Жамбыл облыстық ерекше дарынды балаларға арналған мамандандырылған «Дарын» мектеп-интернаты КММ
[pic]
Сабақтың тақырыбы:
Квадраттық функция және оның графигі
Сыныбы: 8 «мқ»
Математика пәнінің мұғалімі:
Балтабаева Бибінұр Тоқтарқызы
Тараз қаласы, 2016жыл
Пәні | Алгебра |
Сынып | 8 «мқ» |
Күні | 10.02.2016ж |
Тақырыбы | Квадраттық функция және оның графигі |
Мақсаты | - Квадраттық функция ұғымымен таныстыру -Квадраттық функция графигін салудың тиімді жолын көрсету -График салудың алгоритмін тиімді қолдану |
Міндеті | - Оқушылардың ойлау, салыстыру, қортындылай білу қабілетін дамыту -Әр оқушының өзіндік ойын жеткізу арқылы сөйлеу мәдениетін дамыту |
Сабақтың типі | Жаңа сабақ |
Сабақтың түрі | Зерттеу сабағы |
Сабақ қадамдары | Тақырыпты игерту Алгоритмді қорытып шығару
|
Көрнекіліктер | Презентация, флипчарт, квадраттық функция графигінің макеті
|
Негізгі идеялар | Ізденіс жұмыстары арқылы оқушылардың оқуға деген қызығушылығы артады Танымдық қабілеттері дамиды
|
Оқу нәтижесі | Тақырыпқа теориялық талдау жасалады. Оқушылар жекелеме, топпен жұмыс істей отырып идея бөліседі, өнім жасалады, талдайды, жинақтайды, қортындылайды, бағалайды. Сыни ойлауы дамып,өз ойларын еркін айтуға үйренеді. Өзара әрекеттесу арқылы оқушылардың танымдық белсенділігі артады
|
| Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
| Топтарға бөлу (жұп, тақ сандарға саналу арқылы) | Оқушылар 3 топқа бөлініп отырады |
| Миға шабуыл 1. Толымсыз квадрат теңдеулер дегеніміз не? Мысал келтіріңдер 2.Квадрат тедеулерді шешудің неше тәсілін білесіңдер | Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Жаңа сабақ | Білу «Суреттермен жұмыс»
[pic] [pic] -Осы суреттерден не байқадыңыздар? -Барлағыда неге ұқсайды? Ендеше бүгін біз сабақта параболаны қарастырамыз, ал парабола- квадраттық функцияның графигі. y=ax²+bx+c түрінде берілген функцияны квадраттық функция деп атаймыз, мұндағы х – тәуелсіз айнымалы, a, b және с –сандар (а≠0). Мысалы: у = 5х²+6х+3, у = -7х²+8х-2, у = 0,8х²+5, у=¾х²-8х, у=-12х² - квадраттық функциялар | Барлық суреттер парабола тәріздес деп оқушылар жауап берді
Квадраттық функцияның графигі –парабола деп жауап береді [pic]
[pic] |
| 2.Түсіну Параболаның тарихы жайлы фильм көрсетіледі. Фильмнен алған әсерімен бөлісе отырып жаңа тақырып түсіндіріледі. -Енді осы параболаны дәптерге қалай түсіреміз? Яғни квадраттық функцияның графигін салу арқылы. Графигін салу үшін келесі алгоритмді құрастырайық. (Қосымша1) [pic] [pic] [pic] [pic] | Оқушылар алгоритмді өздері қорытып шығарады |
| 3.Қолдану Тапсырма№1. у = -2х²+8х-3 функциясының графигін дәптерлеріңізге салыңыздар. Тапсырманың орындалуын слайд арқылы тексеріледі.
| Функцияның графигін салуда құрастырған алгоритмді қолданады
|
| 4.Талдау. Әр топқа келесі тапсырмалар беріледі (Қосымша 2) І топ (координаталық жазықтықта орындайды) у = -х²+6х-8 функциясының графигін салыңдар. Функцияның графигін салу үшін келесі сөйлемдерді толықтырыңдар ІІ топ (қолдан жасалған макетте көрсетеді). y=-x2+6x-8 функциясының графигін салыңдар. Функцияның графигін салу үшін келесі сөйлемдерді толықтырыңдар ІІІ топ (флипчартта көрсетеді). y=x2+5x+4 функциясының графигін салыңдар. Функцияның графигін салу үшін келесі сөйлемдерді толықтырыңдар
|
Әр топтан бір екі оқушыдан шығып берілген тапсырмаларды түсіндіріп көрсетеді
[pic] |
| 5.Бағалау І топ. Парабола біздің өмірде қай жерде кездеседі? ІІ топ. Сіз өміріңізде параболаны не үшін қолданар едіңіз? ІІІ топ. Еліміздегі параболаларға ұқсайтын ірі дүниелер?
| Оқушылар әр топқа берілген сұрақтармен постер қорғайды |
| Үй тапсырмасы | [pic] |
| Критерий бойынша бағалау | 0-2 ұпай -«2» 3-5 ұпай –«3» 6-8 ұпай- «4» 9-10 ұпай- «5» |
| Рефлексия | Өз көңіл күйін бағалау үшін оқушылар батырманы басады |
Бағалау парағы. Оқушының аты-жөні:_____________________
0-2 ұпай -«2» 3-5 ұпай –«3» 6-8 ұпай- «4» 9-10 ұпай- «5»
Графигін салу үшін келесі алгоритмді қолданамыз. Қосымша 1
1.Функцияны суреттеу:
- функцияның аты; функция графигі; парабола тармақтары қайда бағытталған
2. А(m;n) парабола төбесінің координаталарын табу
немесе n = у(m)
x=m түзуі параболаның симметрия осі болып табылады
3. Мәндер кестесін толтыру.
4. Функция графигін салу: -кестедегі координаталарды жазықтықта белгілеу; -түзумен қосу. Оқушының аты-жөні:_____________________________________________
0-2 ұпай -«2» 3-5 ұпай –«3» 6-8 ұпай- «4» 9-10 ұпай- «5»
Тапсырма №2.. ІІІ топ (флипчартта көрсетеді) Қосымша 2
y=x2+5x+4 функциясының графигін салыңдар. Функцияның графигін салу үшін келесі сөйлемдерді толықтырыңдар:
y=x2+5x+4 квадраттық функциясының графигі______________, тармақтары __________ бағытталған, себебі а__0.
Парабола төбелерін табамыз: х0=_______________________________________________________________ y0=_______________________________________________________________ __________________________________________________________________
Симметрия осі: x=___
Кестені толтырамыз:
-
Тапсырма №2.. ІІ топ (қолдан жасалған макетте көрсетеді)
y=-x2+6x-8 функциясының графигін салыңдар. Функцияның графигін салу үшін келесі сөйлемдерді толықтырыңдар:
y=-x2+6x-4 квадраттық функциясының графигі______________, тармақтары __________ бағытталған, себебі а__0.
Парабола төбелерін табамыз: х0=_______________________________________________________________ y0=_______________________________________________________________ __________________________________________________________________
Симметрия осі: x=___
Кестені толтырамыз:
-
Тапсырма №2.І топ (дәптерлерінде көрсетеді)
y=-x2-6x-7 функциясының графигін салыңдар. Функцияның графигін салу үшін келесі сөйлемдерді толықтырыңдар:
y=-x2-6х-7 квадраттық функциясының графигі______________, тармақтары __________ бағытталған, себебі а__0.
Парабола төбелерін табамыз: х0=_______________________________________________________________ y0=_______________________________________________________________ __________________________________________________________________
Симметрия осі: x=___
Кестені толтырамыз:
-