Урок Функцияның кестемен берілуі

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақтың тақырыбы: Функцияның кестемен берілуі

Сабақтың мақсаты:

А) Оқушылар кестемен берілген функционалдық тәуелділікті түсіне білулері керек, функционалдық тәуелділікті кестеге толтырып үйренулері керек;

Ә) Оқушьшардың білімділік дағдыларын қалыптастыру, аргументнің берілген мәтініне сәйкес функцияның мәнін табуды және функцияның мәніне сәйкес аргументнің мәнін табуды үйрену

Б) Оқушьшарды өзара көмекке үйрету, экологиялық тәрбие беру.


Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгерту

Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

  2. Бүгін сабақта

  • Ой - толгау

  • Білімдіге өріс кең

  • «Кім тез» ойыны

  • «Кітап - білім бұлагы»

  • Қызықты экологиялық есептер

  1. Бекіту

  2. Үйге тапсырма

  3. Бағалау
    «Ой -толғау»

Үй тапсырмасы №1280, 1281

Қайталау сұрақтары:

  1. Функция дегеніміз не?

  2. Функционалдық тәуелділіктің жазылуының жалпы түрі қандай?

  3. Функцияның анықталу аймағы деген не?

  4. Функцияның мәндерінің аймағы деген не?

  5. Р=3а формуласында тәуелсіз айнымалы мен тіуелді айнымалыны ата

  6. «Функция мәндерінің лабиринті» ойыны

    1. [pic]


  1. Ойын шарты: ішкі дөңгелектегі аргументтің берілген мәніне сәйкес сыртқы

  2. тіктөртбқрышқа функцияның мәнін жазу керек.

  3. «Білімдіге өріс кең»

  4. Функция кестемен берілгенде аргумент пен оған сәйкес функцияның мәндері кестеде көрсетіледі. Функция кестемен берілгенде аргументтің мәндері бір қатарға жазылса, әр мәнге сәйкес функцияның мәні екінші қатарға жазылады. Функция кестемен берілгенде көбінесе аргументтің мәндері белгілі бір тұрақты қадаммен алынады. Қадам - кестедегі аргументтің катар тұрған екі мәнінің айырмасы.

  5. Тәулік бойындағы ауа температурасының өзгерісі:

Уақыт, (сағ)
  1. 2

  1. 4

  1. 6

  1. 8

  1. 10

  1. 12

  1. 14

  1. 16

  1. 18

  1. 20

  1. 22

  1. 24

  1. Температура, 1°С

  1. -3

  1. -2

  1. 0

  1. 1

  1. 2

  1. 3

  1. 4

  1. 3

  1. 2

  1. 1

  1. -1

  1. -2

    1. Кестенің қадамын ата.

    2. Функцияның анықталу аймағы, мәндерінің аймағы неге тең?

    3. «Кім тез» ойыны

    1. Кестені толтыр: X
    1. -2

    1. -1

    1. 0

    1. 1

    1. 2

    1. У=2х+1

  1. 2. Кестені формуламен бер және қадамын анықта:

    х
    1. 2

    1. 3

    1. 4

    1. 5

    1. 6

    1. 7

    1. 8

    1. 9

    1. у

    1. 4

    1. 9

    1. 16

    1. 25

    1. 36

    1. 49

    1. 64

    1. 81

  2. «Кітап - білім бұлағы» А тобы: № 1287 y=3х+1

X
  1. -2

  1. -1

  1. 0

  1. 1

  1. 2

  1. 3

  1. 4

  1. у

  1. 1291

  1. (минут)

  1. 0

  1. 1

  1. 2

  1. 3

  1. 4

  1. 5

  1. 6

  1. 7

  1. 8

  1. t°С

  1. 17

  1. 35

  1. 50

  1. 65

  1. 75

  1. 85

  1. 90

  1. 95

  1. 100

  1. Ыдыстағы судың алғашқы температурасы неше градус?

  2. Ыдыстағы су неше минут қыздырған соң қайнаған?

  3. Ыдыстағы суды 4 мин қыздырғанда оның температурасы алғашқы температурасына қарағанда неше градусқа көтерілген?

  1. В тобы:

  2. 1294

  3. Функцияны кестемен беріңдер:

  4. мұндағы , қадамы екіге тең

  5. 1296

    X сағат)
    1. 1

    1. 1/2

    1. 3/5

    1. 1/4

    1. 7/20

    1. У(минут)

    1. 60

    1. 40

    1. 36

    1. 21

  6. 1. Кестедегі бос орындарды толтырыңдар.

  7. 2. у- тің мәндерінің х тің мәндеріне тәуелділігін өрнектейтін формуланы жазыңдар.

  8. - Қызықты экологиялық есептер

  9. 1. 6-сыныптың «Математика» оқулығын тиражбен шығару үшін орманнан қанша ағаш кесу керек? (1000 м2 қағаз алу үшін орманның 1/4 га-нан ағаш кесу керек)

  10. 2. Сабақ соңында 6бсыныбы оқушыларынан 75 грамм қағаз қалдықтары қалған. Бір оқушы 1 күнде қанша қағаз қалдығын тастайды? Мектеп бойынша ше?

  11. (мектепте 649 оқушы)

  12. Бір жылда мектеп бойынша қанша қағаз қалдығы қалады? (204 күн)

  13. Сабақты бекіту сұрақтары:

  1. Функция кестемен қалай беріледі?

  2. Кестенің қадамы деген не?

  3. Аргументтің берілген мәніне сәйкес функцияның мәнін қалай табамыз?

  1. Үйге тапсырма: №1288, №1289, №1294(2), №1295 Бағалау