Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақ: Математика
Мектеп: Хамза Есенжанов атындағы ЖОББМ
Күні: 20 ақпан
Мұғалімнің есімі: Карткожакова Л.С.
Сынып: 5 «а»
Қатысқандар саны:11 Қатыспағандар саны:0
Сабақтың тақырыбы
Ондық бөлшектерді қосу
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар ондық бөлшектерді қосуға өз бетінше үйрену, теориялық білімдерін практикада қолданып, есептер шығару шеберліктерін арттыру.
Оқушылардың басым бөлігі: ондық бөлшектерді жазу қосуды орындай алады, өз бетінше ережеге сүйенеіп есеп шығарады, тақырыпты меңгеріп алған білімін өмірде пайдалана алады.
Кейбір оқушылар: білім деңгейлеріне байланысты тапсырмаларды орындай алады.
Тілдік мақсат
Оқушылар: Жаңа сабақты меңгереді, мазмұнын игереді
Негізгі сөздер мен тіркестер: , «разряд», «ондық бөлшек» сөздері
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:
Жазылым бойынша ұсыныстар: оқулықпен жұмыс, тапсырмалар
Алдыңғы оқу
Қайталау: жай бөлшек және ондық бөлшектердің жазылуы, оқылуы, салыстыру
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған
жаттығулар, ескертпелер
Ресурстар
Басталуы
Ұйымдастыру
Tопқа бөліну- 3м
Үй тапсырмасы-5м
Психологиялық дайындық
«Менің көңіл күйім» смайликтер арқылы көңіл күйлерін көрсету
Қазір, мына қима қағаздарды таратамын. Қағазда жай бөлшектер берілген. Олардың түрлеріне қарай бөлініп отырады..
Осылайша үш топқа бөліндік.
І - топ: «Бұрыс бөлшек»
ІІ - топ: «Дұрыс бөлшек»
ІІІ - топ: «Аралас сан»
Өткен сабақты пысықтап алайық. Үйге №736, 743, 744 есеп берілген болатын.
Ортасы
Жаңа сабақ (топтарға тапсырма)-15 м
Ой қозғау:
Постер қорғау:
Сергіту сәті 2 мин
Жұмбақ
Бүтін менен бөлшекті,
Үтірменен айырған.
Әп-әдемі жазылар,
Айтыңдаршы,
қандай сан? Жауабы: ондық бөлшек
Жаңа тақырыпты өз бетінше меңгерту. кітаптағы ережелерді қолдана отырып, қосындыны орындаңдар. ондық бөлшекті қосып, тиісті орындарға қою, мәнін тексеру.
Постерді әр топ жеке қорғайды.
Дәптермен жұмыс
1.Қосуды орындандар
І д 0,7+1,2 18,36+7,14
ІІ д Ондық бөлшектерді қосыңдар
25,6+0,41+1,02 56+0,37+1,12
ІІІ д Орам матадан 1,5 метр мата сатылғанда 6 метр мата қалды, орамда алғашқыда неше метр мата болған?
ІV д Жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазып орындандар
Vд Бөлшектерді салыстырыңдар
1,5+0,6 және 2,3
35,01+1,3 және 40,5
АББҚ ететін оқушыларға көмек
Маршруттық карта
Дарынды балаларға арналған тапсырма
Дүкеннен үш түрлі кәмпит сатып алынды. кәмпиттің бірінші түрі 1,4 кг, екінші түрі одан кг, ал үшінші түрі біріншісінен кг артық. дүкеннен барлығы неше кг кәмпит сатып алынды? Жауабы: 5,55
Оқулық,
математика
Аяқталуы
Кері байланыс: 6 м
Үй жұмысын беру
Бағалау 4 м
Бекіту. 5 мин
Кестедегі қосындылармен бір бағанға оның тұсындағы әріптерді қойыңдар. Сонда ХV ғасырда ондық бөлшектерді енгізген Самарқандтық ғалымның атын оқисыңдар:
18,147
5,8
2,43
23,2
40,46
48
0,71
0, 25+0, 46= И 9, 4+13,8= К
13, 123+5, 024= Ә 0, 251+47,749= Ш
38, 4+2, 06= А 5, 607+0, 193= Л
0, 83+1, 6= —
Тест
Б
Б
А
Б
В
Уйге тапсырма: № 1272, 1273
Ақ парақ
Қосымша ақпарат
Саралау: Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау: Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс.
АКТ-мен байланыс.
Құндылықтардағы байланыс
Оқушыларға Топқа тапсырма бергенде қабілеті жоғары оқушыларға ізденісті талап ететін тапсырма беруді жоспарлаймын.
« Тез есепте» , «Сәйкестендіру» тест сұрақтары
Қазақ тілі, тарих,геометрия
Рефлексия: Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Барлық оқушылар сабақ жоспарында дөңгелек, шеңбер туралы түсінеді, айырмашылығын меңгереді. Радиус, диаметр ұғымдары туралы түсінік алды. Өмірде қай уақытта қолданылатыны туралы түсінді. С деңгейіндегі оқушылардың жаңа сабақты түсінгені «Тез есепте», «Сәйкестендіру» тест сұрақтары кезінде байқалды. А деңгейіндегі оқушылар топтық жұмыс кезінде өздерінің белсенділіктерін танытты.
Қорытынды бағамдау:
Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуда, оқуда)
1.оқушылар мәтінге сүйене отырып топтық жұмыс жасай алды
2.оқушылар өз ойларын еркін жеткізе алды
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуда, оқуда)
1.топтық жұмыс арқылы барлық оқушылар сабақ үдерісіне қатысты
2.қалыптастырушы бағалау оқушылардың белсенділігін арттырғанын байқадым
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін не білдім?
Топтық жұмыстың оқушылардың белсенділігін көтеретінін