7 сынып Рационал бөлшекті қысқарту

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Күні: 15.02.16

Сыныбы:

Сабақтың тақырыбы: Рационал бөлшек және оның негізгі қасиеті. Бөлшектерді қысқарту тақырыбына есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

  1. Оқушылардың рационал бөлшек қасиеттерін қолданып бөлшектерді қысқарту дағдыларын қалыптастыру және алған білімдерін дұрыс қолдана білуге баулу

  2. Есеп шартын анық тусінуі және оны шешу жолдарын дұрыс таңдай білу қабілеттерін дамыту;

  3. Есепті шешу жолын талапқа сай жазуын, өз ойын түсінікті жеткізе білуге, өзгені тыңдай білуге, жылдам ойлауға және әрекет етуге тәрбиелеу.


Көрнекілігі: Қысқаша көбейту формулалары.Бөлшектің негізгі қасиеті

Әдісі: СТО стратегиялары, түсіндіру, көрсету,сұрақ-жауап.


Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.Зейіндерін аудару ./ Олүшін еңбек туралы мақалдарды қаншалықты білетінімізді көрсетейік:

1.Еңбек етсең ерінбей-тояды қарның тіленбей, Еңбек етсең-емерсің.

2. Еңбек түбі –зейнет т.б. Иә, еңбек адамның жақсы өмір сүруінің негізгі кілті, - дей келе сабағымызды бастайық.


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: Оқушылардың рет- ретімен жауап беруі арқылы №486 (7-10). Оқушыларды тақтаға жаздыру арқылы тексеру.

7) ; 8) ; 9) ; 10) .


Қайталау сұрақтары:

  1. Қандай өрнекті бөлшек өрнек деп атайды?

  2. Айнымалының мүмкін мәндері деп нені атайды?

  3. Теңбе-теңдік және теңбе-тең түрлендіру деп нені айтады?


IІІ.Сабақтың мақсатымен таныстыру. Өткен сабақта алған білімдерімізді дамыту мақсатында топ бойынша жұмыс жасаймыз.

1-топ ; 2-топ; 3-топ.


ІҮ.Білімдерін тексеру/ Экранда проекциялап көрсету/


1

Көбейткішке жікте



2

Рационал бөлшек


3

ММЖ:


4

Рационал бөлшектің негізгі қасиеті


5

Рационал бөлшектің қасиеті


6

Көюейткішке жікте




Ү. Оқулықпен жұмыс

487

І топ:

ІІ топ:

ІІІ топ:


488, 490 есептерді шығару.

ҮІ. Жеке оқушымен жұмыс.



VІІ. Білімді бекіту « Белгісізді орнына қой ».

Мына есептегі белгісізді тауып орнына қой және бұл есептер қандай түрлендіру арқылы шығарылып тұрғанын айт.





а(в- 2) а с2(х+4) ? 1) ————— = —— 3) ———— = ———— 5(в- 2) ? с(х - 4) (х - 4)

5а (в -с) ? 10ав(а - в) 5(а в) 2) ———— = —— 4) ————— = ———— 15а (в- с) 3 14ав(а +в) ?

ҮІІІ. Сергіту сәті.

  1. Логикалық есеп: Қолыңды қағаздан алмай бірден сызып шық.













2. «Кім қырағы» сайысы.30секундта төмендегі сөздерді көрген соң есте қалғанын жазу.



ІХ. «Қатесін тап, және сәйкестендір ». (уақыт беріледі)

  1. 4)

2) 5)

3) 6)





Х. Қорытындылау


Сонымен бүгінгі күнге дейін не білдік? Ой-толғаныс. Оқушылар ойларын тақтаға жазады. Мысалы:

-Қысқаша көбейту формулаларын

-Бүтін көрсеткішті дәреже

-Санның стандарт түрі

-Бірмүше

-Көпмүшелер


-Рационал бөлшек

-Рационал бөлшекті қысқарту

- Өрнектің ММЖ

- Рационал бөлшек терді қосу, азайту

-Рационал бөлшектерді көбейту және бөлу

- Өрнекті түрлендіру


ХІ.Үйге тапсырма:№ 489 есеп

ХІІ. Бағалау.