[pic]
Батыс Қазақстан облысы, Орал қаласы
Ә. Молдағұлова атындағы №38 мектеп – лицейінің
математика пәнінің мұғалімі Қонақбаева Айсауле Пазылқызы
Күні: Тақырыбы:
Екі өрнектің кубтарының қосындысының және айырымының формуласына есептер шығару
Мақсаты:
Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып есептер шығарту, формулаларды оқи алу, формулаларды жатқа айту, есептер шығарғанда формуланы орынды пайдалану дағдыларын дамыту. ұқыптылыққа, есептер шығарғанда мұқият болуға, өзін және өзгені тыңдай білуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже
А) Екі өрнектің кубтарының қосындысының және айырымының формуласы қолдануды біледі.
В) Екі өрнектің кубтарының қосындысының және айырымының формуласын қолданып, есеп шығарады және оны талдайды.
Керекті жабдықтар
Интерактивті тақта, компьютер, оқулық, түрлі түсті стикерлер, ресурстар, бағалау парақтары
Қолданылатын әдістер
Жеке, жұптық, топтық. топтық әңгіме
Сабақ кезеңдері
сағ
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе
2
Оқушылармен амандасу. жағымды психологиялық ахуал тудыру ( топта дөңгелене тұрып қолдарынан қысып ұстату арқылы өзара жылылықты сезіндіру, шапалақтау арқылы сәттілік тілету, топшама арқылы топқа бөлу
1-топ:
2-топ:
3-топ:
Мұғаліммен амандасады.
Топтарға бөлінеді.
Тұсаукесер
3
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.
Сабақ үстінде қолданылатын әдіс-тәсілдер мен бағалау түрлері айтылады. Бағалау парақтары таратылады.
Жұптық жұмыс. Үй тапсырмасын тексеру. Барлығы 10ұ
№407
1)
2)
3)
4)
№408
1)
2)
3)
4)
5)
6)
- Сабаққа дайындығын, қатысуын тексеру және қайталау тақырыбы мен мақсатын таныстыру
Үй тапсырмасын жұптасып тексереді,
бағалау парағына ұпайларын жазады.
Негізгі бөлім
3
3
4
7
2
5
7
2
Білу. - қысқаша көбейту формуласы. Неше формула бар?
Формула 7 санына сәйкес келгендіктен, 7 санының аспан дағы Жетіқарақшымен салыстыра отырып, қазақ халқында 7 санының алатын орнымен таныстыруды жүргізейік. Ол үшін Жетіқарақшы жұлдызының әр жұлдызын басу. Астындағы сұраққа жауап беру үшін тапсырмаларды орындау.
1) бірінші жұлдызшада- «Жеті қазына» жауабын тапсырманы шешу арқылы анықтау
3) Тапсырма: " формулаларды сәйкестендіру " критерий арқылы бағалату
Сәйкестік тест
a2-b2= 1. a3-3a2b+3ab2-b3
(a-b)2= 2. (a-b)(a+b)
(a+b)2= 3. (a-b)(a2+ab+b2)
(a-b)3= 4. a2-2ab+b2
(a+b)3= 5. a3+3a2b+3ab2+b3
a3-b3= 6. a2+2ab+b2
7. a3+b3= 7. (a+b)(a2-ab+b2)
Жауабы: ер жігіт, сұлу әйел, ілім-білім,жүйрік ат, құмай тазы, Қыран бүркіт, берен мылтық
Түсіну. Екінші жұлдыз- «адамның жеті жетекшісі»
Тапсырма: А тобы есебі
І топ- №410 (1.2)
ІІ топ- №410 (3.4)
ІІІ топ - №410 (5.6)5) 6) 1
Жауабы: адамның басшылы-ақыл,жетекшісі-талап,жолаушысы-ой,жолдасы-кәсіп,қорғаны –сабыр,қорғаушысы-ақыл, сынаушысы-халық
Қолдану. В тобы есебі
Үшінші жұлдыз- «Жеті ата»
Тапсырма.
І топ- №415 (1)
ІІ топ- №415 (2)
ІІІ топ - №415 (1)
№415 1)
2)
№417 1)
2)
3)
№418 1)2b
2)
3)
Ереже: көбейтінді санға бөлінеді, егер көбейткіштердің біреуі берілген санға бөлінсе.
Жауабы: бала, әке, ата,арғы ата, баба,түп ата, тек ата
Талдау.
Төртінші жұлдыз- «Жеті жұт»
Тапсырма: Шығармашылық тапсырма
І топ- «Формулалар елінде» ертегі немесе 4 шумақ өлең құрастыру
ІІ топ- «Формулалар» атты гүлшоғы, сурет салу
ІІІ топ – Графикалық диктант орындайды.
Жауабы: құрғақшылық, жұт, өрт,оба, соғыс, топан-су, зіл-зала
2) Графикалық диктант
1) (2а + 1)2 = 4а2 + 4а + 1
2) (2х – у)(2х + у) = 2х2 – у2
3) 16с2 – 25а2 = (4с + 5а)(4с – 5а)
4) (у2 – х3)2 = у4 + 2х3у2 – х6
5) (у2 – х3)2 = у4 - 2х3у2 + х6
6) (3х + 2у)(2у – 3х) = 4у2 – 9х2
7) (5а + 3в)2 = 25а2 + 9в2
8) (4р – 5с)(4р + 5с) = 8р2 – 10с2
Жұптасып тексеру иә ^ ; жоқ _
Дұрыс жауаптар кілті: ^_ ^ _ ^ ^ _ _
Бағалау: 8 - дұрыс жауап – «5»
6 – 7 дұрыс жауап – «4»
4 – 5 дұрыс жауап – «3»
0 – 3 дұрыс жауап – «2»
Бесінші жұлдыз- «жеті жоқ»
Тапсырма: бейне жазбадағы сергіту сәтін орындау
Жауабы: жерде өлшеу, аспанда тіреуіш, таста тамыр, тасбақада талақ, Аллаһта бауыр, аққуда сүт, жылқыда өт жоқ
Жинақтау. С тобы
Алтыншы жұлдызша-«жеті ырыс»
Тапсырма: Теңдеуді шешу
І топ- №221 (1)
ІІ топ- №221 (2)
ІІІ топ -№221(3)
Жауабы: ақыл-ой, денсаулық, ақ жаулық, бала, көңіл, жер, ит
Жетінші жұлдыз-«Жеті күн»
Тапсырма. Тест тапсырмасын орындау Жеке жұмыс.
1-нұсқа
1-в 2-а 3-с 4-в 5-а 6-d 7-c 8-b 9-a 10-d
2-нұсқа
1-в 2-а 3-с 4-в 5-а 6-d 7-c 8-b 9-a 10-d
Жауабы: бүгін, ертең, бүрісікүні, арғы күн, ауыр күн, соңғы күн, азына
Бағалау. Екі өрнектің кубтарының қосындысының және айырымының формуласы не үшін керек? Қайда қолдануға болады? Қысқаша көбейту формулалары өрнектерді түрлендіру кезінде, көбейтудің үлестірімділік заңын қолданбас үшін пайдаланамыз.
Өткен формуланы айтып, талдайды.
Жеке орындап топпен тексереді
Оқушылар жеке тапсырманы орындайды,жұппен тексереді, талдайды,түсінеді
Оқушылар жауап беріп упай жинайды.
Шығармашылық тапсырма орындайды.
Екі жұлдыз бір тілек арқылы бағалайды
Сергіту сәтін орындайды
Топпен орындайды
Критерий арқылы бағалайды
Тест орындайды
Өз ойын еркін білдіреді.
Қорытынды
7
Топтағы оқушылар өз-өзін бағалайды. Оқушыларды бағалау Үйге тапсырма №413.416
( Рефлексия) бағалау ағашына стикерге жазып жапсыру
топ – Мен үшін маңызды болды......, нені .............үйрендім .
– Мені таңғалдырды...
–Мен .... түсіндім.
-Мен .....түсінбедім.
– Мен өзім үшін не түйдім?
Ұпайды бағаға айналдыру шкаласы: 40 ұ
"5"- 35-40
"4"- 24-34
"3"- 09-23
"2"- 0-08
Үй тапсырмасын күнделікке жазады.
Өз -өздерін бағалау ағашы арқылы бағалайды.