Жай бөлшек. Есептер шығару.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


5 «Ә» сыныпта өткізілген ашық сабақ үлгісі


Тақырыбы: Жай бөлшек. Есептер шығару.

Мақсаты:

  1. Білімділік: оқушалардың жай бөлшектер тақырыбы бойынша алған білімдерін жүйелеу, есеп шығаруға дағдыландыру және білім дәрежелерін байқау.

  2. Дамытушылық: есте сақтау,ойлау, ауызша, жазбаша есептеу қабілеттерін дамыту, математикаға деген қызығушылығын арттыру.

  3. Тәрбиелік: алдарына қойған мақсаттарына жетуге, өздеріне сенімді болуға, жауапкершілікке, топпен жұмыс істеуге тәрбиелеу.


Көрнекілігі: Таратпа материалдар, тестік тапсырмалар, кестелер, жауап парағы, интерактивтік тақта.

Сабақтың түрі: Саяхат сабағы

Сабақ кезеңдері:

1.Ұйымдастыру кезеңі

2. Зымыран сұрақтар

3. Бөлшектер әлеміне саяхат

4.Дәптердегі жұмыс

5. Ой сергіту

6. Сиқырлы сандық

7. Логикалық тапсырмалар

8. Толықтыруды қажет ететін тест

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі

Сәлематсыңдар ма, балалар!

Орындарыңа жайғасыңдар.

Бүгін қарашаның 24-і

Бейсенбінің сәтті күні.

Бүгінгі сабақты бір ғажайып санға арнап өткіземіз. Балалар, ол қандай сан?(Жай бөлшектер)

Ал, енді балалар сабақтың мақсатын анықтап аламыз.

-Әрбір адам?

-Туысым, досым, жұрағат

- Әрбір сабақ?

-Үйрену,ұғу,ұлағат

-Әрбір ісім?

-Тірлік,тірек,адамдық.

- Әрбір сөзім?

-Шындық,бірлік,адалдық


[pic]

2. Біз бүгін «Бөлшектер шаһарына » саяхатқа шығамыз. Сыныпты 4 топқа бөлдік.

1.Дұрыс бөлшектер

2. Бұрыс бөлшектер

3.Аралас сандар

4. Натурал сандар


Саяхатқа шығу үшін өтілген тақырыптарды қайталау мақсатында «зымыран сұрақтарға» жауап берейік.


[pic]


  • 1. Үлес дегеніміз не?

  • 2. Жай бөлшектің бөлімі нені көрсетеді, алымы нені көрсетеді?

  • 3. Қандай бөлшектерді бірлік бөлшектер деп атайды?

  • 4.Жай бөлшектің негізгі қасиетін тұжырымдаңдар.

  • 5. Бөлімдері бірдей жай бөлшектердің қайсысы үлкен?

  • 6.Алымдары бірдей бөлшектердің қайсысы үлкен, қайсысы кіші?

  • 7. Аралас сан дегеніміз не?

  • 8. Аралас сандарды салыстыруды түсіндіріңдер.


  1. Шаһардың бірлік ханшайымы әлемді шарлап сендерге бір неше сұрақтар дайындап келіпті, оларға жауап берсек алға жылжимыз.

1) Ресей туының қандай бөлігі көк?

2) Австрия мемлекетінің туында қандай бөлігі қызыл?

3) Украина туының қандай бөлігі сары?

4) Маврикия туының қандай бөлігі жасыл ?

5)Бельгия туының қандай бөлігі қара?

6)Ресей және Австрия туларының қызыл бөліктерін салыстыр

7) Бельгия және Украина туларының сары бөліктерін салыстыр

8)Біздің мемлекеттің туының түсі қандай?


4. Тақтада 16.121.991 саны жазылу тұр. Осы сандарға дұрыс нүкте қойсандар бір тарихи дерек шығады.


16.12.1991 ж Тәуелсіздік күні


5.Саяхатымызды жалғастырамыз. Шаһардың ханшайымы бөлшектерді екі қалаға бөліп тастады. (ережесі)

Дұрыс бөлшектер қаласы

Бұрыс бөлшектер қаласы

6. Дәптердегі жұмыс . Бөлшектерді дұрыс, бұрыс, аралас сандарға бөліп жазындар.


[pic]


7.Бірлік ханшайымы оларға қонаққа келеді. «Шаһар» тұрғындары тып-тыныш өмір сүріп жатыр екен, ендеше мен оларға тағы да бір тапсырма берейін.


1.Бөлшектерді қысқартыңдар


1-топ 2-топ

36*9*7 22*32*5

81*12*5 10*33*23

3-топ 4-топ

19*6+19*6 33*57-33*29

80*38 66*7



2. Аралас сандарды бұрыс бөлшектерге айналдырыңдар.



[pic]



8. Ой сергіту. Бірлік ханшайымы үйіне кетеді

Орнымыздан тұрамыз. Менің тұжырымыммен келіссеңдер қолдарыңды алға , келіспесеңдер жоғары көтересіңдер.

13

17 - дұрыс бөлшек


3

7 - бұрыс бөлшек


1 - үлкен 1- ден


3

2 кіші 1- ден

4

5 үлкен 1-ден

12

11- бұрыс бөлшек


  1. Бірлік ханшайымы бізді ойын сауыққа шақырып сиқырлы сандық беріп жіберіпті,сандықтың ішінде әр топқа берілген жеке - жеке тапсырмалар бар екен, оларды шығарсақ алға жылжимыз.


[pic]


1 топ

Саяжайда 54 қызғалдақ және райхан гүлдері өсіп түр. Қызғалдақ гүлі барлық түптің 1/6 бөлігін құраса, онда райхан гүлі қанша?


2 топ

Сыныпта 28 оқушы бар, оның 3/7-і қыздар, қалғаны ұлдар. Сыныпта неше қыз, неше ұл бар?

3 топ

Жолдың ұзындығы 105 км, оның 3/7 бөлігіне асфальт төселген, қалғаны қара жол. Қара жолдың ұзындығы неше километр?

4 топ

Тік төртбұрыштың ені 8 см, бұл оның ұзындығының ¼ - не тең. Тік төртбұрыштың ауданын табындар

10. Ойын сауыққа барамыз. Логикалық тапсырмалар


1

2

3

4

5

6

7

2

5

4

5

7

6

1

4

17

15

1

2

5

6







1. Бөлшектердің қайсысы ширекті білдіреді?

2. Бұрыс бөлшектерді атаңдар

3. Бөлшектердің қайсысы жартыны білдіреді?

4.Дұрыс бөлшектерді атаңдар.


11. Бірлік ханшайымы бізді шаһардың кітапханасына соға кетіңдер дейді. Ал, біз «Оқу» залына өттік . Айнала толған қызықты да, мәнді кітаптар. Бірақ, кейбір жазулар өшіріліп қалыпты. Сол жазуларды қалпына келтіру керек . Толықтыруды қажет ететін тест

1. Алым бөлшек сызығының ... орналасады және нешеуі .... білдіреді.

2. Бөлім бөлшек сызығының ... орналасады және нешеге

.... білдіреді

3. Егер бөлшектің алымы бөліміне тең болса немесе үлкен болса, онда ол . ... бөлшек.

4. Егер бөлшектің алымы бөлімінен кіші болса, онда ол . . .

.... бөлшек.

5. Бұрыс бөлшек 1-ден . . . болады.

6. Бөлімдері бірдей бөлшектердің қайсысының алымы ..... болса, сол бөлшек .... болады.

7. Дұрыс бөлшектер 1-ден . . . болады.


12. Біздің уақытымыз бітіп қалды, енді біздер бірлік ханшайыммен қоштасуымыз керек .


Сабақ қорытындысы:

Үйге: № 580,583