Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақ жоспары

Пән: математика

Сынып: 5 « »

Күні: __________

Сабақтың тақырыбы: Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру және керісінше.

Сабақтың мақсаты: Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер, аралас сандар ережелерін қолданып есептер шығару дағдыларын қалыптастыру

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.

Оқытудың әдісі: Түсіндіру.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) сабақтың мақсатымен таныстыру

Үй тапсырмасын тексеру

1.Үй есебінің орындалуын тексеру

2. Өтілген материалды қайталау:

3. Үлес дегеніміз не?

4. Қандай бөлшектер бірлік бөлшектер деп аталады?

5. Жай бөлшектің бөлімі нені көрсетеді, алымы нені көрсетеді?

6. Жай бөлшек пен бөлу амалының арасындағы байланысты мысалмен көрсетіңдер.

7. Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады?

8. Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады?

9. Қандай сан аралас сан деп аталады?

II. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу үшін:

  1. Бөлшектің алымын бөліміне бөлу керек;

  2. Толымсыз бөлінді аралас санның бүтін бөлігі болады;

  3. Қалдықсыз бөлшектің алымы, ал бөлгіші бөлімі болады.

Мысалы:

Қысқаша жазылуы:

Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу үшін:

  1. Аралас санның бүтін бөлігін бөлшек бөлігінің бөліміне көбейту керек;

  2. Шыққан көбейтіндіге бөлшек бөлігінің алымын қосып, алым ету керек;

  3. Бөлшектің бөлімін өзгертпей, бөлімі етіп қалдыру керек.

Мысалы:

Қысқаша жазылуы:

Берілген бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыр.



Берілген аралас сандарды бұрыс бөлшекті айналдыр.



III. Өздік жұмыс.

  1. Нұсқа



  1. Бөліндіні бөлшек түрінде жазыңдар:

  1. Әрбір бөлшекті бөлінді түрінде жазыңдар.



  1. Бөлшектерді қысқартыңдар:



  1. Берілген бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыр.



  1. Берілген аралас сандарды бұрыс бөлшекті айналдыр.





  1. Нұсқа



  1. Бөліндіні бөлшек түрінде жазыңдар:

  1. Әрбір бөлшекті бөлінді түрінде жазыңдар.



  1. Бөлшектерді қысқартыңдар:



  1. Берілген бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыр.



  1. Берілген аралас сандарды бұрыс бөлшекті айналдыр.



ІV. Карточкамен жұмыс

  1. Нұсқа



  1. ды 5-ке; ны 8-ге; ды 7-ге; ді 50-ге; ні 2-ге қысқарт.

  2. Бөлшекті қысқартыңдар:

  1. Бұрыс бөлшекті жазыңдар:


  1. Бөліндіні тауып жаз:


  1. Бөлшектерді қысқарт:



  1. Нұсқа


  1. ды 4-ке; ны 12-ге; ды 7-ге; ді 40-қа; ні 7-ге қысқарт.

  2. Бөлшекті қысқартыңдар:

  1. Бұрыс бөлшекті жазыңдар:


  1. Бөліндіні тауып жаз:


  1. Бөлшектерді қысқарт:


V . Сабақты бекіту кезеңі:

1. Жай бөлшектің гнегізгі қасиетін тұжырымдаңдар

2. Жай бөлшекті қысқарту деген не?

3. Жай бөлшек қалай қысқартылады?

4. Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады?

5. Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады?

6. Қандай сан аралас сан деп аталады?

VІ. Cабақты қорытындылау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: анықтамалады жаттау.