|
Үшбұрыш және оның түрлері
Автор публикации: Айтуған А.И.
Дата публикации: 2016-10-10
Краткое описание: ...
Тақырыбы: Үшбұрыш және оның түрлері | Мақсат: |
| Жаңа білім | • Үшбұрыш және оның түрлерімен танысу. Оның қалай белгіленетінін үйрену. Үшбұрыштың элементтерімен танысу. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарымен танысу. | Жаңа түсінік | • Бір түзуде жатпайтын үш нүкте және осы нүктелерді қосатын үш кесіндіден және сол кесінділермен шектелген жазықтықтың бөлігінен тұратын фигураны үшбұрыш деп атайтынын түсіну. |
| Қолданым әрекеті | •Үшбұрышты және оның түрлерін жақсы ұғып, есептерде ажырата алып, оларды шығаруға пайдалану. | Талдау әрекеті | • Үшбұрыштың қалай түрлерге бөлінетінін және оның түрлерін талдау. | Шығармашылық әрекет | • Үшбұрыштың түрлерін шынайы өмірде де анықтай білу. |
| Бағамдау әрекеті | • Үшбұрыш және оның түрлерін қорытындылау. | Сабақ құрылымы: |
| І. Ақпарат алмасу (10 мин.). ІІ.Алғашқы бекіту (5 мин.). ІІІ.Құзырлылық қалыптастыру (15 мин.). ІV.Шығармашылық қалыптастыру (10 мин.). V.Бағамдау-бағалау (5 мин.). | Сабақ типі: фронтальді, жұптық, топтық. | Оқыту әдісі: репродуктивті, ішінара ізденушілік. | Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі: |
| •оқушыларға бағыт-бағдар, қажет болған жағдайда көмек береді | Негізгі ұғымдар мен терминдер: |
| •фигура, нүкте, кесінді, түзу, сәуле, үшбұрыш,элемент, | Оқушыда дағды қалыптастыру: |
| • тақырып бойынша әртүрлі танымдық сұрақтарды шешу, белгілеген мақсатқа қол жеткізу, өзін-өзі дамыту, топпен жұмыс істеу және топ жұмысының нәтижесін көру, өз ойын сынып алдында қорғай білу. | Ақпарат көздері: |
| 1. Ж.Қайдасов, Г.Досмағанбетова, А.Абдиев “Геометрия” 7сынып оқулығы. Алматы «Мектеп» 2012. | Оқушы жетістігін бағалау: |
| • оқушыға сабақ блоктарының деңгейлік тапсырмаларын уақытылы орындауы, топтық жұмысқа қатысуы мен үй жұмысын орындауына байланысты баға қойылады | Үй тапсырмасы: Үшбұрыштың әрбір төбесінде неше сыртқы бұрыш болады. Үшбұрыштың сыртқы екі бұрышы 1000-қа және 1500-қа тең. Үшінші сыртқы бұрышын табыңыз. |
САБАҚ БЛОКТАРЫ
і. аҚПАРАТ алмасу
Тақырып жоспары: Кіріспе: Үшбұрыш Үшбұрыштың белгіленуі Үшбұрыштың элементтері Үшбұрыштың ішкі бұрыштары
Слайдтар: 2-слайд
3-слайд
4-слайд [pic] Бір нүктеде жатпайтын әртүрлі А,В,С нүктелері берілсін. АВ, ВС, СА кесінділерін жүргізсек, АВС үшбұрышы пайда болады. Үшбұрыш деген сөздің орнына “∆” белгісі қолданылады. Сонда “АВС үшбұрышы” деген сөз ∆АВС түрінде жазылады.
5-слайд А,В,С нүктелері үшбұрыштың төбелері; АВ, ВС, СА-қабырғалары; ∠ВАС-үшбұрыштың АС және АВ қабырғаларының арасындағы бұрышы, ∠АСВ, ∠СВА да бұрыштары деп аталады. [pic]
6-слайд Яғни үшбұрыштың 3 төбесі, 3 қабырғасы, 3 бұрышы бар. Олар үшбұрыштың элементтері деп аталады. А, В, С төбелеріне қарсы жатқан қабырғалары сәйкесінше a, b, c әріптерімен де белгілейді, яғни CD=a, CA=b, AB=c. [pic]
7-слайд Сондай-ақ бұрыштарды төбесіндегі әріппен ғана белгілеуге болады:∠А, ∠В, ∠С. Немесе бұрыштарды грек әліпбиінің α,ß,γ әріптерімен белгілесек болады. Оларды үшбұрыштың ішкі бұрыштары деп атайды. [pic] 8-слайд Үшбұрыштың бөлінуі
9-слайд Қабырға ұзындықтарына байланысты түрлері [pic]
10-слайд Бұрыштарының шамаларына байланысты түрлері [pic]
Мына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығар. Қорытынды:___________________________________________________________ Деңгейлік тапсырмалар: 1. Бір түзудің бойында жатпайтын D, E, M үш нүктесін белгілеңдер және DE, EM, MD кесінділерін сызыңдар. Пайда болған үшбұрыштың төбелерін, қабырғаларын және бұрыштарын жазып көрсетіңдер. 2. АВС үшбұрышы берілген. АВ қабырғасында жатқан D нүктесі арқылы CD кесіндісін жүргізіңдер. Пайда болған үшбұрышты жазыңдар. 3. Кез келген үшбұрыштың әр қабырғасы басқа қабырғаларының қосындысынан кем болады деген үшбұрыштың негізгі қасиетін АВС үшбұрышы үшін жазыңдар. Топтық жұмыс. АВ және СД центрі О болатын шеңбердің диаметрі. Егер СВ = 13 см, АВ = 16 см болса, АОД үшбұрышының периметрі неге тең болады?
Сабақтың мақсатына қалай қол жеткізгендігің туралы эссе жаз. _________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________
|
|