ҚМЖ. планирование Бірмүше және оның стандарт түрі.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Алгебра

19.10.2015ж

7- сынып

Сабақтың тақырыбы:

Бірмүше және оның стандарт түрі.

Сілтеме:

Жоспар (күнтізбелік жоспар)

Жалпы

мақсаты:

Оқушыларға бірмүше, бірмүшенің стандарт түрі, бірмүшелерді көбейту және бірмүшелерді дәрежеге шығару амалдарын практикада дұрыс қолдана білуге үйрету.

Ізденімпаздық дағдыларын, ақпаратты іздеу, байқағыштық,салыстыру, қорытынды шығара алу қабілеттерін дамыту. Оқушының білімге деген қызығушылығын тудыру, қабілетін анықтау, жүйелі білім алудың қажеттілігін ұғындыру.Өз мүмкіндігіне сенетін жеке тұлға ретінде қалыптасуына бағыт беру.

Оқыту нәтижесі:

Тақырыпқа байланысты есептерді шығара білетін , терең ойлы, өзіне деген сенімі мол тұлға қалыптасады.

Түйінді идеялар:

Оқушылардың қызығушылығын ояту, өз ойын қорытындылай білуге қалыптастыру.

Сабақ барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеттері

Бағалау

І.Ұйымдастыру

Оқушылармен сәлемдесу, сыныптың тазалығына көңіл бөлу, оқушылардың зейінін сабаққа аудару, бірігіп шешетін жағдай тудырып, оны бірлесе шешуді ұйымдастыру мақсатында оқушыларды 3 топқа бөлу. (2 мин)


Сәлемдеседі, кезекші сыныптағы оқушылар туралы мәлімет береді. Оқу құралдарын дайындап, зейіндерін сабаққа аударады.








Оқушылар бір бірін баллдық жүйемен бағалайды (1,2,3,4,5)

2 жауапқа -1

3 жауапқа-2

4 жауапқа -3

5 жауапқа-4

6 жауапқа-5

ІІ. Өткенді қайталау тапсырмасын тексеру

Мұғалім оқушыларға өткенді қайталау үшін тесті береді

(2 мин)


Топтағы оқушылар жауап бергеннен кейін бірін-бірі тексеріп, нәтижесін интеракттивті тақта арқылы шыққан жауабымен саластырады

  1. 210*212*222. Ж:А.4 В.2 С.1 Д.8

  2. а35* а19 : (а52 *а2) өрнегін ықшамдаңдар:

Ж: А. а В. а4 С. 1 Д. а2

3. 5-3 * 252 Ж: А. 5 В. 1/5 С.25 Д. 1/25

4. у=2x2 функциясының графигіне тиісті емес нүктені анықтаңдар.

Ж: А. (0;0), В.(1;2) С. (-1; 2) Д. (-1; -2)

5. у=-3x3 функциясының х=-2 болғандағы мәнін табыңдар. Ж: А. -24 В. 18 С.24 Д.-18

6. у=20/x функциясының мәні оң болатын х-тің барлық мәндерін көрсетіңдер.

А. (0;+) В. (-∞;0) С.(R) Д. (-∞;0)(0;+∞)

ІІІ. Негізгі тақырыпты ашу жұмыс жүйесі.

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбын және сабаққа қажетті ұғымдарды анаграмма шешу арқылы табайық.

Анаграмма шешу:

1. ШЕБІМРҮ;  2. РЕЖӘДЕ; 3. ЦИФОНКЭФТЕИ

4. САТНАДРТ РҮТІ

(жауап берген оқушыларға жабыстырғыш беру) (2 мин)

І. Жаңа сабақты түсіндіру үшін мұғалім әр топқа тақырыпты бөліп береді (5 мин)



1.Ой қозғау.

- Қандай өрнекті бірмүше деп атайды?

- Бірмүшенің стандарт түрі қалай жазылады?

- Стандарт түрдегі бірмүшенің коэффициенті деп нені айтады?

- Бірмүшенің дәрежесі қалай анықталады?

- Бірмүшелер қалай көбейтіледі?

- Бірмүшелерді дәрежеге қалай шығарады? (3 мин)







2. Қызығушылықты ояту

Интерактивті тақтамен жұмыс

1.Тақтаға жазылған өрнектерді пайдаланып кестені толтырыңдар (3 мин)





Оқушылар топпен ақылдаса отырып жауап береді.



Дұрыс жауап: 1. Бірмүше, 2. Дәреже, 3. Кофициент 4. Стандарт түрі











Постер арқылы әр топ жаңа сабақты түсіндіріп береді.







Оқушылар топпен ақылдаса отырып жауап береді

  • Санды және әріпті көбейткіштер мен олардың дәрежелері көбейтіндісі бірмүше деп аталады

  • Өрнек бір ғана санды көбейткіштпен негіздері әртүрлі дәрежелерден тұрады

  • Стандарт түрде жазылған бірмүшенің санды көбейткіші бірмүшенің коэффициенті деп аталады

-Айнымалылардың барлық дәреже көрсеткіштерінің қосындысы бірмүшенің дәрежесі деп аталады

- Ұқсас мүшелерді заңдылықтарға сәйкес көбейтеді

-Бірмүшені дәрежеге шығару үшін сол дәрежеге әрбір (санды, әріпті) көбейткішке шығару керек



- 5x2 7yx;  16xy(-0,25)y3;  1,2abc ∙5a; 6c2(-0,8)ac;

Бірмүше

Бірмүшенің

стандарт түрі

Бірмүшенің

коэффициенті

Бірмүшенің

дәрежесі

 

 

 

 




 




 




 







Бонустық балл ретінде








Жапондық әдіспен

(ха-+, хо-, хм-)


Марапаттау әдісі










Дұрыс жауап тақтаға шыққаннан кейін өз есебін тексеріп, жауабын мұғалімге хабарлайды, нәтижесін жабыс тырғыш арқылы бағалайды



3. «Құпияны ашу» жұптық жұмыс (3 мин)











4. «Қатесін тап»  жеке жұмыс. Әрбір теңдіктің тұсына дұрыс, бұрысын +; -белгісін  қоюларыңыз керек.

жолдарын көрсетеді. (3 мин) Мұғалім дұрыс жауапты оқиды оқушылар қате, дұрысын көрсетеді.

ІҮ. Әр топқа оқулық бойынша тапсырмалар беріледі. (20 мин)





Ү. Тақырыпты практикалық бекіту. Тест жұмысы. (3 мин)

Оқушылар бірін-бірі бағалайды








ҮІ. Үйге тапсырма (1 мин):

91 (2,5,6)

ҮІІ. Бағалау (2 мин)



ҮІІІ. Рефлексия (2мин) Оқушылардың сабақтың соңындағы көңіл-күйін қадағалау.

1.* m∙ 2х=4mх

2.х5у ∙ ху3 * = х6у4z

3.(-0,3 *) ∙ (-5 *) = 1,5 mn

4.1,2хуz ∙ 5* = 6х2уz

Жауаптары:

1. 2m∙ 2х=4mх

2.х5у ∙ ху3z= х6у4z

3.(-0,3 m) ∙ (-5 n) = 1,5 mn

4.1,2хуz ∙ 5х = 6х2уz


1.(5а3 ) 2 =25 а6 2.(3а 2х) 3 =27а 4 х3
3. (13x
2) 3 =39x6 4.(-3х2)2 = -9х4

5.(-2а4в2)3= -8а12в6 6.(0,5а2х)2 = 0,25а4х2

1. «+» 2. «-» 3. «-» 4. «-» 5. «+» 6. «-»




Әр топтан бір-бір оқушыдан тақтада есеп шығару

І топ: №

ІІ топ: №

ІІІ топ: №

1)Өрнекті ықшамдаңдар: (0,2m2n)3∙1000m4n7

А) 40m8n9В) 200m10n10C)0,008m9n10Д) 8m12n12

2)Бірмүшені стандарт түрге келтіріңдер:

-7c8∙(-0,4c3)2

А) 2,8с13 В) -2,8с13C)1,12с14Д) -1,12с14

3) Өрнекті стандарт түрдегі бірмүшеге келтіріңдер:0,2a2b3∙ (-5a3b)2

А) 5а8в8 В) -5а8в C)8в5 Д) -5а8в5

Жауаптары: 1.А 2.Д 3.С






Бағалау парағы бойынша қорытынды шығарады

(стикерге жазып, тапсырады)


Сабақ ұнады ма? Неліктен?

Сабақтан өзіңе қандай жаңалық алдың?

«Конфет» арқылы

(бонустық ұпай)

(бағалау парағына «+», «*» , «» арқылы бағалайды)

4 дұрыс- +

3 дұрыс - *

2 дұрыс - 



«Бағдаршам» әдісімен

(5-6 дұрысына – жасыл, 3-4 дұрысына- сары, 2-3 дұрысына –қызыл)



Жабыстырғыш арқылы (өте жасы- жасыл, жақсы- сары, орташа- қызыл)



«Еттартқыш»-(2 дұрыс жауап), «Қобдиша» -(3 дұрыс жауап) арқылы бағалау

Бағалау парағы

Оқушының аты-жөні:

Бағдаршам арқылы :

Жасыл- өте жақсы, түсінікті , сары – жақсы, сұрағым бар, қызыл-орташа, көмек керек

Еттартқыш- әлі жұмыс керек Қобдиша- жинақтадым, білдім