Алгебра 8 сынып
Виет теоремасы тақырыбына есептер шығару
Ақпараттық құзыреттілік: Виет теоремасын пайдаланып, келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерін табуға және Виет теоремасына кері теореманы пайдаланып, квадрат теңдеу құруға үйрету, әртүрлі қиындықтағы есептерді шығара білу;
Коммуникативтік құзыреттілік: Алған білімдерін әртүрлі жағдайда қолдана білуге дағдыландыру. Белсенділігін көтеруге, ойлау қабілетін арттыруға, өз ойын жүйелеуге, тез шешім қабылдауға ұқсастықты, қарама-қайшылықты байқауға дағдыландыру;
Проблемалық құзыреттілік: Оқушылардың білімге деген қызығушылығын арттыру. Ұжым намысын қорғай білетін, шығармашылық қабілеті дамыған тұлға тәрбиелеу, өздігінен жеке шығармашылықпен жұмыс істеуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: Бекіту сабағы.
Сабақтың әдісі: «Сын тұрғысынан ойлау» технологиясы бойынша жүргізілетін жеке жұмыс, жұптық жұмыс, топтық жұмыс, ынтымақтастық, ұжымдық оқыту.
Көрнекілігі:
Квадрат теңдеулердің түбірлерін табу формулалары;
Әр түрлі деңгейлік тапсырмалар жазылған үлестірмелер;
«Сөре және мәре» ойынынан керекті анықтамалар, формулалар.
Пәнаралық байланыс: математика , информатика, казак тілі, әдебиет.
Сабақтың жүру барысы:
ҰЙЫМДАСТЫРУ
Сыныпты 4-4-тен топқа бөлемін,топқа кездейсоқ жағдаймен бөлемін. Топ басшылары сайланады. Бағалау парағы таратылып беріледі.
Тапсырма: Егер дұрыс сөздерді тапса, онда француз математигінің фамилиясы шығады.
[pic]
ах 2 +вх+с=0, (a=0) теңдеуі қалай аталады? (квадрат)
Квадрат теңдеудің түбірлерінің формуласындағы түбір
астындағы өрнек? (дискриминант)
Квадрат теңдеудегі а және в. (коэффициент)
Квадрат теңдеудің дербес түрі? (толымсыз)
Тарихи дерек (Франсуа Виет) туралы ( оқушылар өз ойларымен бөліседі).
МАҒЫНАНЫ АШУ СТРАТЕГИЯСЫ
(жұбыңды тап)
Формулалар мен анықтамалар қиылып таратылады, басы бір топқа, соңы екінші топқа беріледі. Олар құрастырып оқиды.
ах²+вх+с=0; х½=в±√д/2а
х²+рх+q=0 ; х*х = q, х+х =-р
МАҒЫНАНЫ АЖЫРАТУ СТРАТЕГИЯСЫ
Тапсырмаларын бір-біріне түсіндіреді (әр топтан оқушылар есепті тақтада шығарады).
Тапсырмалар:
1.Пәтерде ендері бірдей екі бөлме жасау жобалануда. Бірінші бөлменің ұзындығы енінен 1,5 ее артық,ал екінші бөлменің ұзындығы 7,2 м. Егер пәтердің ауданы 56,7 м² болса, онда бөлмелердің енін табыңдар.
Бөлменің енін х деп белгілейміз
1-ші бөлменің ұзындығы 1,5х
2-ші бөлменің ұзындығы 7,2 х
Ауданы 56,7=1,5х*х
Есептің шарты бойынша теңдеу құрамыз:
1,5х²+7,2х=56,7 н/е 3х²+14,4х-113,4=0
Теңдеуді шешіп
х =4,2
х =-9
Жауабы: бөлменің ені 4,2 м
Логикалық жаттығулар
(оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту)
І топ. 10 санын төрт тақ санның қосындысы түрінде неше рет жазуға болады?
Шешуі:
10 = 7 + 1 + 1 + 1;
10 = 5 + 3 + 1 + 1;
10 = 3 + 3 + 3 + 1.
Жауабы: 3 рет
ІІ топ. Алғашқы мыңдықтағы тақ сандардың қосындысын табыңыздар.
Шешуі:
1+3+5+...+997+999 =
= (1 + 999) + (3 + 997) + … + (449 + 501) =
= 1000 * 250 = 250000.
(Алғашқы мыңдықтағы тақ сандар 500,
ал олардың жұбы 250)
Жауабы: 250000.
ІІІ топ. Шахмат турниріне жеті адам қатысты. Олар бір-бірімен бір партияда ойнады. Сонда қанша партия ойналды?
Шешуі:
7 * 6 : 2 = 21.
Жауабы: 21.
ІҮ топ. Дүкенге 25 жәшік алманың үш сортын алып келді. Әр жәшікке алманың бір ғана сорты салынған. 9-жәшік бірдей сортты алма табуға бола ма?
Шешуі:
Болады, себебі 3 сорт
алма 25 жәшік. Ең
болмағанда бір сорт 9
жәшік болады:
8 + 8 + 9 = 25.
Жауабы: болады.
САБАҚТЫ ҚОРЫТЫНДЫЛАУ
1.Білімді мыңды жығады,
Білекті бірді жығады.
x2 – 1001х + 1000 =0
Жауабы: х1 = 1000, х2 = 1
2.Ер бір рет өледі, қорқақ мың рет өледі.
x2 – 1001х + 1000 =0
Жауабы: х1 = 1000, х2 = 1
3.Жігіт бір сырлы , сегіз қырлы.
x2 – 9х + 8 =0
Жауабы: х1 = 1, х2 = 8
4.Жігіт бір сырлы , сегіз қырлы.
x2 – 9х + 8 =0
Жауабы: х1 = 1, х2 = 8
5.Жеті жұрттың тілін біл,
Жеті түрлі білім ал.
x2 – 14х + 49 =0
ҮЙГЕ ТАПСЫРМА № 160, 162
БАҒАЛАУ
Топ басшылары өздерінің білімдерін бағалайды
РЕФЛЕКЦИЯ
Алгебра – 7
Сабақтың тақырыбы: “Бірмүшені көпмүшеге көбейту”
Сабақтың мақсаты: а) білімділік: Оқушыларға бірмүшені көпмүшеге көбейтуді үйрету, оған
байланысты күрделі есептерді шығару;
ә) дамытушылық: Көбейтудің қосуға (азайтуға) қатысты үлестірімділік
қасиеті, бірмүшелердің көбейтіндісі ұғымын дамыту;
б) тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, ынтымақтастыққа тәрбиелеу.
Көрнекі құрал-жабдықтар: карточкалар, тест тапсырмалары
Сабақтың түрі: практикалық сабақ
Әдіс тәсілдер: сұрақ-жауап, есептер шығару
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
2. Үй тапсырмасын тексеру
3. Есептер шығару
№238
Теңдеуді шешіңдер:
1) 2)
[pic] [pic]
3) 4)
[pic] [pic]
Карточкалар:
Берілген теңдікті дұрыс теңдікке айналдыратын [pic] көпмүшесін анықтаңдар:
1) 2)
[pic] [pic]
[pic] -тің қандай мәндерінде екі өрнектің мәні тең болады:
3) [pic] және [pic]
[pic]
4) [pic] және [pic]
[pic]
5) [pic] және [pic]
[pic]
6) [pic] және [pic]
[pic]
Тест тапсырмалары: 1)D 2)D 3)B 4)А 5)С 6)В 7) D
4. Сабақты қорытындылау
5. Оқушыларды бағалау
6. Үйге тапсырма: №220-222
Алгебра 10 сынып
Сабақтың тақырыбы: Қарапайым тригонометриялық теңдеулер және
оларды шешу (cost = a, sint = a)
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешуде формуланы дұрыс пайдалану,білім-білік дағдыларын қалыптастыру.
Дамытушылық: ой-өрісін дамыту , есте сақтау қабілетін арттыру,теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру.
Тәрбиелілік: шапшаңдыққа, ізденімпаздыққа, тиянақтылыққа, ұжымдық ауызбіршілікке тәрбиелеу
Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар, компьютер, ақпараттық құралдар.
Сабақтың түрі: топтық жұмыс
Сабақтың өту әдісі: аралас , іздену, өзін-өзі тексеру, талдау.
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) оқушыларды түгелдеу
ә) сабақ мақсатымен таныстыру
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
а) екі оқушы тақтаға үйге берілген есепті орындайды
ә) Тигонометрия туралы тарихи мәлімет.
б) қалған оқушылар ауызша сұрақтарға жауап береді
1 [pic] [pic] [pic] . асанының арксинусы деп синусы а санына тең [pic] α бұрышын айтады.
Егер [pic] 1болса онда arcsin a = t
2 [pic] . а санының арккосинусы деп косинусы а санына тең [pic] кесіндісіндегі α бұрышын айтады
Егер [pic] 1болса онда arccos a = t
ІІІ.Ауызша тапсырмалар
[pic]
arcsin (-1)=
arcсos о =
[pic]
[pic]
arcсos 1=
[pic]
[pic]
arcsin [pic]
arcsin(- [pic] )
arcsin 1
arcсos [pic]
arcsin 0
Дұрыс жауаптар:
[pic]
[pic]
0
Т
Ә
У
Е
Л
С
І
З
Д
І
К
Мәндерін дұрыс тапқанда , «ТӘУЕЛСІЗДІК» сөзі шығады . Оқушыларға теуелсіз елдің ұрпақтары білімді, сауатты болу керектігін ұғындыру.
ІУ.Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешудің дербес жағдайлары /дұрыс жазуды сәйкестендір
cos x = 1
[pic]
cos x = 0
[pic]
sin x = - 1
[pic]
Теңдеулерді шешуді қарастырайық.
cost=а t=± arccosa + 2πк, к €Z sint=a t=(-1)n arcsina +πn, n€Z
Теңдеуді шешіңдер ( ауызша)
sin х= [pic]
c [pic] osх =
-2sin х= 1
[pic] cosх = 1
У. « Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешу» тақырыбы бойынша білімдерін тексеру. / Екі нұсқада тапсырма беру/
1-нұсқа
2-нұсқа
cos x =a теңдеуінің [pic] >1болғандағы шешімі қандай?
sin x = a теңдеуінің
[pic] > 1болғандағы шешімі қандай?
а-ның қандай мәнінде cos x = a теңдеуінің шешімі болады?
а-ның қандай мәнінде sin x = a теңдеуінің шешімі болады?
Бұл шешім қандай формуламен өрнектеледі?
Бұл шешім қандай формуламен өрнектеледі?
cos x = a теңдеуді шешу барысында а –ның мәні қай оське ығысады?
sin x = a теңдеуді шешу барысында а –ның мәні қай оське ығысады?
arccos a қандай аралыққа тиісті?
arcsin a қандай аралыққа тиісті?
arccos(- a) неге тең ?
arcsin (- a) неге тең ?
Өзара тексеріп, бағалайды.
Дұрыс жауап тар
2-нұсқа.
Шешімі жоқ
Шешімі жоқ
|a|<1
|a|<1
[pic]
[pic]
Ох осіне
Оу осіне
[0;π]
[pic]
π - arccos a
-arcsin a
УІ. а) Оқулық бойынша есептер шығару .
№105. а) [pic] = [pic] , [pic] = [pic] , х=± [pic] +2πn , n€£
ә) [pic] =-1, [pic] =- [pic] , х=± [pic] +2πn , n€£
б) 2 [pic] =1, [pic] = [pic] , х= [pic] +πn , n€£
№106(а, ә ) №107(а, ә) есептерді шығарту
ә) /Деңгейлік тапсырмалар шығарту ,өз бетінше орындау)
/І-деңгей/ -2sin х= 1
х= [pic] +πn , n€£
х= [pic] +πn , n€£
х= [pic] +πn , n€£
2
/І-деңгей/
- [pic] =1
х=± [pic] +πn , n€£
х=± [pic] +2πn , n€£
х=± [pic] +2πn , n€£
3
/ІІ-деңгей/
[pic] = [pic]
х= [pic] +πn , n€£
х= [pic] + [pic] n , n€£
х= [pic] +πn , n€£
4
/ІІ- деңгей/
[pic] =0
х= [pic] 2πn , n€£
х= [pic] +2πn , n€£
х= [pic] +πn , n€£
5
/ІІІ- деңгей/
[pic] =-1
х= [pic] +πn , n€£
х= [pic] +πn , n€£
х= [pic] +2πn , n€£
6
/ІІІ- деңгей/
[pic] =1
х= [pic] +2πn , n€£
х= [pic] +2πn , n€£
х= [pic] +πn , n€£
Дұрыс жауаптар:1)2, 2)3, 3)2, 4)1, 5)3, 6)1.
УІІ.Сабақты қорытындылау:
Ауызша жұмыстарды бағалау
Кері тригонометриялық функциялар
Тригонометриялық теңдеулерді шешудің дербес жағдайлары
Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешу
Сыныптағы орындалған тапсырмаларды тексеру
УІІІ.Үйге тапсырма беру: №101 ,№ 109, №110
Алгебра 10 сынып
Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық функциялардың туындылары.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Тригонометриялық функциялаодың туындыларының формулаларын пайдаланып есептер шығару, өз білімдерін толықтыруға үйрету.
Тәрбиелілік: Өз ойын жеткізе білуге, математикалық шешендік тілін қалыптастыруға тәрбиелеу.
Дамытушылық: Шығармашылық іскерлігін, шапшаң ойлау қабілетін, белсенділігін арттыра отырып, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Сабақтың түрі: Аралас
Әдіс - тәсілдер: Дамыта оқыту
I Ұйымдастыру кезеңі:
II Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
ІІІ Есептер шығару №190
а) f (x) = 3ctgx [pic] 4x3; ә) f (x) = sin2x + tgx;
б) f (x) = 4 [pic] в) f (x) = x2 [pic] ctgx.
Шешуі:
а) f (x) = 3ctgx [pic] 4x3
[pic]
ә) f (x) = sin2x + tgx
[pic]
б) f (x) = 4 [pic]
[pic]
в) f (x) = x2 [pic] ctgx
[pic]
Жауабы: а) [pic]
№191 Функцияның туындысының берілген нүктедегі мәнін табыңдар.
а) f(x) = cosx + 1, x = [pic] ә) f(x) = tgx [pic]
Шешуі: а) f(x) = cosx + 1, x = [pic] [pic] ;
[pic]
ә) f(x) = tgx [pic] [pic] ;
[pic] Жауабы: а) [pic] ә) 4;
№192 [pic] теңдеуін шешіңдер.
а) f(x) = [pic] sinx [pic] 1; ә) f(x) = cos4x + 1.
Шешуі: а) f(x) = [pic] sinx [pic] 1
[pic] [pic] / [pic] 1 санына теңдеудің екі жағын көбейтіп жібереміз. Сонда мынадай теңдеуді аламыз: [pic]
[pic]
ә) f(x) = cos4x + 1
[pic]
[pic] / [pic] санына теңдеудің екі жағын бөлеміз.
Сонда мынадай теңдеуді аламыз: [pic] [pic]
[pic] Жауабы: а) [pic] б) [pic]
№193 f(x) функциясына х0 нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңдар.
а) f(x) = sinx, x0 = [pic] ә) f(x) = tgx, x0 = [pic]
Шешуі:
а) f(x) = sinx, x0 = [pic] [pic] жанаманың теңдеуін пайдаланамыз. [pic]
[pic]
[pic]
[pic]
ә) f(x) = tgx, x0 = [pic] [pic] жанаманың теңдеуін пайдаланамыз. [pic] [pic]
[pic]
[pic]
Жауабы: а) [pic] ә) у = [pic]
V. Үй тапсырмасы: №188, №190, №191 (б, в), №194
Алгебра -10 сынып
VI. Сабақты қорытындылау: Сабаққа жалпы шолу жасап, оқушыларды бағалау.
Сабақ тақырыбы: Кері тригонометриялық функциялар.
Сабақ мақсаты: Кері тригонометриялық функциялардың графиктерін салу арқылы математикалық ойлау қабілеттерін дамыту
Типі: жаңа сабақ
Түрі: жеке, жұппен,топпен жұмыс
Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, сұхбат, оқулықпен жұмыс, ой түрткі
Көрнекіліктер: интербелсенді тақта, постерлер, маркерлер, бағалау парағы, оқулық «Алгебра және анализ бастамалары. 10 сынып; А. Абылкасымова, К. Шойынбеков, В. Корчевский, З.Жумагулова; .-Алматы: Мектеп, 2010»
Нәтижесі:Кері тригонометриялық функциялар ұғымын, қасиеттерін біледі
Кері тригонометриялық функциялардың графиктерін айыра біледі, алгоритм бойынша сала алады
Кері тригонометриялық функцияларды ажырата алады
топпен жұмыс істеу арқылы өзара сыйластықта болады, жұмыс істеу дағдылары қалыптасады
Міндеттері:
Таблица арқылы кері тригонометриялық функциялардың мәндерін таба алады.
кері тригонометриялық функция туралы түсініктерін қалыптастыруға жағдай жасай отырып, оның мәндерін есептер шығаруға қолдана алады.
Математикалық тілді пайдаланып жоғары деңгейлі сұрақтар қою, талқылау арқылы оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.
өзіндік жұмыс, өздігінен білім алу қабілетін, топта жұмыс істеу жəне жеке тапсырмаларды орындаудағы өзіндік бағалау дағдыларын дамытуға жағдай жасау
Табыс критерилері:
Кері тригонометриялық функциялардың қасиеттерін білгім келеді
Кері тригонометриялық функциялардың графиктерін айыра білуім керек
Тригонометриялық функцияларды ажырата аламын
Тригонометриялық функциялардың графиктерін алгоритм бойынша сала аламын
Өмірмен байланысына мысал келтіремін.
Ұйымдастыру 5 мин 2 мин
Топқа 1-3 санау арқылы бөлемін, дыбыссыз қадамды сақтаймыз.
3 топқа бөлінеді.Топ ережесін сақтау
-сабаққа кешікпеу
-уақытты үнемдеу
-дыбыссыз қадам
-бір-бірімізді тыңдау, құрметтеу
-пікірмен санасу, ортақ шешімге келу
-әр топ мүшесі өз ісіне жауапкершілікпен қарау
-шығармашыл, іскер, белсенді болу
-нәтиже шығару
3 мин
Бір-біріне алақанға алақан қойып сәттілік тілейді
Белсенді болОйың ұшқыр болсын
Сәттілік, мақсатыңа жет
Идеялы бол, ұтқыр бол
Ынтымақтастық орнату
Жас ерекшелігі
Білім 5 минЖаңа сабаққа кіріспе
Миға шабуыл жаңа тақырыпқа шығуТаблицаны толтыр: Өздік жұмыс Семантикалық карта
Қандай ережені қолданар едің?
Жұбыңды тексер
Күрделі сұрақтар:
-кері сөзін қалай түсінесің?
-бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай?
-қандай мақсат қоясыңдар?
кері функцияның графигін салу алгоритмін атай аласың ба?
Ауызша мадақтау: жарайсың, керемет, өте жақсы
Шторка арқылы дұрыс мәндерін көрсету
Инсерт әдісі:
АКТ мүмкіндіктері
Формативтік ауызша марапаттау
Сын тұрғысынан ойлау
3Б
Түсіну 7 мин
Кері тригонометриялық функцияның графигін салу алгоритмін құрастыр.Оқулықпен жұмыс, 47-51 беттер
1 топ: y = arcsinx функциясының графигі, қасиеттері
2-топ: y = arccos x функциясының графигі, қасиеттері
3 топ: y =arctg x және y = arcctg x функциясының графигі, қасиеттері
Жеке, жұбыңда, топта талқыла
Жеке, жұппен, топпен жұмыс
Топта талқылап, жинақтау, ескеру
Сын тұрғысынан ойлау
Түртіп алу
Диалог
Қолдану 7мин
Оқулықпен жұмыс1 топ: №1 мысал 48 бет
2-топ№2 мысал 50 бет
3 топ: №3,4 мысал 51 бет
Жеке, жұппен, топпен
Топтарға қонаққа бару
-Мысалды қарастырады, талдайды. Дәптеріне жазады.
-Бір-біріне қонаққа барады
Интерпретация-логикалық бағалау
Талдау 10мин
тригонометриялық функцияны зерттеу алгоритмін постерге сал.
Топ жұмыстарын қорғау, тыңдау, пікірлермен бөлісу, толықтыру.
тригонометриялық функцияны зерттеу алгоритмін жасайды:
-графигінің түрі
-анықталу облысы
-мәндер облысы
-ең кіші оң периоды
-жұптығы, тақтығы
-симметрия сызығы
-бірсарынды кемімелі аралығы
-бірсарынды өспелі аралығы
-Бір-біріне қонаққа барады. Тыңдайды,ұсыныс айтады
-Өмірде қайда қолданатынын айтады? «медицинада синусоиданы диагностикалық аппараттарда:осциолограф, ЭКГ»
Сын тұрғысынан ойлау
Стикерлермен бағалау:2ж1т.
Интерпретация-логикалық бағалау
Өмірде қолдану
Жинақтау, синтездеу 3мин
АҚТ көмегімен салыстыру Интербелсенді тақтада конструктор программасын қолданып, тригонометриялық функциялардың графиктерін көрсету
Бір шешімге келу ауызшаСалыстыру, толықтыру
Топ басшысының бағасы-
бағалау парағы бойынша
АКТ қолдану
Бағалау5 мин
№65 1а, 2ә, 3 бАҚТ арқылы тексеру
Есеп шығарады, өзара бағалайды
Өзін, жұбын бағалау
РефлексияБағалау
2 мин
3 Б әдісін қолдану sms арқылы Топтардың есебі
Сабақты, өзін-өзі бағалауНені білдім?
Нені біле алмадым? түсінбедім
Нені білгім келеді?
бағалау
Сабақтың тақырыбы: Айқас түзулардің арақашықтығы
Сабақтың мақсаты: кеңістіктегі екі нүкте, нүкте мен түзу, нүкте мен жазықтық, екі айқас түзулер арасындағы қашықтықты, параллель түзу мен жазықтық, параллель түзулер, параллель жазықтықтар арасындағы арақашықтықты анықтай алу.
Түрі :
Типі :Аралас сабақ
Әдісі: Баяндау ,практикалық.
Барысы: Үйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын сұрау
Жаңа сабақ : Түсіндіру
Анықтамалар
1) Екі нүктенің арақашықтығы деп оларды қосатын кесіндінің ұзындығын айтамыз.
[pic]
2) Нүктеден түзуге дейінгі арақашықтық деп сол нүктеден түзуге түсірілген перпендикулярдың ұзындығын айтамыз.
[pic] [pic]
3) Параллель түзулердің арақашықтығын анықтау үшін олардың бірінде жатқан нүктеден екіншісіне түсірілген перпендикулярдың ұзындығытабамыз.
4) Нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтық деп сол нүктеден жазықтыққа түсірілген перпендикулярдың ұзындығын айтамыз.
[pic] [pic] [pic]
5) Параллель жазықтықтардың арақашықтығын анықтау үшін олардың бірінде жатқан нүктеден екіншісіне түсірілген перпендикулярдың ұзындығын табамыз.
6) Айқас түзулердің арақашықтығы деп олардың ортақ перпендикулярының ұзындығын айтады.
Айқас түзулердің ортақ перпендикуляры деп ұштары осы түзулерде жататын, түзулердің әрқайсысына перпендикуляр болатын кесіндіні айтамыз. Кез келген екі айқас түзудің бір ғана ортақ перпендикуляры бар болады.
Айқас түзулердің арақашықтығы Анықтама. Айқас түзулердің арақашықтығы деп олардың ортақ перпендикулрының ұзындығын айтады А Х У β b
[pic]
Бекіту ,қорытындылау
Бағалау
Үйге тапсырма :
Алгебра – 8
Сабақтың тақырыбы: “Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру”
Сабақтың мақсаты: а) білімділік: Оқушыларға квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіруді үйрету;
ә) дамытушылық: Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері, квадрат
түбірлері бар өрнектерді түрлендіру ұғымдарын дамыту;
б) тәрбиелік: Оқушыларды квадрат түбірлердің мәндерін дәл, шатаспай табуға тәрбиелеу
.
Сабақтың түрі: Практикалық сабақ
Әдіс тәсілдер: Есептер шығару
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
2. Үй тапсырмасын тексеру
3. Есептер шығару
№95
1) [pic] 2) [pic]
№96
1) [pic] 2) [pic]
4 [pic] . Сабақты қорытындылау
5 [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] . Оқушыларды бағалау
6 [pic] [pic] [pic] [pic] . Үйге тапсырма: №9 [pic] [pic] [pic] [pic] 7
Алгебра – 8
.
Сабақтың тақырыбы: “Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу”
Сабақтың мақсаты: а) білімділік: Оқушыларға квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеуге
байланысты есептер шығаруды үйрету;
ә) дамытушылық: Квадрат теңдеулер, көпмүшені көбейткіштірге жіктеу, квадрат
үшмүшені көбейткішке жіктеу ұғымын дамыту;
б) тәрбиелік: Оқушыларды шыдамдылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Практикалық сабақ
Көрнекі құрал-жабдықтар:
Әдіс тәсілдер: сұрақ-жауап, есептер шығару
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
2. Үй тапсырмасын тексеру
3. Есептер шығару
№ [pic] 235
1 [pic] [pic] ) [pic] 2) [pic]
3) [pic]
4) [pic]
№ [pic] 236
1) [pic]
2) [pic]
3) [pic]
4) [pic]
№ [pic] 237
1) [pic] 2) [pic]
3) [pic]
4) [pic]
5) [pic] 6) [pic]
С [pic] абақты қорытындылау
О [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] қушыларды бағалау
6 [pic] [pic] [pic] [pic] . Үйге тапсырма: №230-231,232-233