Сатылы бөлшектер (5 сынып)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Самаликова Рзакан,

«Манашы орта мектебі» ММ-нің математика пәні мұғалімі

Сатылы бөлшектер

Сабақтың мақсаты:

а)Білімділік: Әрбір оқушыға сапалы терең білім беру, ой-өрісін дамыта отыра ақпараттық құралдар арқылы алған білімдерін, толықтырып бекіту.

ә)Дамытушылық: Теорияны практикамен ұшырастыра отырып, амалдарды тиімді пайдалануға үйрету және логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

б)Тәрбиелік: Пәнге қызығушылығын арттырып, өз бетінше еңбек етуге, ізденуге баули отыра, ой-өрісін кеңейтіп, жауапкершілікті сезінуге, адамгершілікке баулу.

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, топпен жұмыс.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі, ашық.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивтік тақта, компьютер, слайдтық презентация.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, қатыс тексеру.


Өткен тақырыпқа байланысты есептер.

1. Екі санның бөліндісі сол сандардың:

А) проценті деп аталяады В) қатынасы деп аталады

С) пропорциясы деп аталады Д) модулі деп аталады


2. Ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығарып жазыңдар:

2m-2n=2(m-n)

6x+10y=2(3x+5y)


3. Суретші Сарсенбаев бір айда 42 сурет салды. Олардың 17-сінде орман, 29-нда өзен, ал 13-нде орман да, өзен де салынған. Қалған суреттерді түсініксіз бейнелер бар. Қанша түсініксіз сурет бар?


42

17 29

4 13 16






А) 11 В) 7 С) 9 Д) 10


4. Сыныпта 35 бала бар. Олардың 20-сы вокалға, 15-і биге және 7 бала екі үйірмеге де қатысады. Бұл сыныпта осы екі үйірмеге де қатыспайтын бала саны қанша?


35

20 15


13 7 8





А) 7 В) 8 С) 6 Д) 9


5. А+В+С=? табыңыз.


+1 ·3 -10

[pic]

А) 22 В) 20 С) 21 Д) 24


Қаңтар – Күннің барынша қысқарып, қаңтарылып тұрып қалуы.












ІІ. Жаңа сабақ. Сатылы бөлшектер.

Екі натурал санның бөліндісі m: n немесе түрінде жазылатыны белгілі. Мұндағы бөлшек сызығы бөлу амалының басқаша белгіленуі.

Күрделі өрнектерде бөлшек сызығы бөлу белгісі ретінде пайдаланылады.

Мысалы, өрнегін түрінде де жазуға болады, сол сияқты өрнегі түрінде де жазылады. Мұндағы және өрнектері - сатылы бөлшектер.

1-мысал. сатылы бөлшегінің мәнін табайық.

1-тәсіл. Амалдарды рет-ретімен орындау:

2-тәсіл. Бөлшектің алымын да, бөлімін де натурал санға келтіру:

ЕКОЕ (6, 3, 4)=12


ІІІ. Есеп шығару №821-828

ІV. Бекіту. Логикалық есептер

  1. Сандар белгілі бір заңдылық нәтижесінде алынған. Сұрақ белгісін қандай санмен ауыстыру керек? Егер «17»=7 , «21»=2 , «30»=0 , «45»=20 , «53»=15 болса, онда «913»=?

( 27 )


  1. Сандар қандай да бір заңдылыққа бағынады. Сұрақ белгісінің орнында тұрған сан:


=425, , =4964, , =94, , =811 , =?

( 169 )


  1. Сандар белгілі бір заңдылықпен берілген. Сұрақ белгісінің орнында тұрған санды табыңыз:


K+L=?


( 10 )



  1. Сұрақ белгісінің орнында тұрған санды табыңыз:

12 8 6



( 34 )

5 7 6 8 10 4


  1. Есептеңіз:

1 + = ? ( 11 )

  1. Сатының 21 баспалдағы бар. Қанат пен Жанат осы баспалдақтарды санайды: біреуі төменнен жоғарыға, біреуі жоғарыдан төменге дейін. Олар Қанаттың оныншы деп атаған баспалдағында кездеседі. Бұл баспалдаққа Жанат қандай нөмір береді?

( 12 )


V. Бағалау.

VІ. Үй жұмысы: №822 (4,5,6), №824 (3,4), №826 (4)



Маңғыстау облысы,

Бейнеу ауданы









[pic]