Жамбыл облысы Қордай ауданы Бетқайнар ауылы
№ 27 Ы. Алтынсарин атындағы орта мектебі
5 «А» сынып
Ашық сабақ
[pic]
Математика пәнінің мұғалімі : Абдалиева А.С.
2015-2016 оқу жылы
Сабақтың тақырыбы: «Жай бөлшектерді қосу және азайту»
Сабақтың мақсаты мен міндеттері:
1.Білімділік: Бөлімдері бірдей, бөлімдері әрүрлі жай бөлшектерді қосу және азайту алгоритімін толық меңгерту, өз бетімен есептер шығара алуға дағдыландыру
2.Дамытушылық: Оқушылардың математикаға деген қызығушылығын арттыру, бірлесіп жұмыс жасауға дағдыландыру
3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа тәрбиелеу
Сабақтың әдісі: Оқушылардың білімін жүйелеу және жалпылау сабағы
Сабақтың түрі: Саяхат сабағы
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауаб,ұжымдық,жұптық,топтық,жеке жұмыс,СТО әдістері
Сабақтың көрнекілігі: Дидактикалық материалдар,деңгейлік тапсырмалар, үлестірмелі қима қағаздары
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгендеу,оқушылардың зейінін сабаққа аудару
II. Үй тапсырмасын пысықтау:
а) үй жұмысын тексеру: №987,№985
ә) сұрақ-жауаб арқылы өтілген сабақты қайталау (диалог әдісі):
-Қандай жай бөлшектің түрлерін білесіңдер?
-Жай бөлшектердің негізгі қасиеті?
-Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады (азайтылады)?
-Бөлімдері әртүрлі бөлшектер қалай қосылады (азайтылады)?
-Натурал сан дегеніміз не?
-Натурал саннан жай бөлшек қалай азайтылады?
III. Сабақтың мақсатын айту,сабақтың өту ережелерімен таныстыру:
~Әр оқушыға сынақ парақшалары таратылады (жалпы оқушы саны: 28)
~Әр оқушы сабақ бойы жинаған баллына қарай бағаланады, яғни:
-
I.«Бетқайнар-Қордай» бекеті: (Жұптық жұмыс)
Қойылатын талаптар: Әр жұп 14 билеттің ішінен 1 билет таңдап алады,әр билетте 2 тапсырмадан, 2 минут уақыт беріледі, алғашқы 7жұпқа 2 баллдан (А,В деңгейінің жаттығулары)
[pic]
[pic]
1 билет:
Амалдарды орындаңдар:
(
Салыстырыңдар:
және ?
2 билет:
Амалдарды орындаңдар:
(
Салыстырыңдар:
және 5 ?
3 билет:
Амалдарды орындаңдар:
(
Салыстырыңдар:
және 1?
4 билет:
Амалды орындаңдар:
Салыстырыңдар:
және 3 ?
5 билет:
Амалды орындаңдар:
Салыстырыңдар:
және ?
6 билет:
Амалды орындаңдар:
Салыстырыңдар:
және ?
7 билет:
Амалды орындаңдар:
Салыстырыңдар:
және ?
8 билет:
Амалды орындаңдар:
Салыстырыңдар:
және ?
9 билет:
Амалды орындаңдар:
Салыстырыңдар:
2 және ?
10 билет:
Амалды орындаңдар:
Салыстырыңдар:
5 және ?
11 билет:
Амалды орындаңдар:
Салыстырыңдар:
және ?
12 билет:
Амалды орындаңдар:
Салыстырыңдар:
және ?
13 билет:
Амалды орындаңдар:
Салыстырыңдар:
және 3?
14 билет:
Амалды орындаңдар:
Салыстырыңдар:
және ?
II.«Қордай-Алматы» бекеті: (Топтық жұмыс)
Қойылатын талаптар: Әр топ 7 билеттің ішінен 1 билет таңдап алады,әр билетте 2 тапсырмадан, 5 минут уақыт беріледі, алғашқы 3 топқа 5 баллдан (В,С деңгейінің жаттығулары)
[pic]
[pic]
1 билет:
Қалаға келген туристердің -і ағылшын тілін біледі, -і неміс тілін біледі. Қалаға келген туристердің қандай бөлігі ағылшын тілін де, неміс тілін де білмейді?
Екі бала суға шомылғанда, біреуінің шашы су болған жоқ. Неліктен су болған жоқ?
2 билет:
Бір сағатта шығарманың -сінің, екінші сағатта шығарманың -інің көшірмесі дайындалды. Үшінші сағатта шығарманың қандай бөлігі көшірілді?
Екі килограмм мақта ауыр ма, әлде екі килограмм темір ауыр ма?
3 билет:
Марат екі балық аулап алды. Бірінші балықтың массасы кг, екінші балық одан кг жеңіл. Марат барлығы қанша килограмм балық аулады?
Дорбадағы 10 асықты 10бала алды. Сонда дорбада 1 асық қалды. Ол қалай?
4 билет:
Ыдыстағы сүттің -құмыраға, -банкаға, -і кесеге құйылды. Ыдыста сүт қалды ма?
Аулада 7 мысық және 2 балапан жүр. Барлығы неше аяқ?
5 билет:
Домбыраның басы м, мойны м, шанағы м. Домбыраның ұзындығы неше метр?
7 мысық болды, 2 күшік кетті, ал 3 мысық келді. Неше мысық болды?
6 билет:
Самал екі күнде кітаптың -ін оқыды, ол бірінші күні кітаптың -ін оқыған еді. Самал екінші күні кітаптың қай бөлігін оқыды?
Сиыр төрт аяғымен тұрса 200 килограмм, ал екі аяғымен тұрса неше килограмм?
7 билет:
Қалаға келген туристердің -і ағылшын тілін біледі, -і неміс тілін біледі. Қалаға келген туристердің қандай бөлігі ағылшын тілін де, неміс тілін де білмейді?
Марат кешкі сағат 10-да ұйқыға жатты. Жатар алдында ол сағаттың қоңырауын таңғы 9-ға қойды. Ол неше сағат ұйықтады?
III. Сергіту сәті «Сен мұғалім»
(Оқушылар мұғалімге «5-ші сынып математика курсы» бойынша сұрақтар қояды)
IV.Блиц сұрақ «Істен шыққан бағдаршам» (Ұжымдық және жеке жұмыс)
Қойылатын талаптар: Бағдаршамды іске қосу үшін әр оқушы бағдаршамның кез-келген үш түсінің біреуінен «5-ші сынып математика курсы» бойынша сұрақ жазылған стикерді таңдап алып, ойланбастан жауап беруі қажет. Оқушылар әр сұраққа толық жане дұрыс жауап берген жағдайда бағдаршам іске қосылады
[pic]
V.Үйге тапсырма: №1006 (есептің шығарылу жолына нұсқау беру)
VI. Сабақты қорытындылау, нәтижесін сынақ парақшасында жинаған стикер саны (балл) бойынша бағалау
VII. Рефлексия: «Кері байланыс»
Саяхаттың соңғы этапындағы «Блиц сұрақ» істен шыққан бағдаршамнан алынған сұрақ жазылған стикерлерге әр оқушы өз тілегін жазып, бағдаршамға жабыстырады