Күні: 24.09.2016 жыл | Пәні: Математика | Сыныбы: 5 |
Тақырыбы | Натурал сандарды көбейту |
Мақсаты | 1. Натурал сандарды көбейту жайлы түсінік беру . 2. Натурал сандарды көбейтудің оңтайлы тәсілдерін білу . 3. Натурал сандарды көбейтудің терімділік және ауыстырымдылық қасиеттерін қолданып есептерді шығара білу . |
Күтілетін нәтиже | 1. Натурал сандарды көбейту жайлы түсіне білетін болады 2. Натурал сандарды көбейтудің оңтайлы тәсілдерін біледі 3. Натурал сандарды көбейтудің терімділік және ауыстырымдылық қасиеттерін қолданып есептерді шығара алады. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Сұрақ жауап» , «Кім жылдам?» , топпен және жеке |
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, графиктер, сабаққа қажетті ресурстар. |
Ұйымдастыру кезеңі Тренинг | Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, психологиялық ахуалды арттыру. Шаттық шеңберін жасай отырып оқушыларды санау арқылы топқа бөлу | Оқушының мұндағы мақсаты топтасу санау арқылы өз жұптарын тауып бір топ болып құралу |
Сабақ кезеңдері | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Білу. Қызығушылықтарынояту | «Сұрақ-жауап» әдісі | Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диологқа түсіру. Берілген сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау. І топ. 1) Натурал сандар дегеніміз не ? 2) Жұп сандар дегеніміз не ? 3) Кесінді дегеніміз не ? ІІ топ.1) Координаталық сәуле дегеніміз не? 2) Тақ сандар дегеніміз не? 3) Қос теңсіздікті қалай оқиды ? | Әр топ сұраққа жауап береді |
Түсіну | Оқулықпен жұмыс | Жаңа сабақты бастамас бұрын, ой қозғау мақсатында оқушыларға оқулықтағы сызбалар мен анықтамаларға түснік беру, сол арқылы топтық жарыс ұйымдастыру. Анықтама: Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті: көбейтіндінің орнын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні өзгермейді. Мысалы, 3 • 2 = 2 • 3. Анықтама: Көбейтудің терімділік қасиеті: екі санның көбейтіндісін үшінші санға көбейту үшін бірінші санға екінші мен үшінші сандардың көбейтіндісін көбейту керек. Мысалы, (6 • 5) • 2 = 6 • (5 • 2) . Анықтама: Бірнеше санды қосу кезінде қосылғыштардың орындарын ауыстырып, қалауымызша жақшалар алуға болады. Мысалы, (6 • 5) • 2 = 6 • (5 • 2) = 6 • 10 = 60 . | Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаға нақты түрде жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу. Топпен жұмыс жасау. |
Қолдану | «Кім жылдам?» әдісі | Тапсырман шапшаң әрі дұрыс орындау тәсілдерін түсіндіру. №126 1) 466 • 207 : 699 = 96462 : 699 = 138; 2) 378 • 309 : 567 = 116802 : 567 = 206; 3) 218 • 204 : 327 = 44472 : 327 = 136; 4) 606 • 168 : 504 = 101808 : 504 = 202; 5) 325 • 414 : 195 = 134550 : 195 = 690; 6) 528 • 105 : 792 = 55440 : 792 = 70.
№127 1) 94479 : 231 • 31 = 409 • 31 = 12679; 2) 207594 : 342 • 57 = 607 • 57 = 34599; 3) 206955 : 511 • 69 = 405 • 69 27945; 4) 188804 : 613 • 38 = 308 • 38 = 11704; 5) 293944 : 724 • 46 = 406 • 46 = 18676: 6) 98547 : 921 • 25 = 107 • 25 = 2675. | Оқушылардың мақсаты берілген тапсырманы дұрыс орындап, сұрақтарына өз ойларын қосу. |
Сергіту сәті | «Фигуралар биі» (атты жаттығу жасау) | Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау | Циркуль сөзін естігенде қолды түсіріп айналады, үшбұрыш сөзін естігенде қолды жоғары көтеріп, екі қолды қосып айналып жаттығулар жасайды. |
Талдау | Деңгейлі тапсырмалар | Оқулықтағы №72,73-інші есептерді орындау. №128 Шешуі: |
1-ші сан - 726 2-ші сан - 726:3 3-ші сан – (726:3) • 4 | 2-ші сан - 726:3 = 242 3-ші сан – (726:3) • 4 = 242 • 4 = 968 |
тlк: 2-ші, 3-ші сан - ? | Жауабы: 968. |