Қысқа мерзімді жоспар
Күні: 20 .09.2016
Пән: алгебра
Мұғалімнің аты-жөні: Қыдырбайқызы Г.
Сабақ:7-9
Сынып:7 . 11Б,12 Б -топ
Оқыту
мақсаты:
Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттерін қолданып есептер шығара білу дағдыларын қалыптастыру.
Оқыту
мақсаты/ Күтілетін нәтижелер:
Барлығы: Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттерін есептер шығаруда қолдана алады .
Көпшілігі: натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін біледі
Кейбіреулері: Топпен , жұппен жұмыс істей алады және өз ойын дұрыс тұжырымдай біледі
Тілдік мақсат:
Математика тілінде сауатты сөйлеуге дағдыландыру
Алдынғы (бұрынғы) оқыту/предшествующее обучение:
Көбейту, дәреже.
Бағалау
Ресурстар
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеттері
Кіріспе
5 мин
Психологиялық көңіл-күйді реттеу.
Мақсаты: жағымды эмоция орнату. Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар. Оқушыларды ң сабақққа қызруығушылығын ояту,белсенділігін арттыру
Оқушылар сәлемдеседі
Жақсы, өте жақсы!
Негізгі бөлім
Қызығушылық
ты ояту
5 мин
Миға шабуыл,
қолдану
Теория бойынша: «Жинақтау»
( Қорытынды шығар, анықтама бер, мазмұнды жүйеле, кестені, тірек сызбаны, сөзжұмбақты толтыр немесе өзің құрастыр тағы с.сбасқа түрдегі тапсырмалар оқушының жоғарыдағы «тақырыптың басты идеясына» жазған жауабына қойылады)
І кезең. Төмендегі «Көпір» тапсырмаларын оқушылар үйде орындап, бүгінгі сабаққа дайындалып келеді. Мұғалім алғашқы 5-7 минутта:
а) ұйымдастыру сәтін;
б) алдыңғы тақырыптың ІІІ кезеңінің үш деңгейлік тапсырмаларын үйде аяқтап келу дәрежесін тексергеннен кейін
в) « Көпір» тапсырмаларын тексереді.
Дәрежеге шығару амалы қандай? Өзара бірнеше санды көбейтуді айтамыз.
ап дәрежесі нені білдіреді? а санының п-ші дәрежесі деп аталады.
Мына формуланы толықтыр.
(-а)п= ап, егер п-жұп болса; -ап, егер п-тақ болса.
4
ІІ кезең ( топтық жұмыс
ап × аm = аn +m
ап ÷ аm = аn –m
ап ÷ an = 1 a0 = 1
Бос орынға қажетті дәрежелерді жазыныз. (оқулықпен жұмыс)
2, 4, 8,16 сандарын негізі 2 болатын санның дәрежесі түрінде жаз:
21, 22 , 23, 24;
1, 3, 81, 27, 9; сандарын негізі 3 болатын санның дәрежесі түрінде жаз: 30, 31, 34, 33, 32;
Сандарды салыстырып,тиісті <, > таңбаларын қойыңдар:
(-0,5)2 және 0; (-0,5)3және 0; -1,14және (-0,3)4
(-0,5)2 > 0; (-0,5)3< 0; -1,14 < (-0,3)4
а-ның кейбір мәндерінде 2а2 және(а-5)4 өрнектері теріс мәндер қабылдамайды? Неліктен? (себебі дәреже көрсеткіштері жұп сандар)
Теория бойынша :
«Түсіну»неге? неліктен? себебі? Не үшін?
сұрақтары оқушының жоғарыда берген жауаптарын тереңдету үшін қойылады.
Жұлдызшаның орнына керекті цифрларды қойыңыз: 64*
а) 2, 4, 8, 64 сандарын дәреже түрінде жазуға болады?
ә) Неліктен?Себебі, 64= 26, 43, 82 641.
а) а3 × а4 = а7 , в×в×в5?
ә) Неліктен?
Себебі, Негіздері бірдей дәрежелерді көбейткенде,олардың дәреже көрсеткіштерін қосып, негізін өзгеріссіз қалдырады?
Нөлге тең емес санның көрсеткіші нөл болатын дәрежесі неге тең?
Теория бойынша : «Талдау»
Салыстыр
Айырмашылығы неде?
Ұқсастығы неде?
Тақырыптың басты идеясын жаз деген тапсырмалар болу керек. Немесе 1-3 тапсырмаларды Венн диаграммасы арқылы қамтуға болады
1-ге тең.
1-3) Венн диаграммасы арқылы негіздері қарама-қарсы дәрежелерді ұқсастығын табыңыз:
негізі оң Ұқсастығы негізі теріс
[pic] сандар сандар
Жұптық жұмыс № 66,68,69
В №73,75,77,78,81
С № 85,90
Тақырыптың басты идеясы неде?
Негіздері қарама-қарсы сандардың ұқсастығы олардың
квадраттары тең және нәтижесі натурал сандар.
Айырмашылығы негіздері қарама-қарсы сандар.
Практикада қолдану
Оқушыларға 23 дәптерден таратқанда мұғалім неше дәптер таратуы мүмкін? 14 пе, 4 пе әлде 8 бе?
Мұғалім 8 дәптер таратты.
[pic]
[pic] [pic]
[pic] [pic]
[pic] [pic] [pic] [pic]
[pic]
[pic]
[pic]
Үйге тапсырма
№ 77,79 тақ
Бір-бірімен жұптасып орындайды
Ауызша толтырады
Жұппен жұмыс
Топтар арасында
ҚБ «Басбармақ»
Жақсы, өте жақсы!
Бірін-бірі бағалау
.
Бірін-бірі
Топтар арасында
Бірін-бірі
Мұғалім бағасы
Дәптер, оқулық
Оқулық,смарт
фон,дәптер
Рефлексия
Кері байланыс Төмендегі кестені толтырыңыз:
Ауызша жауап береді.