Пәні: математика
№ 26 ЖББМ директорының ОІЖ орынбасары:
| Күні: 06.12.16ж
Сынып: 6 Сабақ реті: 77 |
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарға амалдар қолдану.. |
Сабақтың Мақсаттары | • Натурал сандары бар өрнектердің мәндерін табу кезінде қолданылатын қасиеттер мен ережелерді еске түсіре отырып, теориялық білімін жаңғыртады. |
• Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдануды қарастырып, есептер шығару жолын түсіндіреді. |
• Арифметикалық амалдарды орындау ретінің ережесін рационал сандарға байланысты амалдарда қолданылады. |
• Рационал сандарға амалдар қолданудың әдіс-тәсілдерін саралайды. |
• Тақырып бойынша шығармашылық деңгейдегі есептерді шығарып, ой қорытындылайды, рационал сандарды бөлу тақырыптарын түйіндейді. |
• Рационал сандарды бөлу тақырыбын игерудегі математика пәніне маңыздығы мен бұл туралы білім-біліктерінің өмірдегі қажеттіліктерді бағалайды. |
1.Сын тұрғысынан ойлануға үйренеді 2.Өзара ынтымақтастық атмосферасы қалыптасады |
Сабақтың түрі | Практикалық сабақ |
Сабақтың әдіс –тәсілдері | Сын тұрғысынан ойлау, диалог, дарынды балалармен жұмыс |
Негізгі идеялар | Диалогты қолдану, білім беруде ДКҚ–ды пайдалану, жұптық жұмыс, топтық жұмысқа ұйымдастыру. Өз бетінше ізденіп әрекеттенуге үйрету. |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар |
Басталуы | 1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқуышлармен сәлемдесу, түгендеу 2.Үй тапсырмасын тексеру 3. Өткен сабақты пысықтау Миға шбуыл | ДКҚ |
Ортасы | Тақырыпты өз бетінше меңгерту, есептер шығарту. Мұғалім ДКҚ-ды пайдалана отырып, оқушыларға неге, неліктен, ендеше, тағыда сөздері арқылы жетелеп, тақырыпты өз беттерінше меңгеруіне ықпал етуі | Оқулық , постер, кластер Өз бетінше проблеманы шешу, бірін –бірі бағалау, дарынды оқушыларды анықтау |
Тапсырма түрлері | Оқулықпен жұмыс |
Кезекшілер |
Сергіту сәті | Ойын түрлерін ұйымдастыру |
Логикалық тапсырма | Дарынды оқушыларға күрделі есептер беру | Проблеманың бір немесе бірнеше шешімін анықтау. Ұтқыр шешім қабылдау |
Жеке тапсырмалар | Жеке орындап, тақтадағы жауап арқылы бірін-бірі тексереді |
Аяқталуы | Қорытындылау Қалыптастырушы бағалау: бағдаршам, басбармақ әдістері | Жиынтық бағалау , өзін-өзі бағалау Стикер , смайлик |
Үйге тапсырма | Тақырып бойынша сұрақтар дайындау. Есептер № |
Сабақ құрылымы:
І. Ақпарат алмасу ( 7 мин.).
ІІ. Алғашқы бекіту ( 3 мин.).
ІІІ. Құзырлылық қалыптастыру (27 мин.).
ІV. Шығармашылық қалыптастыру (5 мин.).
V. Бағамдау - бағалау (3 мин.).
Оқыту әдісі:
• Репродуктивті, ішінара ізденушілік
Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі:
• Бағыт-бағдар береді, оқушыларға қажет болғанда көмек береді, олардың танымдық тапсырмаларды өз бетімен орындауын қадағалайды.
Негізгі ұғымдар мен терминдер:
• Рационал сандарды қосу, азайту, көбейту, бөлу.
Оқушыда дағды қалыптастыру:
• өзін-өзі дамыту дағдылары - өзінің деңгейін бағалау, оны жоғарылату бағытында жүйелі жұмыс жасау, белгіленген мақсатқа жетіп барып қанағаттану, осындай «сәттілік сәтіне» ұмтылу; ұжымда жұмыс істеу дағдылары – ұжым мүшесі ретінде өзінің жауапкершілігін сезіну, өзгелерге кедергі келтірмей ортақ жұмысқа белсенді атсалыса білу, бүкіл топ жұмысының нәтижесін көре білу, объективті бағалай алуы, оны сынып алдында қорғай алуы.
Ақпарат көздері:
1. Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық. /Әбілқасымова, Т.Кучер, З. Жұмағұлова. Алматы: «Мектеп» баспасы, 2010ж 400-б.
2. Математика. Әдістемелік нұсқау: Жалпы білім беретін мектептің 6-сынып мұғалімдеріне арналған құрал. /Әбілқасымова, Т.Кучер, З. Жұмағұлова. Алматы: Мектеп, 2010. 3-9-б.
3. Алдамұратова Т.А, Байшоланова Т.С. Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық. 3-басылым. Алматы, Атамұра, 2011. 400-б.
Оқушы жетістігін бағалау:
• Оқушының оқу іс-әрекеті АБ, ҚҚ тапсырмаларды орындау деңгейіне байланысты бағаланады. Сонымен бірге оқушыға ШӘ блогындағы тапсырманы орындағаны үшін қосымша бонус балл қойылады.
САБАҚ БЛОКТАРЫ s
Тақырып жоспары: Рационал сандарға амалдар қолдану.
ЕРЕЖЕ! Екі теріс рационал санды қосу үшін:
Таңбалары әр түрлі екі санды қосу үшін:
2) шыққан нәтиженің алдына модулі үлкен қосылғыштың таңбасы қойылады
3 Ауызша есептеңіздер [pic] [pic]
Көбейту Екі теріс рационал санды көбейту үшін:
Екі теріс рационал санның көбейтіндісінің мәнінің модулі көбейткіштердің модульдерінің көбейтіндісіне тең оң санды береді.
Таңбалары әр түрлі екі рационал санды көбейту үшін:
1) көбейткіштердің модулін көбейту керек
2)шыққан санның алдына «-» таңбасын қою керек.
Ауызша есептеңіздер [pic] [pic]
Бөлу Теріс рационал сандардың бөліндісінің мәнін табу үшін бөлгіштің модуліне бөледі
Таңбалары әр түрлі рационал сандардың бөліндісінің мәні теріс сан болып табылады.
Ескерту: нөлге бөлуге болмайды.
Ауызша есептеңіздер [pic] [pic]
Мысалы: [pic] өрнегінің мәнін табайық. Арифметикалық амалдарды орындаудың ретін қарастырайық.
[pic]
[pic]
[pic]
[pic] Жауабы: -11.
Мысалы: [pic] өрнегінің мәнін есептейік, мұндағы [pic] және [pic] Шешуі: [pic]
Арифметикалық амалдарды орындаудың ретін қарастырайық.
[pic]
[pic]
[pic] Жауабы: 0.
Мысалдар келтір
Қорытынды:___________________________________________________________
Деңгейлік тапсырмалар:
І деңгей тапсырмалары
1. №659 Амалдарды орындаңдар: ____________________________________________________________________________________________________________________________________________
2. №660 Есептеңдер.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
3. №662 Өрнектің мәнін табыңдар.
______________________________________________________________________
4. №663 Теңдеуді шешіңдер. ______________________________________________________________________
ІІ деңгей тапсырмалары
Арифметикалық ережені пайдаланып, пропорцияның белгісіз мүшесін тап.
5. №665 Пропорцияның белгісіз мүшесін табыңдар. ______________________________________________________________________
6. №666 Пропорцияның белгісіз мүшесін табыңдар. ______________________________________________________________________
ІІІ деңгей тапсырмалары
Рационал сандарға амалдар қолданудың ережесін пайдаланып есептеңдер.
7. №667 Есептеңдер. ______________________________________________________________________
Топтық жұмыс. Сынып оқушылары келесі екі топқа бөлініп, тапсырмаларды орындайды:
Рационал сандарға амалдар қолдануды пайдаланып, есептеңдер.
І топ
1. Есептеңдер.
[pic] [pic]
ІІ топ
1. Есептеңдер.
[pic] [pic]
Сабақтың мақсатына қалай қол жеткізгендігің туралы эссе жаз.
661; 664; 668; 669.
11 Оқулықтағы № 664,668,671
Топтық жұмыс есептері