Урок -концерт з музичного мистецтва у 5 класі
присвячений 200-річчю від дня народження Т.Г.Шевченка
Мета: - актуалізувати знання учнів про життєвий та творчий шлях Т.Г.Шевченка, наголошуючи на значенні його поезії в українській та світовій культурі, визначити роль творів Кобзаря у написанні музики різних жанрів;
- розвивати навички виразного читання, інтелекту, активного слухання й сприймання музики, навички хорового співу, естетичний смак;
- виховувати ціннісне ставлення до творчості видатного поета й художника, національну гідність, любов до мистецтва.
Обладнання: ноутбук, мультимедіа-проектор; фортепіано, портрети Т.Г.Шевченка, рушники, книги Кобзаря.
На дошці – висловлювання видатних людей про Т.Г.Шевченка:
«Тарас Шевченко українське слово перетопив на чисте золото української поезії» (Василь Стефаник)
«Твори Шевченка переживуть віки і вічно будитимуть у серцях людей благородні, великі почуття» (Костянтин Станіславський)
Тип уроку: урок-концерт
Форма організації пізнавальної діяльності: колективно-групова робота
Методи художньої педагогіки: емоційна драматургія,інтонаційно-стильове осягнення музики,концентрація музичного матеріалу, комплексний вплив мистецтв
Очікуваний результат: розвиток пізнавальних інтересів, емоційне сприймання і виконання творів на вірші Т.Г.Шевченка
Хід уроку:
1.Організаційний етап.
(учениця читає вірш про Кобзаря)
У вікні любисток, на підлозі м'ята,
В золотій оправі книга серед книг.
Наче щедре сонце поселилось в хаті,
Як велике щастя стало на поріг.
Мудра, світла книга, — то «Кобзар» Тараса,
На столі, як свято, білий коровай.
І пішло повір'я з дідівського часу,
Як «Кобзар» у хаті — буде щастя, знай.
...Ти пройди по селах рідної Вкраїни:
В кожній хаті — книга, на стіні — портрет.
В рушнику розшитім, квітчаний в калині,
Бо в святій пошані у людей поет.
То співець-предтеча, наш Кобзар Шевченко,
Знають його люди і широкий світ.
Внук Дніпра-Славути, син Вкраїни-неньки,
Він живе в народі, як і «Заповіт». (Т.Яковенко)
Сьогодні на уроці мова піде про видатну людину, знайому кожному з нас ще з раннього дитинства. Що відомо вам про Т. Г.Шевченка? Ким він був?
(відповіді учнів)
2. Мотиваційний етап. Окрім того, що Т.Г.Шевченко був наділений не одним талантом, він відомий у світі музики як автор текстів пісень, які багато хто вважає народними. Багато творів Шевченка покладені на музику: це і опери, і балети, і романси, і кантати.
Простежимо за творчістю Т. Г.Шевченка у музичному мистецтві, розглянемо деякі твори Кобзаря та виконаємо відомі нам пісні на його вірші.
3. Етап підготовки до активного сприймання нового матеріалу.
Завдання: Щоб прочитати зашифровані прізвища композиторів, які створювали музику за поезією Кобзаря, треба придивитись до літер і звернути увагу на відмінності між ними. Робота вважається виконаною, якщо розгадано всі прізвища.
СGJИЛРЬВMNЕСLVТSРОDВ
АЛVИWQСJЕТНКZО
JМFNЕLGЙТUУWС
СЛЕLЯМТОРОШТИНОСЬYRКИSЙX
РDЕNВУLJЦЬRКWИGЙ
JGМSKАQЙNБОXKРYDОДZАF
4. Етап засвоєння нових знань
Поетичне слово, естетика Шевченка відіграли виняткову роль у зародженні й розвитку української професійної музики. Ще за життя Шевченка музиканти захоплювалися його поетичними творами і прагнули передати в музиці їхній зміст і настрій. До поезій з «Кобзаря» й до образу Шевченка зверталося багато композиторів. У 1860 О. Рубець написав романс «Думи мої, думи мої». С. Гулак-Артемовський присвятив поетові пісню «Стоїть явір над водою». Вокальну музику живила одвічна любов народу до сольного й хорового співу. Тому багато хорів, романсів і пісень на вірші Шевченка було розраховано не тільки на професійних виконавців, а й на співаків-аматорів. Одним з перших інтерпретаторів поезій Шевченка в музиці був П. Сокольський, якому належать пісні й романси на поетові слова: «Утоптала стежечку», «Полюбила молодого козака дівчина» ( з «Тополі»), «Єсть на світі доля» (з «Катерини»). Кілька Шевченкових поезій композитор використав в опері «Майська ніч» (за М. Гоголем).
Увагу композиторів незмінно привертав Шевченків «Заповіт». Героїчний пафос, філософські осмислення визвольних ідей, проникливий ліризм цього твору відкривають широкий простір для різних форм його музичних інтерпретації.
Відомий вірш «Вечір» («Садок вишневий коло хати») приваблював багатьох композиторів , у т. ч. і російського – С.Рахманінова. Його, а також і інші твори поета перекладено на інші мови світу.
(перегляд відеоролика на пісню «Садок вишневий коло хати)
Ось далеко не повний перелік прізвищ композиторів, які писали музику за сюжетами кобзаревих шедеврів:
І.Шамо, Г.Хоткевич, К.Стеценко, М.Лисенко, П.Козицький, К.Данькевич , С.Людкевич, Б.Лятошинський, Д.Крижанівський, П.Майборода, Я.Степовий, Г.Жуковський, Г.Гладкий, Л.Ревуцький, Ю.Мейтус, Є.Козак ,В.Вериківський
Завдання: Відгадати назву пісні на музику Якова Степового і вірш Тараса Шевченка, користуючись підказками:
-
6 З
13
О
15
Р
4
Е
11
М
13
О
23
Я
2
В
4
Е
20
Ч
8
І
15
Р
12
Н
23
Я
23
Я
Відгадати назву балету К.Данькевича, підказки – не букви, а знаки:
-
Л
І
Л
Е
Я
5. Етап перевірки засвоєних знань
Т.Шевченко сам з повагою відносився до музики і музикантів. Він мав гарний слух та співав баритоном.(Який це голос за звуковисотністю?)У віршах багато йдеться про сопілкарів, лірників, бандуристів, кобзарів: він також непогано грав на кобзі. А як звалась перша збірка поет а? У 1860 році він дарував «Кобзаря» талановитому кобзареві Остапу Вересаю.
Що ви знаєте про кобзу, бандуру, сопілку?
(Відповіді учнів)
На ваш погляд, творів якої тематики у Шевченка більше – сумної чи веселої? Чому? Пропоную ще відеоролик з веселою піснею на вірш Кобзаря – «У перетику ходила». (Перегляд та прослуховування)
Завдання (у групах): Розшифруємо ребуси з назвами музичних творів на сюжети шевченкових творінь.
Р
ЗА 100 [pic] («Назар Стодоля»)
********************************
Д
К [pic] [pic] (Гайдамаки»)
*************** **************
[pic] 1,2 [pic] 1,2 [pic] («Тополя»)
*****************************************
[pic] о е [pic] а,, е Я («Перебендя»)
***************************************
1,2,3 [pic] («Наймичка»)
Прочитати фразу Б.Нушича про Т.Шевченка, слідкуючи за стрілками.
Ц
Ш
І
К
О
Й
О
Ь
О
К
Г
Е
У
У
Ь
Г
У,
Г
Л
З
И
Н
Г
Д
К
С
О
Д
О
С
И
Л
І
О
С
Р
Н
Н
О
К
К,
І
К
В
Л
О
А
А
Р
Р
И
П
О
У
6. Етап вокально-хорової роботи.
Серед поданих репродукцій знайти, яка символізує пісню «Думи мої», яка – «Зоре моя вечірняя»
Виконання пісень на вірші Т.Г.Шевченка: «Зацвіла в долині червона калина», «Зоре моя вечірняя», «Думи мої».
7.Рефлексивно-підсумковий етап.