Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер 7 сынып геометрия

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


7 -сынып

Күні: 07.04.16. Математика пән мұғалімі: Алпысбаева Г.К.

Тақырыбы:

Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер

Мақсаты

Үшбұрышқа оның қасиеттері бойынша сырттай шеңбер сызуды үйрену

Күтілетін нәтиже

А) Үшбұрыш, және олардың түрлерін, шеңбердің анықтамасын біледі

В) Үшбұрыш, бұрыш және олардың түрлерін біліп, қасиеттері бойынша сипаттай алады.

С)Үшбұрышқа сырттай шеңбер сызып, оны салуы бойынша тұжырым жасайды.

Сабақтың әдіс тәсілдері

Сыни тұрғысынан ойлау: «қазан доп», «төртбұрыш ережесі», «Ыстық орындық», «практикалық жұмыс» әдісі, «семантикалық карта», «Кезбе тілші»

Жаңа әдіс-тәсілдер: түрткі сұрақ, сұрақ-жауап әдісі, жұптық, топтық әңгіме, қайта бағыттау сұрақтары, «жоғары және төменгі деңгейлік сұрақтар»;

Оқыту формасы: жеке, жұптық, топтық жұмыс.

Бағалау: «Доп» арқылы бағалайды , «Басбармақ», «өзін-өзі бағалау»,

Керекті жабдықтар

Бекбоев И., Абдиев А., Қайдасов Ж. «Геометрия,7 сынып», Алматы «Мектеп» 2012.

«Дидактикалық үлестірме материалдар»,

АКТ, топтарға арналған тапсырма парақтары, «МИФ» журналы, ғаламтор желісінен алынған тапсырмалар, қарындаш,

циркуль, сызғыш.

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті


Кіріспе


Сергіту сәті Дене жаттығуы «Барби» 1 мин

Топқа бөлу.

Оқушылар әр түрлі түсті фигуралар арқылы 4 топқа бөлінеді. Әр топ өз орындарына жайғасады.

0,5 мин

[pic] [pic] [pic] [pic]






Топтағы оқушыларға бағалау парақтары беріледі.

Әр критериге жауап беруі 5 ұпаймен бағаланады.


Оқушылардың аты-жөні







Анықтамаларды жатқа білуі;






Математикалық білімі, яғни есеп шығара алуы;






Сұрақтарға математикалық тілмен жауап беруі;






Логикалық ойлауы, жылдамдық әрекеті;






Топта жұмыс істеуі;






Қорытынды баға






Ұпайды бағаға айналдыру шкаласы


Сайланған топ басшыларға бағалау парақтарын үлестіремін.


Мұғаліммен амандасады.

Дене жаттығуын жасап, сергіп алады.

Топтарға бөлінеді.































Тұсаукесер

Анықтаңдар:

Үй тапсырмасын әроқушы 20 сурақтар дайындайды

«Қазан доп»: үш топ бір топқа сұрақтар қояды. Топ жауап береді. 3 мин



«Үшбұрыш ережесі»: Топтардан бір оқушы тұрып қалған екі топтың мүшесіне сұрақтар қойып жауап береді. 3 мин

«Ыстық орындық» әдістерімен тексеремін. 1 мин






Топқа әзірлеген сұрақтарын қояды. жауаптарын тыңдай отырып, бағалайды





«Басбармақ» әдісі бойынша оқушылар бағалайды


Негізгі бөлім

Жаңа тақырыпты түсіну

Слайдтар арқылы тақырыпты түсіндіру.

Тақырыпты түсінгендері туралы «Бағдаршам» әддісін қолданады



Ендігі тапсырма жұпта мәтінмен жұмыс. Оқушыларға семантикалық кестеде бірнеше тапсырма беріледі. Тапсырманы жұбымен талдап отырып орындап, жауаптарын келесі жұптармен салыстырады, топта бөліседі.

[pic]

[pic] [pic] [pic]

[pic]

[pic] [pic] [pic]

Хорда






Биссектриса






Бұрыш






Диаметр






Центр






Доғал






Тік






Сүйір






Доға






Ұзындық






Қабырға






Оқушылар жұппен жұмыс істей отырып, әр жұп бір – бірінінің жұмысын тексереді. Қателерін дұрыстап топта бөліседі.


Келесі практикалық тапсырма. Дарындылық, жас ерекшеліктеріне сай деңгейлік тапсырмалар.

«Берілген үшбұрышқа іштей және сырттай шеңберді сал» тақырыбы бойынша тапсырма орындайды.

Постермен жұмыс, постерді қорғау


« Ек» жұлдыз, бір тілек»

Дарынды оқушы орнында жұмыс жасайды.


Сергіту сәті

Берілген түрлі түсті үшбұрышты сипаттау

Оқушылар өз талғамы бойынша қасиеттерін айтып шығады.


Дарындылық, жас ерекшеліктеріне сай деңгейлік тапсырмалар.

А) Шеңбердің анықтамасын және элементтерін ата.

В) Қабырғалары бойынша түрлеріне қарай үшбұрыш сыз. Әр үшбұрышқа сырттай шеңбер сызып, берілгенін жаз

С) Қабырғалары бойынша үшбұрыш сыз. Әр үшбұрышқа сырттай шеңбер сызып, берілгенін жазып, Венн диаграммасында салыстырыңдар.

Әзірге кедергісі бар балаларға:

Шеңбердің анықтамасын және элементтерін ата.



Қорытынды бөлім


«Кезбе тілші»


Оқушылар «Кезбе тілші» әдісі бойынша сабақты қорытындылап өтеді.

Үйге тапсырма

1. Ережелерді жаттау.

2. Бүгінгі тақырыпқа 20 сұрақ дайындау

3. Дәптерге үшбұрышқа сырттай және іштей сызылған шеңберлерді салу

Берілген тапсырманы күнделікке жазып алу


Бағалау


Топтағы бағаларын талдау, қорытынды бағаны шығару.

Топтағы оқушылар бірін-бірі бағалау критерийлері бойынша бағалайды

Кері байланыс жазу


Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін қағазға мына сұрақтар бойынша жазып береді.