Сабақ жоспары
Машықкер/ Практикант\ Practicing: Түйтенова Айдана Еркінқызы
Топ/ Группа\ Group: М-31
Күні\ Дата\ Date: 19.01.12
Пәні\Предмет\Subject: Дүниетану
Тақырыбы\ Тема\Theme:Су қоймасындағы өсімдіктер мен жануарларды қорғау
Мақсаты\ Цель занятия\ The Lessons aims:
Білімділік: Оқушылардың су қоймасындағы өсімдіктерді қалай қорғау керек екендіктерін түсіндіру, білімдерін толықтыру
Дамытушылық: Сөйлеу тілін дамыту, ойды жүйелеп айту дағдыларын қалыптастыру;
Тәрбиелік: Табиғаттағы тірі ағзаларды әрқашан қорғай білуге тәрбиелеу.
Көрнекі құралдар: оқулық, карточкалар үлестірмелі
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын тексер
Жергілікті компонент
ІІІ. Жаңа сабақ
ІҮ.Оқулықпен жұмыс
Слайдтан суреттері көрсетіліп отырады.
Шығармашылық тапсырма.
Сергіту сәті.
Бекіту
Қорытынды:
Рефлексия
Бағалау
Үйге тапсырма
Амандасады.Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру.
Су қоймасындағы қандай өсімдік жануарлар жатады.схемамен жұмыс.
[pic]
[pic] [pic]
[pic]
[pic]
[pic] [pic] [pic]
Біздің облысымызда осы өсіміктер кездесетін су қоймасы бар ма?
Тақырыпты ашу сұрақтары:
1.біз кеше су қоймасындағы қандай өсімдіктер мен таныстық?
2.жануарлар мен өсімдіктерді қорғау үшін қандай шаралар жасалуда?
Оқушылар тыңдайықшы суда жүретін жануарлар мен өсімдіктердің әңгімесіне құлақ түрелік.
Инелік: Шіркін, менің құстар секілді үлкен дене пішінім болса ғой.
Қаз: Сенің онсыз да құстар секілді қанатың бар емес па? Саған оларға ұқсаудың қажеті қанша?
Инелік: Рас, менің тор көзді үлкен қанаттарым бар, әдемі билеймін
Құндыз: Иә, әдемісің біз бәрімізде әдеміміз пайдамызда көп сондықтан біз азайып барамыз бізді кім қорғайды екен?
Әңгімелерін естідік енді біз не істейміз?
Оны білу үшін ең алдымен мәтінмен танысып қорғаудың жолдарын білейік.
Әр абзац бойынша тізбектей оқыта отырып түсінгенін сұрау.
Құндыздың суреті түсіндіріледі
Арал теңізінің суреттері Арал жағдайы түсіндіріледі.
Таблицамен жұмыс.
І нұсқа.
Жануарлар туалы толтырады
ІІ нұсқа
Арал теңізі туралы толтырады.
Құстардың, аңдардың дауыстарын естіп арттарынан дауыстап қайталайды.
Сұрақтар қойылады:
1.Су қоймасындағы өсімдіктер мен жануарларды хормен атап шығайықшы. Осылардың орысша атауларын еске сақтайық.
2. Әңгімені еске түсіріп , жауап беруге тырысып көрейік.
3. Қалай қорғауға болады?
Менің сабақтан алған әсерім......................................Менің су қоймасындағы өсімдіктермен жануарларды қорғауға қосар үлесім.....................................
Карточкалық тапсырмаларды орындағандарға және сабақта жақсы жауап беріп отырған оқушыларды бағалаймын.
1 қатар Құндыз туралы мәлімет шағын
2 қатар арл теңізі ондағы мекнедейтін жануарлар туралы мәлімет
3 қатар Аққу туралы мәлімет
Сабаққа оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасын оқиды. Түсіндіреді
Өсімдіктер: қамыс, қоға, қйың т.б
Жануарлар: Камшәт, құндыз,тоспа ұлуы т.б.
Тобыл өзені
Сөздер
Ынта ықыласпен тыңдап мағынасын түсіну
Оларды қорғауымыз керек
Бірі – бірлерімен пікір алмасады, білгендерін ортаға салады.
Орындаймыз.
Әңгіме құрайды
Дәптерде орындайды
Күнделіктеріне жазу.
Өз ойларын ашық, нақты жеткізе білуге баулу
Қызығушылықтарын ояту
Оқушылардың сабақтан ұғынған түсініктері дәптердегі тапсырманы орындау барысында беки түседі.
жаңа ақпаратпен танысу арқылы оқушылар өз білімдерін нақтылай түседі.
Өздері білетін білімдерін сөз байлықтары арқылы мазмұнды жеткізе білуге тәрбиелеу
Сөздік қорларын молайту.
Өз ойларын айқын, мазмұнды жеткізе білуге тәрбиелеу
Ойларын қорытып,қойылған сұрақтарға нақты, дұрыс жауап беруге тәрбиелеу
Оқушылардын қызығушылықтыраы арттыру
Кішкене серігіп дем алу мақсатында
Білімдерін толықтыру
Өз ойларын нақты жеткізе білу
Іздемпаздылыққа баулу өз еркімен жеке жұмыс істеуге тәрбиелеу
Сынып жетекші:Галиева Г.Ж..-------------------------------
Машықкер: Түйтенова А.Е .---------------------
Бағасы:---------------------
І нұсқа.
І нұсқа.
І нұсқа.
І нұсқа.
ІІ нұсқа
ІІ нұсқа
ІІ нұсқа
ІІ нұсқа
ІІ нұсқа
ІІ нұсқа