10 сынып | Умирбекова А.М. |
Тақырыбы 7 | Функция. Функцияның анықталу облысы жəне мəндер жиыны.
|
Мақсаты | Функция ұғымы, оның анықталу облысын, мәндерінің жиынын, графигі, берілу тәсілдері бойынша білімі мен біліктігін дамыту арқылы өз ойларын жетік пайдалануға дағдыланады. |
Жалпы мақсат | Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Ойлау, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру |
Күтілетін нәтиже | Оқушылар тақырыпты біледі, түсінеді және шығармашылық қабілеттерін дамыту арқылы топпен есептерді шешуге пайдаланады.
|
7 модульдің қолданылуы | АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Топтастыру, Миға шабуыл, Сәйкестендіру кестесі, Постермен жұмыс |
Қолданылатын ресурстар | Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук |
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг | Жаңа тақырыпқа байланысты сыныпты мозайка әдісі арқылы 3 топқа бөлу | Оқушылардың мұндағы мақсаты суреттер арқылы өз жұптарын тауып, топ болып құралу |
Сабақ кезеңдері | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Білім
Қызығушылық тарын ояту | Миға шабуыл арқылы Сұрақ жауапты пайдалану | Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы әр топты диалогқа түсіру, өткен тақырып арналған үй тасырмасын қайталауға сұрақтар жасалып, арнайы плакатқа жазылып тақтаға ілінеді. | Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды қатесіз топпен орындау, білімдерін тексеру. Топпен жұмыс жасау, жарыс арқылы сабаққа деген ынталары артады.
|
Түсіну | Сәйкестендіру кестесі арқылы тақырыты түсіну мақсатында | Әр топқа кесте таратылады, сол кестені толтырады, тақырыпты жинақтайды. | Әр топ өзара тақырыпқа қатысты кестені толтырып, нәтижесін қорғайды. |
Қолдану | «Жұптық әңгіме» әдісін пайдаланамын арқылы меңгерту/10 мин/
| Бұл әдіс арқылы оқушы мен оқушы арасында «Жақын арадағы даму аймағы» (ЖАДА)(Выготский) қалыптасты. Себебі: әр жұп түсінбеген немесе қиындық тудырған сұрақтарын бір-біріне қою арқылы жұптасып, жауап іздеді, талқылады, жаңа тақырыпты бірі-біріне түсіндіреді. | Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту. Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады. |
Сергіту сәті | «Skeletton dans» атты жаттығу жасау. | Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау. | Интербелсеңді тақтадағы бейнероликтегідей жаттығулар жасайды. |
Талдау | «Постермен жұмыс» арқылы жалпы бүгінгі сабақты меңгерту іс-әрекетіне балайнысты сабақты талдау.
| Әр топқа жаңа тақырып төңірегінде тапсырмалар тарату, Әр топ өз беттерінше ақылдасып, нәтижесінде топтаса отырып ортақ жауап табады, сол арқылы тақырыптың мағанасын ашады. | Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, өзара пікір алмасады, топпен, тек дара тапсырмаларды орындайды, нәтижесінде топтаса отырып ортақ жауап табу керек. |
Жинақтау | Тақырыпқа қатысты әңгіме құрастыру арқылы жинақтайды. | Тарау бойынша білімдерін жинақтау үшін әр топқа тақырып төңірегінде шағын әңгіме жазу тапсырылады. | Әр топ өзара тақырыпқа қатысты шағын әңгіме жаза отырып өз ойларын жинақтайды, ортаға шығып әңгімелерін оқиды |
Бағалау | Өзін-өзі бағалау (2 мин) Бағдарша, бағалау парақшалары. | Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату | Өзін-өзі топпен бағалайды |
Рефлексия | Стикерлерді толтыру | Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну.
| Ұсынылған стикерді толтыру. |