Алматы Облысы [pic]
Еңбекшіқазақ ауданы
Есік қаласы
«Р. Тоқатаев атындағы орта мектеп» КММ
Математика пәнінің мұғалімі
Рысбаева Айжан Жумахановна
Тақырыбы: «Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану»
Мақсаты:
Білімдік: Оқушыларды өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді пайдаланып, есептерді әр түрлі тәсілдермен шешу арқылы білімдерін арттыру, меңгеру деңгейлерін анықтау, тепе-теңдіктерді пайдалана білуге жағдай жасау;
Дамытушылық: математикалық сөйлеу қорының байлығын жетілдіру; тақырыптың негізгі мәселелерін талдау біліктілігін дамыту; есеп шығаруда алған білімдерін логикалық дұрыс қолдана білу; салыстыру, ұқсастығын табу қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: дұрыс көзқарасты, адамгершілік дағдылары қалыптасқан озық-ойлы, негізгі тұлғалық сапаларды қалыптастыру. Еңбекшілдікке, ұйымшылдыққа, шыншылдыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі : білімді қайталау сабағы
Әдіс-тәсілдері: Жұптық жұмыс; Топтық жұмыс, бірін-бірі оқыту
Күтілетін нәтиже:
• Тригонометриялық функциялардың қасиеттерін біледі.
• Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді біледі.
• Тепе-теңдікті дәлелдей алады.
• жұмыс істеу дағдылары қалыптасады, жауапкершілігі артады. Өзіне-өзі талап
қояды.
Ресурстар: Интерактивті тақта, оқулық, үлестірмелік материалдар.
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгелдеп,сабаққа ынтасын арттыру, топқа бөлу
3 топтан тұрады: 1-синус, 2-косинус, 3-танген және котангенс
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1- бөлім «БІЛУ»
Жұптасып дәптерлерін алмасытру арқылы бірін –бірі тексереді. Есептің жауаптары тақтаға көрсетіледі.
№428
1) = 2) =
3) = 4) =
ІІІ. Мақсат қою
Оқушыларға негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді есеп шығаруда қолдануды үйрету.
ІҮ. Білімін тексеру.
2-бөлім «Түсіну»
1— тапсырма «Ой шақырту» стратегиясы (Cұрақ-жауап). Әр топ өз атауына қарай тақтада бірлік шеңберде тригонометриялық функциялардың таңбаларын атап көрсетеді.
Тригонометриялық функциялар таңбасын анықта
[pic]
2-тапсырма «Негізгі тригонометирялық формулалар» ауызша орындалады. Формуланың
бірінші жартысы беріліп, екінші жартысын табу.
sin²α + cos²α =1 (1) tgα ctgα = 1 (4)
tgα = sinα / cosα (2) tg²α + 1 = 1/cosα (5)
ctgα = cosα / sinα (3) 1 + ctg²α=1 / sinα (6)
3- бөлім «ҚОЛДАНУ»
3-тапсырма: «Миға шабуыл» төмендегі бұрыштар қай ширекте жататынын анықта
, , , -165,
, , , -240
, , , 990
, , , -2800
4- тапсырма : Таңбасын анықта
tg970ctg1970cos2970 >0
cos400sin1200tg1500 <0
4- бөлім «Талдау»
5-тапсырма Оқулықпен жұмыс.
№429
3)
4)
5) 6)
4- тапсырма «Ой толғаныс» стратегиясы (Тест)
Өрнекті ықшамдаңыз: [pic]
A) cos B) sin C) tg D)sin [pic] E) cos [pic]
2. Есептеңіз: sin [pic] 80 [pic] + cos [pic] 80 [pic]
A) 0 B) -1 C) 2 D) 1 E) -2
3. Өрнекті ықшамдаңыз: (sin– cos) [pic] + 2sincos.
A) 1 B) -1 C) cos D) sin E) 2sin
4. Өрнекті ықшамдаңыз:
A)- B) 1 C) D) E)
5. Өрнекті ықшамдаңыз: +
A) - B) 1 C) D) E)
Ү. Сабақты қорытындылау. Рефлексия
ҮІ. Үйге тапсырма беру №432, 435
«Р. Тоқатаев атындағы орта мектеп» КММ
[pic]
Дайындаған: математика пәнінің мұғалімі
А. Рысбаева
Есік 2016ж