ЛДогаритімдік теңдеулер мен оның жүйелерін шешу

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


«Ұлыттың бәсекеге қабілеттілігі

бірінші кезекте оның білімділік Көрсеткіштік және логарифмдік

деңгейімен анықталады» теңдеулерді және олардың

Н.Назарбаев жүйелерін шешу тақырыбына

қайталау


Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушылардың көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулер мен олардың жүйелерін шешу тәсілдерін қандай деңгейде меңгергендіктерін байқау.

Тәрбиелік:Оқушылар бойында азаматтық қасиеттерді қалыптастыру.

Дамытушылығы: Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін арттыруға ықпал ету, сонымен қатар, пәнге деген қызығушылығын арттыруға ықпал жасау.

Сабақтың түрі: Сайыс сабағы.

Сабақтың көрнекілігі: Үлестірмелі карточкалар, диаграммалар, интерактивті тақта.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың сабаққа деген психологиялық дайындығын қалыптастырамын. Сонымен қатар, сынып оқушыларын Пифагор және Евклид атты екі топқа бөліп, команда құрамын. Жасақтан сайыс сабағын ұйымдастырамын. Әр топ басшылары өз топтарын таныстырып өтеді. Сонымен қатар, сабақтың мақсатына қысқаша тоқталып өтемін.

ІІ. Негізгі бөлім. Сабақты үш кезеңге бөлемін.


[pic]

1-кезең. Топтық сұрақтар сайысы

Топтық сұрақтар сайысы бойынша оқушыларға интерактивті тақтада ұяшықтар жасап, үш деңгейде үш-үштен 6 сұрақ беремін. І топ- Пифагор тобы, ІІ топ- Евклид тобы.

І топ сұрақтары:

1. А- Теңдеулер түрлерін ата?

А- Теңдеудің түрлері: Сызықтық теңдеу, квадраттық теңдеу, биквадраттық теңдеу, рационал теңдеу, иррационал теңдеу, тригонометриялық теңдеу, көрсеткіштік теңдеу, логарифмдік теңдеу.

2. В- Көрсеткіштік және логарифмдік функциялардың өзара қандай байланысы бар?

В- көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулердің өзара байланысы.

1. негіздері 0 < a < 1 болғанда кемімелі

2. негіздері а > 1 болғанда өспелі.

3. өзара кері функция және у= х түзуіне қарағанда симметриялы.

3. С- Теңдеулер жүйесін шешу дегеніміз не?

С- Өзара ортақ шешімін табу.

ІІ топ сұрақтары:

1. А- Теңдеулер жүйесін шешу тәсілдері қандай?

А- алмастыру тәсілі, қосу тәсілі, графиктік тәсіл, жаңа айнымалы енгізу тәсілі.

В- Салдар теңдеу дегеніміз не?

В- Салдар теңдеу дегеніміз - бастапқы теңдеуді шешу үшін қосымша амалдар енгізу арқылы шешу

.3. С- Иррационал теңдеулерді шешу тәсілі қандай?

С- Иррационал теңдеуді шешу дегеніміз- түбір таңбасын дәрежеге шығару арқылы шешу тәсілін айтамыз.

Әр топ мүшелері 2-3 минут аралығында әрбір сұраққа ауызша жауап беруге тиіс. Оқушылар жауап берген соң, интерактивті тақтада дұрыс жауабын көрсетіп отырамын.

2-кезең. Есептер шығару сайысы.

Оқушыларға есептерді 3-деңгейде ұсынамын.

І топ есептері:

А- [pic] Х - 9 [pic] Х = 4 ( [pic] ; 16 )


В [pic] - [pic] (х+у) = 1 ( 2; 3 ) және ( 3; 2 )

2х + 2у = 12


С- 4х + 2 • 6х = 3• 9х ( 0 )


ІІ топ есептері:


А- [pic] [pic] + 2 =0 ( - [pic] )


В [pic] - - [pic] (х+у) = 4 ( 3,1 )

3 6-х • 2у = 54



С- 2•4 х – 3 •10 х = 5 •25 х ( -1; )


Әр топтың мүшелерін жазу тақтасына қатарласа шығартып, берілген тапсырмаларды орындатамын. Әрбір есепті шығаруға 5-7 минут аралығында уақыт беремін. Оқушы тапсырманы орындап болған соң, оның дұрыс не бұрыс екендігін тексеру мақсатында топ мүшелерімен ақылдасып, соңғы жауабын беруге мүмкіндік жасаймын. Ең соңында әрбір есептің дұрыс жауабын интеративті тақтада көрсетіп отырамын және қай топтың қанша ұпай жиғанын есепке аламын.

3-кезең Тапқырлар сайысы

Әрбір ұяшықтарға математикалық сұрақтар жасырып, оқушы тез арада жауап беруі тиіс. Дұрыс жауабы әрбір сұрақтан соң беріліп отырады.

А- Математиканың құрамдас бөлігін ата?

А- Арифметика, алгебра және геометрия

В- 1+2+3+...... +30 дейінгі сандарды тиімді тәсілмен есепте?

В- Гаусс методын пайдаланып, 31• 15 = 465 екенін, табамыз.

С- Ең алғашқы әйел математик кім?

С- С.Ковалевская

Д- Сатушы сатып алған көкөністі 14758 теңгеге сатып, 6 % зиян шекті. Ол көкөністі неше теңгеге сатып алған? (15700 тенге)

Е- Жинақ кассасына 5 % -дық өсіммен салынған ақша бір жылдан соң 75600 теңге болды. Жинақ кассасына алғаш неше теңге салынған? (72000 т)

Ж- Автобуста бірнеше адам болды. Автобусқа бірінші аялдамада 12 адам отырып, екінші аялдамада 9 адам түсті. Автобуста барлығы 23 адам қалды. Автобуста алғашқыда неше адам болған ? (20 адам)


ІV - кезең.

Оқушылар білімін бағалау.

Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма: № 433 есепті шығару.