Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер. Аралас сандар №1

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...



Математика 5 сынып


Сабақтың тақырыбы: Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер.

Аралас сандар


Мақсаты: Оқушыларға жаңа материалды ұғынуда ақпарат беру


Білімділігі: Оқушылардың дұрыс бөлшектерді, бұрыс бөлшектерді, аралас

сандарды ажырата білуге үйрету.


Дамытушылығы: Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жаза білуге, аралас санды бұрыс бөлшекпен жаза білуге, натурал санды бұрыс бөлшек түрінде,

аралас сан түрінде жаза білуге дағдыландыру. Өз ойларын, пікірлерін еркін айтуға машықтандыру.


Тәрбиелік мәні: Оқушыларды ұқыптылыққа, тиянақтылыққа баулу,

белсенділікке тәрбиелеу.


Көрнекілігі: Сабаққа қатысты сызбалар, интерактивті тақтамен жұмыс,

сабақ барысында жасалған слайдтар тізбесі.

Әдісі: Жаңа білім меңгерту.

Сабақ типі: Дәстүрлі.

Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ тілі, логика, география.

Сабақ барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

а) «Аяқталмаған ой» әдісін қолдану. Ауызша сұрау арқылы.

ә) Өткен сабақты пысықтау. Интерактивті тақта арқылы.

1.Бөлшектің негізгі қасиетін пайдаланып, бөлшектерге тең бөлшектерді жазыңдар.

1. [pic] 2. [pic] 3. [pic]


№2. Бөлшектерді қысқартыңдар.

1. [pic] 2. [pic] 3. [pic] 4. [pic] 5. [pic]


3. 13 санын бөлімі 3, 5 болатындай бөлшек түрінде жазыңдар.

[pic]


4. х-ті теңдік тура болатындай санмен алмастыр.

1. [pic]

2. [pic] [pic]


III. Жаңа сабақ.

1). Сызба слайд көрсетіледі.

[pic] [pic] [pic] [pic]







2). Дұрыс бөлшектер мен бұрыс бөлшектерді анықтандар.


[pic]


3). Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады.


[pic] Оқылуы : «бір бүтін жетіден үш».

4). Бұрыс бөлшекті аралас санмен жазу.

[pic]

5). Аралас санды бұрыс бөлшекпен жазу.


[pic]

6). Натурал санды аралас сан түрінде жазу.

5 санын бөлімі 9 болатын аралас сан түрінде жазу.

[pic]

5 санын бөлімі 3 болатын аралас сан түрінде жазу.

[pic]

5 санын бөлімі 2 болатын аралас сан түрінде жазу.

[pic]

IV. Оқулықпен жұмыс.


474.

1). [pic]

2). [pic]


476.

2). [pic]

3). [pic]

486.

[pic]


V. «Жалауға кім бұрын жетеді?»

Бұрыс бөлшектерді аралас сан түрінде жазыңдар.


VI. Бос орындарды толтырып жазыңдар.

[pic]

VII. Алматы қаласындағы биік, құылысы көркем етіп салынған ғимараттардың бірі «Қазақстан» қонақ үйі. «Қазақстан» қонақ үйі 25 қабатты және оның биіктігі 102м. «Қазақстан» қонақ үйінің бір қабатының биіктігі қандай? Оны аралас санмен жазып көрсетіңдер.

VIII. Үйге тапсырма беру.


IX. Сабақты бекіту.

1). Білім деген байлық бар. Күбіге 48л. Қымыз сияды. Оның ¾

Еш байлық оған жетпейді. бөлігінде қанша литр қымыз бар?

Жасыңда оқып жиып ал,

Тепкілесең кетпейді. Шешуі: (48:4)*3=36л.


2). Білім деген биік шың, Сыныпта 28 оқушы бар. Оның ¾-і қыздар,

Бақытқа сені жеткізер. қалғаны ұлдар. Сыныпта неше қыз бар?

Білім деген ақылшың,

Қиындықтан өткізер. Шешуі: (28:4)*3=21 қыз. 28-21=7 ұл.


X. Оқушы білімін бағалау