Жамбыл облысы Қордай ауданы Бетқайнар ауылы
№ 27 Ы. Алтынсарин атындағы орта мектебі
5 «Ә» сынып
Ашық сабақ
[pic]
Математика пәнінің мұғалімі : Абдалиева А.С.
2015-2016 оқу жылы
Сабақтың тақырыбы: «Жай бөлшектерді қосу және азайту»
Сабақтың мақсаты мен міндеттері:
1.Білімділік: Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту; бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді қосу және азайтуды пайдаланып, есептер шығаруда есептеу алгоритмін меңгерту
2.Дамытушылық: Ойлау және есте сақтау қабілеттерін арттыру, танымын және пәнге деген қызығушылығын дамыту
3.Тәрбиелік: Жылдамдыққа, ұқыптылыққа баулу; жауапкершілікке, ұжымдық (топтық,жұптық) ауызбіршілікке және өзбетінше жұмыс істеуге оқушыларды ынталандыру, тәрбиелеу
Сабақтың әдісі: Оқушылардың білімін жүйелеу және жалпылау сабағы
Сабақтың түрі: Кіріккен сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауаб,ұжымдық,жұптық,топтық,жеке жұмыс,СТО (бақылау, ақпаратты ұғыну,талдау) әдістері
Сабақтың көрнекілігі: Дидактикалық материалдар,деңгейлік тапсырмалар, үлестірмелі қима қағаздары
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгендеу,оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру
II. Үй тапсырмасын пысықтау:
а) үй жұмысын тексеру: №981
ә) сұрақ-жауаб арқылы өтілген сабақты қайталау (диалог әдісі):
-Бұрыс бөлшекті қалай аралас санға айналдырады?
-Жай бөлшектердің негізгі қасиеті?
-Бөлімдері бірдей бөлшектердің қайсысы үлкен?
-Алымдары бірдей бөлшектер қалай салыстырылады?
-Аралас сандар қалай салыстырылады?
-Натурал сан дегеніміз не?
-Натурал саннан жай бөлшек қалай азайтылады?
III. Сабақтың мақсатын айту,сабақтың өту ережелерімен таныстыру:
~Әр оқушыға сынақ парақшалары таратылады (жалпы оқушы саны: 28)
~Әр оқушы сабақ бойы жинаған баллына қарай бағаланады, яғни:
-
I. 1-тапсырма: «Күзгі ағаш» (Жеке жұмыс)
Қойылатын талаптар: Әр оқушы «Күзгі ағаш» жапырағына жазылған тапсырмаларды таңдап алады, жапырақта 1тапсырма, 2 минут уақыт беріледі, алғашқы 10 оқушыға 3 баллдан. (А(11),В(11),С(6) деңгейінің тапсырмалары)
[pic]
[pic]
1 билет: (А)
Бөлінді түрінде жаз:
2 билет: (А)
-қандай бөлшек?
-қандай бөлшек?
3 билет: (А)
Бүтін бөлігі бойынша салыстыр:
2және 5?
4 билет: (А)
Бөлшек түрінде жаз:
5 билет: (А)
Алымы бірдей бөлшектерді салыстыр:
және ?
6 билет: (А)
Дұрыс бөлшек бірден үлкен бе, әлде бұрыс бөлшек бірден үлкен бе
7 билет: (А)
Бөлшек бөлігі бойынша салыстыр:
және ?
8 билет: (А)
17-бөлшек бөлігін көрсет?
9 билет: (А)
Сандарды цифрмен жаз: 1) жетіден екі
2) қырықтан он бес
10 билет: (А)
Сандарды цифрмен жаз: 1) екі бүтін жетіден бір
2) онекіден бес
11 билет: (А)
-аралас санының бүтін бөлігін көрсет
12 билет: (В)
Салыстыр:
және ?
13 билет: (В)
Дәрежені тап: ?
14 билет: (В)
Бөлшекті қос:
15 билет: (В)
бөлшегін қос
16 билет: (В)
Амалды орында:
17 билет: (В)
Бөлшекті қос:
18 билет: (В)
Амалды орында:
19 билет: (В)
Салыстыр:
және ?
20 билет: (В)
Бөлшекті азайт:
21 билет: (В)
Бөлшектерді салыстыр:
және ?
22 билет: (В)
Салыстыр:
және ?
23 билет: (С)
Есепте:
?
24 билет: (С)
Есепте:
?
25 билет: (С)
Амалдарды орында:
?
26 билет: (С)
Амалдарды орында:
?
27 билет: (С)
Азайтуды орында:
?
28 билет: (С)
Азайтуды орында:
?
II. Сергіту сәті: «Логикалық есеп» (Блиц турнир)
Қойылатын талаптар: Сұрақ оқылады, оқушылар жылдамдық пен тапқырлығын корсете, ойланбастан жауап беруі қажет
1 логикалық есеп: Өзенде 8 үйрек, Ал қаздың екеуі кем. Қаз нешеу?
2 логикалық есеп: Екі адам шахматты 2сағат ойнайды, бир адам неше сағат ойнайды?
3 логикалық есеп: Сиыр 4 аяғымен 200 кг, 2 аяғымен тұрса неше кг болады?
4 логикалық есеп: Дорбада 10 асықты 10 бала алады. Сонда дорбада 1 асық қалады. Ол қалай?
5 логикалық есеп: 7 мысық болды. Екі мысық кетті, ал үш мысық келді. Неше мысық болды?
6 логикалық есеп: Екі бала суға шомылғанда, біреуінің шашы су болған жоқ. Неліктен су болған жоқ?
7 логикалық есеп: Екі килограмм мақта ауыр ма, әлде екі килограмм темір ауыр ма?
8 логикалық есеп: Аулада 7 мысық және 2 балапан жүр. Барлығы неше аяқ?
9 логикалық есеп: Марат кешкі сағат 10-да ұйқыға жатты. Жатар алдында ол сағаттың қоңырауын таңғы 9-ға қойды. Ол неше сағат ұйықтады?
III. 2-тапсырма: «Сиқырлы сан» (Жұптық жұмыс)
Қойылатын талаптар: Әр жұп 1-ден 15-ке дейінгі санның ішінен бір санды таңдап алады,әр билетте 2 тапсырмадан, 5 минут уақыт беріледі, алғашқы 5 топқа 5 баллдан (В,С деңгейінің жаттығулары). 1-ден 15-ке дейінгі санның ішіндегі кез-келген біреуі бос және 5 балл еншісінде, яғни «сиқырлы сан»
[pic]
1 билет:
Жолаушы барлық жолдың -ін жүрді. Жолаушы жолдың әлі қандай бөлігін жүруге тиіс?
Бөлшектерді азайтыңдар: ?
2 билет:
Жер шарының бөлігін су алып жатыр. Сондықтан Жерді «көгілдір планета» дап атайды. Жер шарының қандай бөлігі құрлық?
Бөлімі де, алымы да әр түрлі бөлшектерді салыстырыңдар: және ?
3 билет:
-дан қандай санды азайтқанда айырманың мәні -ге тең? x-тің мәнін табыңдар.
Алымы бірдей бөлшектерді салыстырыңдар: және ?
4 билет:
-дан қандай санды азайтқанда айырманың мәні -ге тең? y-тің мәнін табыңдар.
Бөлшектерді өсу ретімен жазыңдар:
5 билет:
Туристер жүруге тиісті 136 км қашақтықтың бөлігін автобуспен жүрді. Туристер жүруге тиісті қашықтықтың неше километрін автобуспен жүрді?
Бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді қосыңдар: ?
6 билет:
9, 11, 13, 17 натурал сандарын бөлімі 4-ке тең бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар.
Алымдары бірдей бөлшектерді салыстырыңдар: және ?
7 билет:
9, 11, 13, 17 натурал сандарын бөлімі 5-ке тең аралас сан түрінде жазыңдар.
Бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді азайтыңдар: ?
8 билет:
Қалаға келген туристердің -і ағылшын тілін біледі, -і неміс тілін біледі. Қалаға келген туристердің қандай бөлігі ағылшын тілін де, неміс тілін де білмейді?
Бөлшектерді кему ретімен жазыңдар:
9 билет:
Бір сағатта шығарманың -сінің, екінші сағатта шығарманың -інің көшірмесі дайындалды. Үшінші сағатта шығарманың қандай бөлігі көшірілді?
Бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді қосыңдар: ?
10 билет:
Марат екі балық аулап алды. Бірінші балықтың массасы кг, екінші балық одан кг жеңіл. Марат барлығы қанша килограмм балық аулады?
Бөлшектерді салыстырыңдар: және ?
11 билет:
Ыдыстағы сүттің -і құмыраға, -і шашы су болған жоқ. Неліктен су болған жоқ?банкаға, -і кесеге құйылды. Ыдыста сүт қалды ма?
Аралас сандарды салыстырыңдар: және ?
12 билет:
Домбыраның басы м, мойны м, шанағы м. Домбыраның ұзындығы неше метр?
Натурал саннан бөлшекті азайтыңдар: 3-?
13 билет:
Самал екі күнде кітаптың -ін оқыды, ол бірінші күні кітаптың -ін оқыған еді. Самал екінші күні кітаптың қай бөлігін оқыды?
Бөлшектерді қосыңдар: ?
14 билет:
Футбол алаңының ұзындығы 100м. Оның ені ұзындығының -індей. Футбол алаңының периметрі неше метр?
3-натурал санын аралас сан түрінде жазыңдар: 3?
IV. Үйге тапсырма: №1005(5,6), №1011 (есептерінің шығарылу жолдарына нұсқау беру)
V. Сабақты қорытындылау, нәтижесін сынақ парақшасында жинаған стикер саны (балл) бойынша бағалау
VI. Рефлексия: «Кері байланыс»
Сабақтың I этапы, «Күзгі ағаш»-тағы тапсырмалар жазылған жапырақтарға әр оқушы өз тілегін жазып, ағашқа жабыстырады