Қысқа мерзімді жоспар
Ақтөбе қаласы физика- математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі
Бекітемін: Құлшымбаева Н.Е.
Күні: .10.2015
Мұғалімнің аты- жөні: Токмурзин Ж. С.
Сынып: 12
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспаған оқушылар саны:
Сабақтың тақырыбы
Айналу денелері. Цилиндр және оның элементтері.
Оқу бағдарламасынасілтеме (күтілетін нәтижелер)
ГП12.2 айналу денелерін (конус, цилиндр, шар) таниды және олардың элементтерін таба алады;
Сабақтың мақсаты
Айналу денелері туралы алғашқы түсінік қалыптастыру және айналу денелеріне жататын фигураларды ажырата білу, цилиндрдің бейнесі мен түрлерін, жазықтықпен қималарын түсіну
Жетістік критерийлері
Айналау денелерін түсінеді;
Айналу денелеріне жататын геометриялық фигураларды біледі;
Цилиндр түрлерін біледі;
Цилиндрдің жазықтықпен қимасын сала алады;
Тілдік мақсат
Арнайы лексика және терминология: цилиндр, цилиндр табандары, жасаушысы, центрлік осі, биіктігі, көлбеу цилиндр, бүйір беті, қимасы
Диалог және жазуға арналған сөз тіркестері: цилиндрдің бүйір жағы – тіктөртбұрыш
Құндылықтарды дарыту
Ауызбіршілікпен жұмыс жасау, бөлмедегі заттарды ұқыпты пайдалану, геометриялық фигуралардың қолданысын Қазақстандағы сәулет өнерінің туындыларынан мысал келтіру.
АКТ қолдану дағдылары
Интербелсенді тақтаны қолдану. Интернет ресурсты пайдалану: bilimland.kz http://www.bilimland.kz/index.php/kz/
Алдыңғы меңгерілген білім
Көпжақтар. Призма. Параллелепипед. Пирамида анықтамалары мен қасиеттері. Қиық пирамида
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңдері
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
Оқыту ресурстары
І.Қызығушылықты ояту кезеңі
1 минут
Кері байланыс
2 минут
Топқа бөлу
1 минут
Амандасу, сыныптағы оқушыларды түгелдеу.
«Терлеп еңбек етпегеннің, тілегіне жеткенін көргенім жоқ».
Б. Момышұлы
Өткен тақырып бойынша түйген ойлары мен түсінбеген сұрақтарына байланысты пікірлерін айтады.
Оқушылар шеңбер құрып достық тренингін өткізу
Топқа бөліну. Таратылған кеспе қағаздар арқылы топтарға бөлінеді. (цилиндр, конус, шар)
Интербелсенді тақта.
Қосымша 1
ІІ.Мағынаны ашу кезеңі
6 минут
Бағалау критерийлерін сыныппен құру
2 минут
Топтық жұмыс
15 минут
Топтық жұмысты бағалау
5 минут
жеке жұмыс
5 минут
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру
Оқушыларға өз бетімен интернет (немесе ақпараттың басқа көздері) арқылы айналу денелері мен олардың элементтері туралы ақпаратты табуды ұсынамын. Бір-екі оқушыға тапқан ақпаратпен бөліседі, қалған оқушылар қажет болған жағдайда толықтырады.
Сыныппен бірге алдын ала топтық жұмысты бағалау критерийлерін құрып аламыз:
Есептің шартын құра алу - 1 балл
Геометриялық фигураны дұрыс сала алу – 1 балл
Есептің жауабын дұрыс шығара алу -2 балл
цилиндр және оның элементтері тақырыбына берілген есептерді бағалау критерийлеріне байланысты шығарады.
Оқушылар топпен жұмыс жасайды.
Шеңбер бойынша бағалау әдісін қолданамын, яғни топтан бір оқушы жасаған жұмысын қорғауға қалады, ал топтың қалған оқушылары басқа топтың жұмысын бағалауға қатысады.
Егер топтың жұмысы үштен жоғары балмен бағаланса, онда топтық жұмыс мақсатына жетті деп есептеледі.
Есеп №10 осы есепі оқушылар өзбетімен шығарады.
Интернетті пайдаланады
http://www.bilimland.kz/index.php/kz/
Бағалау критерийлері;
Ә.Н.Шыныбеков Геометрия 11 класс
А.В. Погорелов 7-11 кл Геометрия
А.В. Погорелов 7-11 кл Геометрия
ІІІ.Ой-толғаныс кезеңі
1минут
Үй тапсырмасы
2 минут
Рефлексия: А/ Рефлексия:Кестені толтыру.
Білемін Білгім келеді
I want to know
Үйрендім
Learnt
Б/ Үй тапсырмасы: [1] - № 5; №6; №9 Қосымша тапсырма: Жазбаны пайдаланып, Цилиндр жасап келу.
А.Н.Шыныбеков Геометрия 11 кл Атамұра
Қосымша ақпарат
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды?
Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-ні қолдану
Құндылықтармен байланыс
(тәрбие элементі)
Бірлескен жұмыс бұл тыңғылықты жоспарланған жұмыс, себебі сенімділігі аз оқушылар өз деңгейіндегі сенімділігі аздармен жұмыс істейді. Серіктестер арасында диалог бір уақытта оқиды. Бір-біріне тәуелді болмайды
Құндылықтар:
Оқушылар теңдік үшін контекстерді есепке алып бірегей болады, бірлескен жұмыс жағдайында қолдайтын және сындарлы болады.
Оларда коммуникативті қасиеттерін дамытып мұғаліммен және өз тұстастарымен диалог жасау мүмкіндігі болады.
Белсенді қатысушылар өз зерттеулерінде жауапты оқушы ретінде қолдау қажеттігін сезінетін болады.
Рефлексия
Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты).
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?