити вираз та «відкрити» слово (завдання на вибір правильної відповіді з кількох поданих.)

[pic]

Відповідь: Софія

(слайд 10)

Повідомлення:

Собор Святої Софії був побудований в XI столітті саме на тому місці, де великий князь Ярослав Мудрий здобув перемогу над язичниками-печенігами. У соборі проводилися церемонії сходження князів на київський престол, прийоми послів, а у храмових стін збиралося київське віче. При Софійському соборі функціонувала перша на Русі бібліотека. Внутрішні приміщення прикрашені візантійськими фресками і мозаїками, палітра яких налічує 177 відтінків. Під склепінням горнего місця розміщено мозаїчне зображення Богоматері Оранти (від лат. Orans - молиться). Богородиця зображена в повний зріст з піднятими в молінні руками. Образу присвоїли епітет «Незламна стіна»: за повір'ям, поки стоїть київська Оранта, стоятиме і Київ.


Тур 5: Хортиця у Запоріжжі

(слайд 11) Обчислити значення виразів, упорядкувати за зростанням значень та «відкрити» слово (завдання на встановлення відповідності та впорядкування).


[pic]

Відповідь:

(слайд 12)

Повідомлення:

У межах міста Запоріжжя, на річці Дніпро знаходиться Хортиця - найбільший острів на Дніпрі. Саме тут у XVI столітті зародилася перша Запорізька Січ - козацька республіка. На Хортиці збереглися залишки оборонних споруд запорожців і укріплень часів російсько-турецької війни 1735-1739 років. Сучасна реконструкція на острові відтворює фортифікаційну систему Запорізької Січі: кінні роз'їзди козаків (бекети) охороняли кордони від татар. Для укриття бекетів будувалися редути - сторожові вежі. Їх ставили вздовж берега Дніпра, на відстані 15 км один від одного, щоб з однієї башти можна було бачити іншу. Там знаходилися й смоляні бочки, які підпалювали при наближенні ворога, посилаючи димовий сигнал.


Тур 6: Хотинська фортеця в Хотині Чернівецької області

(слайд 13-14) розкласти на множники вирази, після перевірки відкрити букви та скласти з них слово

[pic]

Відповідь: фортеця

(слайд 15)

Повідомлення:

Зміцнюючи рубежі Київської Русі, князь Володимир створив систему прикордонних фортець, однією з яких і був Хотин. У 1250-х роках Данило Галицький спорудив кам'яні укріплення замість дерев'яних. Суворі могутні стіни фортеці прямують вгору на 50 метрів! Замковий двір ділився на дві частини: північний двір використовувався головнокомандуючими, а в південному розміщувався двадцятитисячний гарнізон. До складу фортечного комплексу входили казарми, майстерні, конюшні, лазні та колодязі. Між двома частинами двору знаходиться палац коменданта, стіни якого викладені шаховим орнаментом з червоних і білих цегл. Образ неприступної Хотинської фортеці, яка стоїть на березі могутньої ріки, увічнений у фільмах «Три мушкетери», «Чорна стріла», «Тарас Бульба».


Тур 7: Херсонес Таврійський в Севастополі

(слайд 16) розв'язати рівняння, упорядкувати за спаданням відповідей та «відкрити» слово (завдання на впорядкування).


[pic]

Відповідь:

Повідомлення:

Херсонес Таврійський - античне місто, засноване на південному заході Криму більш ніж дві з половиною тисячі років тому. Сьогодні руїни Херсонеса є однією з найвидатніших пам'яток Севастополя.

Cлово "херсонес" в перекладі з грецької «півострів». Місто знаходилося на невеликому півострові між двох бухт. Це місто має давню історію, яка пов'язана з історією Риму, Стародавньої Греції та Візантії.

Про історико-археологічний заповідник Херсонес Таврійський відомо не тільки в нашій країні, але і у всьому світі. У 1996 році за рішенням міжнародної організації ЮНЕСКО заповідник занесли в 100 видатних пам'яток культури світу.

На території Херсонеса було знайдено так багато історичних пам'яток, що вони швидко утворили досить цікаву експозицію - так був заснований археологічний музей, якому в 2012 році виповнилося 120 років.


ІV. Підбиття підсумків. Рефлексія

Як ми бачимо, Україна вдало поєднала в собі і чудову культурну спадщину, і чарівні дива, створені щедрою українською природою. Сьогодні у нас з вами принаймні є сім привидів пишатися своєю країною, бо ми відкрили для себе сім чудес України.

Підіб’ємо підсумки нашої гри та з’ясуємо, яка команда набрала найбільшу кількість балів. Але в нашій грі нема переможених, бо кожна краплинка знань, що ви сьогодні дістали, веде де перемоги над самим собою! Капітани всіх команд оцініть роботу кожного свого члена виставивши бали за урок.

Учитель проводить інтерактив «Коло вражень»:

  • Що було цікавого?

  • Що сподобалось?

  • Коли було важко?

  • Чи очікуєте продовження?






Література


[link] . — К.: Либідь, 1997.