Урок по математике на тему Натурал және бүтін көрсеткішті дәрежелер (7 класс)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақ тақырыбы: «Натурал және бүтін көрсеткішті дәрежелер» тарауына

есептер шығару.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: «Натурал және бүтін көрсеткішті дәрежелер» тарауы бойынша алған білімдерін жалпылап, тиянақтау, қосымша мәліметтер беру.

Дамытушылық: Тиімді әдіс- тәсілдер арқылы оқушылардың ой- өрісін кеңейту , өздігінен жұмыс жасау, іздену, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды нақтылыққа, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Білімді бекіту сабағы.

Сабақтың әдіс- тәсілдері: графикалық диктант, ауызша есептер шығару, өзіндік ізденіс (тарихи мағлұмат), деңгейлік тапсырмалар, шығармашылық тапсырмалар.

Көрнекілігі: карточкалар, нақыл сөз, кестелер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: (сәлемдесу, түгендеу, сабақ мақсатын оқушылармен анықтау, топ жетекшілерін сайлау: І топ: Анель, ІІ топ: Арман, ІІІ топ: Мақсұт).

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: топ жетекшілері есеп береді № 112, 114, 142.

І [pic] ІІ. Өтілген материалдың игерілуін тексеру:

1 [pic] . Графикалық диктант: иә- жоқ

- Негіздері бірдей дәрежелерді бөлгенде негізін өзгеріссіз қалдырып, бөлінгіштің дәреже көрсеткішін бөлгіштің дәреже көрсеткішіне қосамыз (азайтамыз)

- (а 3)2 = а 5 тең (а 6)

- (- 3х2у8)2 =4у16

- Дәрежені дәрежеге шығарғанда, негізін өзгертпей дәреже көрсеткіштері қосылады.

- 3-5 ∙ 33 = [pic] тең ( [pic] )

- Бөлшекті дәрежеге шығарғанда, оның аламының да, бөлімінің де әрбір көбейткішін осы дәрежеге шығарады.

- (2999+ 3001)0 = 6000 –ға тең?

- Негіздері бірдей дәрежелерді көбейткенде, олардың дәреже көрсеткіштерін қосып, негіздерін өзгеріссіз қалдырамыз .

- (-а)10 ∙ а5 ∙ (- а)3 = а 18 (- а 18)

[pic]


2. Ауызша есептер шығару арқылы жасырылған сөйлемді тауып, мағынасын ашу:

6х2)3 (Б) 1,4с4∙20с10 (І) 5в5)2 (Л) 8 (2с3)2 (І) (2а2х)3 (М)

102 – 52 (Қ) [pic] (А) (7-9)5∙1250 (З) х12 ∙ (х2)3 (Ы)

3 а3 ∙ (-ав2)4 ) х5 :(х∙х4) (А)


«БІЛІМ- ҚАЗЫНА»

ІҮ. Тарихи деректерге шолу:

  1. Ұлы грек математигі Пифагор санның натурал көрсеткішті дәрежесін қандай да бір фигура түрінде көрсетуге болатындығын анықтаған.

22

32

42

  1. Ағылшын математигі С. Стивин санды дәреже түрінде жазуды ойлап тапты: 3(3) + 5(2) – 4 . Қазіргі кездегі түрі:33 + 52 – 4

  2. Дәрежені ең көп қолданатындар астрономдар. Олар әр қадамдарында алып сандармен кездеседі және олармен есептеулер жүргізеді. Мысалы: Андормеда тұмандығына дейінгі ара қашықтық 95000000000000000000 км , Күн массасы жуықтап алғанда 2000000000000000000000000000000 кг. Осындай алып сандарды жазу , есептеу қиындыққа соғады. Сондықтан санды стандарт түрде жазуды қолданады. [pic] км и [pic] кг. Сонымен қатар дәрежені биологтар, химиктер де қолданады.

  3. Ертеде Ежелгі славяндықтар алып сандарды жаза білген, олардың арнайы атаулары болған:

«тысяща» = [pic] , «тьма» = [pic] , «легион» = [pic] ,

«леодр» = [pic] , «ворон» = [pic] , «колода» = [pic] .

Ү. Білімді бекіту:

1. Деңгейлік тапсырмалар:

І- деңгей: « 3 »

1.Өрнектің мәнін тап:   24 ·с-3, мұндағы с = [pic] .

2. Амалды орында:

а) (х7)3 · х12
б)
х -12 : х 3;  
в) (
3 х6 )3

3. k- ның қандай мәнінде теңдік дұрыс болады: 58 : 5k = 54

ІІ деңгей: « 4 »

Есепте :
[pic]

ІІІ деңгей: « 5 »

х-ті тап: х [pic] 26 [pic] 29 = 217


2. Шығармашылық тапсырмалар:

1. Бос төркөздерді толтыр:

[pic] [pic]

8 а5 =3 [pic] (5а2 в)2 [pic] = 125 а8 в3

[pic] [pic]

12 а6 в4 [pic] = 2,4 а8в53 [pic] ( )2 = 24 а13


- [pic] [pic] а7в [pic] =10 в15


5 тапсырма- “5” 4 тапсырма - “4” 3 тапсырма- “3”

ҮІ. Қорытындылау:

1. «Ой толғаныс»: Бүгінгі сабақтан не алдым?


2. Өзара бағалау: Оқушылармен бірігіп оқушы білімін бағалау.

Бағалау парағы

Аты- жөні ______________________

3. Үй тапсырмасы: № 140, 145, 147