АШЫҚ САБАҚ
Уақыты: 18.01.16
Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер мен аралас сандарды көбейтуге есептер шығару
Мақсаты:
Білімділік: Жай бөлшектерге амалдар қолдана білуге, логикалық ойлау қабілеттерін, есте сақтау және зейін қою қабілеттерін дамыту. Практикалық дағдыларын қалыптастыру, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: Сын тұрғысынан саралай білуге тәрбиелеу. Бір - біріне достарына көмек көрсетіп, топ, ұжым болып бірлесіп, тату - тәтті жұмыс істей білуге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, өз бетінше жұмыс жасауға дағдыландыру.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтың әдісі: саяхат сабағы «Әлемнің 7 кереметіне» саяхат.
Пән аралық байланыс: география,тарих,ағылшын
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта,плакаттар, суреттер,кеспе карточкалар,стикерлер,
Сабақтың жоспары:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2.Үй тапсырмасын тексеру
3. «Әлемнің 7 кереметіне» саяхат
1) Мысыр еліне саяхат
2) Вавилон еліне саяхат
3) Эфес еліне саяхат
4)Галикарнас еліне саяхат
5)Родос еліне саяхат
6)Александрия еліне саяхат
7)Олимпия еліне саяхат
4.Сабақты қорытындылау
5.Үй тапсырмасын беру
6.Бағалау :
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі: амандасу,түгендеу
Балалар, бүгінгі сабағымызда біз «Әлемнің 7 кереметіне » саяхат жасаймыз. Бұл
саяхатта біз сіздермен алдымызда өткен жай бөлшектер мен аралас сандарды көбейту тақырыбын қорытындылаймыз. Яғни алған білімдерімізді көрсетеміз. Алдымен үй тапсырмасын тексеріп өту. (оқушылар дәптер алмасу арқылы дәптерлерін тексереді.).Интерактивті тақтада үй тапсырмасының дұрыс жауаптары көрсетіледі.
2. Үй тапсырмасын тексеру
2 –қадам 4-тапсырмасы
а) = ә)*
б) *24
в)
г)
ғ)
3. «Әлемнің 7 кереметіне» саяхат сабағымызды бастаймыз.Оқушылар сіздерді алдын ала 3 топқа бөліп отырғыздық.Топтарыныздың аты:
1-топтың аты: «Дұрыс бөлшектер»
2- топтың аты : «Бұрыс бөлшектер»
3-топтың аты: « Аралса сандар»
Әр топтың топ басшысын тағайындап алсақ .
«Дұрыс бөлшектер» тобының топ басшысы : Мақсұтжанова Гүлнұр
«Бұрыс бөлшектер» тобының топ басшысы : Тулеген Жанерке
«Аралас сандар» тобының топ басшысы : Тұяқова Жасмин
Топ басшылары бағалау парақтарын алып ,саяхат сабағы барысында топ мүшелеріңіздің ұпай сандарын жазып отырасыздар.
Дайын болсаңыздар саяхатымызды бастайық.
«Мысыр» еліне саяхат.
Тапсырмасы:Өтілген тақырып бойынша әр топқа кезекпен 3 сұрақ қойылады.1 дұрыс жауап 1 жетонмен бағаланады.
Сұрақтар.
1.Бөлшектің алымы және бөлімі қандай мағына береді? (Бөлшектің алымы-бөлінгіш, бөлшектің бөлімі-бөлгіш болып табылады)
2.Жай бөлшектің қандай түрлері бар? ( дұрыс бөлшек ,бұрыс бөлшек және арала сан)
3.Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қалай салыстырамыз ? ( бөлімдері әртүрлі бөлшектерді салыстыру үшін алдымен оларды бөлімдері бірдей бөлшектерге айналдырып аламыз,содан кейін салыстырамыз)
4.Жай бөлшектерді қалай қосамыз? (А) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу үшін олардың алымдарын қосып,қосындыны алымына жазамыз,ал бөлімін сол күйінде қалдырамыз.
Б) бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу үшін бөлшектерді алдымен ортақ бөлімге келтірп,бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесін қолданамыз)
5.Жай бөлшектерді қалай азайтамыз? ( а)Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту үшін азайғыштың алымынан азайтқыштың алымын азайтып,айырманың алымына жазады,ал бөлімін сол күйінде қалдырады.
Б) Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді азайту үшін бөлшектерді алдымен ортақ бөлімге келтіріп ,бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесін қолданады)
6.Аралас сандарды қалай қосамыз? ( 1.Аралас сандарды қосу үшін бүтін бөліктерінің қосындысын есептейміз
2.бөлшек бөліктерінің қосындысын есептеу керек
3.Бүтін бөлігі мен бөлшек бөлігін қосу керек)
7.Жай бөлшектердіі қалай көбейтеміз? ( жай бөлшектерді көбейту үшін,олардың алымдарын көбейтіп,алым етіп,бөлімдерін көбейтіп, бөлім етіп жазамыз)
8.Аралас сандарды қалай көбейтеміз? (аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдырып,жай бөлшектерді көбейту ережесін қолданамыз)
9.Жай бөлшек пен натурал сандарды қалай көбейтеміз? (бөлшектің алымын натурал санға көбейтіп,нәтижесін алым етіп,ал бөлімін өзгеріссіз қалдырамыз)
Мысыр еліне жасалған саяхаттың барлық тапсырмаларына жауап алдық ,олай болса назарларынызды экранға аударыңыздар!!! Интерактивті тақтада әлемнің 1 кереметі «Хеопс пирамидаларының» суреті көрсетіледі
«Вавилон» еліне саяхат
Тапсырмасы. Семантикалық картаның тапсырмаларын орындау (әр топқа жеке-жеке тақтада ілінеді)
«Дұрыс бөлшектер»
Жауабы
тапсырма
Б
К
Ж
Л
Т
Ш
А
М
Н
Р
Д
П
Й
Қ
Э
С
Х
З
Г
Т
Ц
Я
И
Ю
Ы
Жауабы:Жақсы-хорошо-good
«Бұрыс бөлшектер»
Жауабы
тапсырма
Б
Д
Ж
Л
Т
Ұ
А
М
Н
Й
О
П
Р
Қ
Э
Ю
Х
З
Г
Ы
Ц
Я
И
С
Т
Жауабы:дұрыс -правильно-right
«Аралас сандар»
Жауабы
тапсырма
Ә
К
С
Л
Т
Ш
А
Ж
Д
Р
Д
Е
Й
Қ
Э
С
Х
М
Г
Т
Ц
Я
И
Ю
І
Жауабы:әдемі-красиво-nice
Интерактивті тақтаға назар аударамыз.
«Вавилондағы аспалы баққа назар аударайық
«Эфес» еліне саяхат
Тапсырмасы:Оқулықпен жұмыс
Дұрыс бөлшектер тобына -№139 (5/4 к)
Бұрыс бөлшектер тобына -№140 (81/16 м, 9 м)
Аралас сандар тобына -№141 (5/12 дм)
Интерактивті тақтаға назар аударамыз
«Эфестің Артемидасының ғибадатханасын тамашалаймыз
«Галиканас» еліне саяхат
Тапсырмасы:Логикалық есептер
1-топ
А)1 тонна мақта ауыр ма, 1 тонна темір ауыр ма? (тең)
Б) 1 кг ұнның бағасы 60тг, 2, 5 кг ұнның бағасы неше теңге? (150тг)
2-топ:
А)4 жұмыртқа 4 минутта піседі? Бір жұмыртқа пісу үшін неше минут уақыт керек? (4 мин)
Б) Әжесі неше жаста болса немересі сонша айда. Екеуінің жастарын қосқанда 52 болады. Апасы нешеде немересі нешеде? (4жас, 48ай)
3-топ:
А)Ағаш үстінде 200 торғай отырады. Аңшы 2 торғайды атып алады. Торғайдың қаншасы қалады? ( 0.ұшып кетеді)
Б) . Оқушы мектептен үйге дейінгі жолдың 5/2 бөлігін 10 минутта жүріп өтеді. Осындай жылдамдықпен неше минутта жүріп өтеді? (25)
Интерактивті тақтаға назар аударайық
«Родос» еліне саяхат
Тапсырмасы: Деңгейлік тапсырмаларды орындау
Әр топқа 1,2,3 деңгейлік тапсырмалар таратылады.Оқушылар орындарында отырып 4 -5 мин орындайды.Тапсырманы аяқтағаннан кейін интерактивті тақтада дұрыс жауаптарымен тексереді.Дәптерлерін көршілерімен алмастырады:
№1.Бөлшектерді көбейтіңдер
А) ә)
Аралас сандарды көбейтіңдер
А) ә) №3.Көбейтуді орындаңдар
А)
Ә)
2-деңгей
№1.Көбейтуді орындаңдар
№2.Өрнектің мәнін табыңдар
№, мұндағы а=4
№3.Квадратын табыңдар
3-деңгей
№1.Көбейтуді орындаңдар
№2.Теңдеуді шеш
Интерактивті тақтаға назар аударамыз.
«Родос» алыбының суреті көрсетіледі.
«Александрия» еліне саяхат
Тапсырмасы:сөзжұмбақ шешу
Сұрақтары:
180 с-қа тең бұрыш қалай аталады? (жазыңқы)
Екіден артық бөлгіштері бар сандар? (құрама)
Екі ғана бөлгіші бар сандар? (Жай)
1-ге тең және 1-ден үлкен бөлшектер қалай аталады? (Бұрыс)
Шеңбермен шектелген ішкі аймақты не деп атайды? (дөңгелек)
Бөлшектің алымында,бөлімінде 1-ден өзге ортақ бөлгішке бөлуді ------------ депи атайды? (қысқарту)
Берілген фигуранын ¼ бөлігін қолданыста қалай атаймыз? (ширек)
Бір затты не санды тбірнеше тең бөлікке бөлгенде шыққан бір бөлігі қалай аталады? (үлес)
Өзінен басқа бөлгіштерінің қосындысына тең сандар қалай аталады? (кемел)
Топ басшылары бағалау парақтарын тапсырыныздар.
7.«Олимпия» еліне саяхат
Тапсырмасы: Табыс ағашына бағалау алмаларын жабыстыру.
Жасыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.
Сары алма:Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын.
Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз. Қағаздан жасалған алмаларды өздері таңдап алып, ағашқа магнит көмегімен жабыстырады.
Сабақты қорытындылау.Ұпайы көп топты марапаттау.Тақырып бойынша сұрақтар қою.Оқушылардың пікірін тыңдау.
Үй тапсырмасы. №142 133 бет .ереже жаттау
Бағалау.Бағалау парағы бойынша жинаған ұпайларына байланысты жеке оқушыларды бағалау
№1.Бөлшектерді көбейтіңдер
А) ә)
Аралас сандарды көбейтіңдер
А) ә) №3.Көбейтуді орындаңдар
А)
Ә)
2-деңгей
№1.Көбейтуді орындаңдар
№2.Өрнектің мәнін табыңдар
№, мұндағы а=4
№3.Квадратын табыңдар
3-деңгей
№1.Көбейтуді орындаңдар
№2.Теңдеуді шеш
2-деңгей
№1.Көбейтуді орындаңдар
№2.Өрнектің мәнін табыңдар
№, мұндағы а=4
№3.Квадратын табыңдар
2-деңгей
№1.Көбейтуді орындаңдар
№2.Өрнектің мәнін табыңдар
№, мұндағы а=4
№3.Квадратын табыңдар
2-деңгей
№1.Көбейтуді орындаңдар
№2.Өрнектің мәнін табыңдар
№, мұндағы а=4
№3.Квадратын табыңдар
3-деңгей
№1.Көбейтуді орындаңдар
№2.Теңдеуді шеш
3-деңгей
№1.Көбейтуді орындаңдар
№2.Теңдеуді шеш
3-деңгей
№1.Көбейтуді орындаңдар
№2.Теңдеуді шеш
3-деңгей
№1.Көбейтуді орындаңдар
№2.Теңдеуді шеш
,
№1.Бөлшектерді көбейтіңдер
А) ә)
Аралас сандарды көбейтіңдер
А) ә) №3.Көбейтуді орындаңдар
А)
Ә)
№1.Бөлшектерді көбейтіңдер
А) ә)
Аралас сандарды көбейтіңдер
А) ә) №3.Көбейтуді орындаңдар
А)
Ә)
№1.Бөлшектерді көбейтіңдер
А) ә)
Аралас сандарды көбейтіңдер
А) ә) №3.Көбейтуді орындаңдар
А)
Ә)
№1.Бөлшектерді көбейтіңдер
А) ә)
Аралас сандарды көбейтіңдер
А) ә) №3.Көбейтуді орындаңдар
А)
Ә)
№1.Бөлшектерді көбейтіңдер
А) ә)
Аралас сандарды көбейтіңдер
А) ә) №3.Көбейтуді орындаңдар
А)
Ә)
№1.Бөлшектерді көбейтіңдер
А) ә)
Аралас сандарды көбейтіңдер
А) ә) №3.Көбейтуді орындаңдар
А)
Ә)
№1.Бөлшектерді көбейтіңдер
А) ә)
Аралас сандарды көбейтіңдер
А) ә) №3.Көбейтуді орындаңдар
А)
Ә)
№1.Бөлшектерді көбейтіңдер
А) ә)
Аралас сандарды көбейтіңдер
А) ә) №3.Көбейтуді орындаңдар
А)
Ә)
№1.Бөлшектерді көбейтіңдер
А) ә)
Аралас сандарды көбейтіңдер
А) ә) №3.Көбейтуді орындаңдар
А)
Ә)
№1.Бөлшектерді көбейтіңдер
А) ә)
Аралас сандарды көбейтіңдер
А) ә) №3.Көбейтуді орындаңдар
А)
Ә)
№1.Бөлшектерді көбейтіңдер
А) ә)
Аралас сандарды көбейтіңдер
А) ә) №3.Көбейтуді орындаңдар
А)
Ә)
№1.Бөлшектерді көбейтіңдер
А) ә)
Аралас сандарды көбейтіңдер
А) ә) №3.Көбейтуді орындаңдар
А)
Ә)
2-деңгей
№1.Көбейтуді орындаңдар
№2.Өрнектің мәнін табыңдар
№, мұндағы а=4
№3.Квадратын табыңдар
2-деңгей
№1.Көбейтуді орындаңдар
№2.Өрнектің мәнін табыңдар
№, мұндағы а=4
№3.Квадратын табыңдар
2-деңгей
№1.Көбейтуді орындаңдар
№2.Өрнектің мәнін табыңдар
№, мұндағы а=4
№3.Квадратын табыңдар
2-деңгей
№1.Көбейтуді орындаңдар
№2.Өрнектің мәнін табыңдар
№, мұндағы а=4
№3.Квадратын табыңдар
2-деңгей
№1.Көбейтуді орындаңдар
№2.Өрнектің мәнін табыңдар
№, мұндағы а=4
№3.Квадратын табыңдар
2-деңгей
№1.Көбейтуді орындаңдар
№2.Өрнектің мәнін табыңдар
№, мұндағы а=4
№3.Квадратын табыңдар