Математика. 2 сынып.
Сабақтың тақырыбы: Ондықтан аттап жазбаша қосу және азайту. 26+34, 60-26 түріндегі жазбаша қосу және азайту.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға ондықтан аттап жазбаша қосу және азайту жөнінде білім беру. 26+34, 60-26 түріндегі жазбаша қосу және азайту тәсілдерін түсіндіру. Білімін , ойлау қабілеттерін дамыту. Жауапкершілікке тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: кесте, суреттер( ұлттық музыка аспаптары)
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, өзіндік
Түрі: жаңа сабақ
Күтілетін нәтиже:
1.Ондықтан аттап жазбаша қосу мен азайту тәсілдерін меңгереді.
2. Ондықтан аттап қосу, азайтуға берілген мысалдарды шығара алады.
3. Екі амалмен шығарылатын есепті шығара алады.
Не арқылы бағаланады:
1.Ондықтан аттап қосу мен азайтуға берілген мысалдарды шығару.
2. Есепті салыстырып, оны шығару. №6
3.Берілген тапсырмаларды толық орындау.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:- Сабаққа әзірлік.
Психологиялық дайындық.
Армысың, алтын күн!
Армысың, көк аспан!
Армысың, достарым,
Бәріңді көрсем қуанам!
Музыка «Аяқпенен топ-топ» әнін тыңдап, қимылмен орындату.
ІІ.Қызығушылықты ояту.
Бүгінгі сабағымызды сөзжұмбақ шешумен бастайық.
1.Сүйір, тік, доғал - ?
2.Сыйымдылықтың өлшем бірлігі-?
3.100 – 10═ ?
1.Азайту амалының компоненті-?
2.Уақыт бірлігін ата.
3.55+5 -?
4.Барлық қабырғалары тең болатын төртбұрыш-?
5.Шарты, сұрағы, шешуі, жауабы табылатын-?
6. Уақыт бірлігі-?
7. Массаның ең кіші өлшем бірлігі-?
8. Ең кіші бір таңбалы сан-?
9. 36+4 -?
Қазақ халқының ұлттық аспаптарымен таныса отырып, есептер де шығарамыз.
а) Алғашқы аялдамадағы мысал: Жетіген аспабы туралы түсінік беріледі.
Тез есепте! Математикалық диктант.
1.45 + 32 68 – 23 49 - 21 97 – 45
- 5 ондық, 4 бірліктен тұратын сан;.
- Санау кезінде 99- дан кейін тұратын сан;
- 80 санының алдындағы сан;
- 36 мен 6 сандарының айырмасының мәнін тап.
- Бірінші қосылғыш – 30, екінші қосылғыш – 7. қосындының мәнін тап.
- 7 санын 8 –ге арттыр;
- 18 санын 9-ға кеміт.
ІІІ. Мағынаны тану.
Оқулықпен жұмыс.
а) Келесі аялдамадағы мысал: ә) Үскірік аспабы туралы түсінік.
№ 1. Ауызша. Қосындылардың мәнін тап.
20 + 30 6 + 4 50 + 10
№2. Түсіндір:
26 + 34 = (20 + 30 ) + (6 + 4) = 60
(26 + 30 ) + 4 (26 + 4) + 30
а) Келесі аялдамадағы мысал: б) Шертер аспабы туралы түсінік.
№ 3
50 – 20 10 – 6 30 + 4
№ 4
60 - 24
60 - 24 = (60- 20 ) - 4 60 - 24 = (60- 4 ) - 20
60 - 24 = (50-20) +(10-4)
а) Келесі аялдамадағы мысал:
Сергіту сәті. Ұлытау тобы. «Жұмыр қылыш» күйі.
а) Келесі аялдамадағы мысал: в) Сазсырнай аспабы туралы түсінік.
№5. Түсіндіре отырып, шығар.
64+16═(60+10)+ (4+6) ═ 80 90-23 37+43
70-24═(60-20)+(10-4)═46 35+35 90-68
Келесі аялдамадағы мысал: г) Домбыра, қобыз аспаптары туралы түсінік беріледі.
№6. Есептерді салыстыр. Не байқадың?
Оқу, талдау
а) Домбыра -40
Қобыз -?, 16-сы кем
Барлығы-?
40 + (40 – 16) = 64 Жауабы: 64 аспап
ә) Қобыз -24
Домбыра- ?, 16-сы артық
Барлығы-?
Шешуі: (24+16)+24═64 аспап
№7. Әр қатардағы сандарды өсу ретімен теріп жаз:
13,17,18,21,25,28,54
12,17,18,21,25,45,52,54,71,81
Салыстыру. Ұқсастығы (барлығы да екі таңбалы сандар),
айырмашылығы (екінші қатардағы сандардың цифрларының орындары ауысқан)
Ойлан тап: Балапанға көмектес:
/8 – 5 / - 3 = 3
/ 8 + 5 / + 10 = 3
ҮІІ . Толғаныс.
- Бүгінгі сабақта қандай тақырыппен таныстық?
Кел, ойнайық! «Аялдаманы хабарла».
А- 77; А – 11; А – 55; А- 90; А – 33; А – 80; А – 89; (сабақ барысында)
Келесі аялдамадағы мысал:
Ойлан! Жұптас! Есепте!
ҮІІІ. Үйге тапсырма: № 7 , 147 бет
Сабақтың тақырыбы: Я дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды я дыбысы мен әрпімен таныстыру. Оны орыс тілінен енген және де екі дыбыстың й+а қосылуынан пайда болатын дыбыс екендігін түсіндіру. Дауысты дыбыс екендігін аңғартып, сөз арасынан тауып дыбыстың, буындық талдау жасай білуге түсіндіру. Әріптерді байланыстырып көркем сауатты жаза білуге машықтандыру.
Дамытушылық: Оқушылардың дүниетанымын, есту қабілетін, зейінін, қиялын дамыту. Тілдің құрылымын дұрыс қалыптастыру. Дыбыстың құрамы күрделі сөздерді қайталап отырып, тілдерін ширатып, сөздік қорын молайту. Тәрбиелік: Еңбексүйгіштікке, қоршаған ортаны қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі: Түсіндіру,сұрақ – жауап, ойын.
Сабақтың көрнекілігі: Кеспе, әріптер, текшелер.
Пәнаралық байланыс: Математика.
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі:
Арайлап таң атты,
Алтын шуақ таратты.
Қайырлы күн балалар
Қайырлы күн қонақтар.
Сөйлеу ережесін еске түсіру.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
«Тақия тастамақ» ойыны арқылы өткен сабақты пысықтау.
Мен буынның басын тастаймын, сендер аяқтайсыңдар. Өткен дыбысқа байланысты сөздер айту керек.
Ша ..... (һар), ай ..... (даһар), жи ..... (һаз).
ІІІ. Жаңа сабақ.
- Балалар, жаңа біз қандай ойын ойнадық.
- Тақия тастамақ.
- Тақия сөзінде соңғы дыбыс қандай дыбыс?
- Я.
Ендеше біз я дыбыс мен әрпімен таныстық.
Я дыбысы дауысты дыбыс. Ол созылып айтылады. Бәріміз айтып көрейікші. Я дыбысының айтылу артикуляциясымен таныстыру.
Дауысты дыбыс.
Я Орыс тілінен енген
й+а дыбысының қосарлануынан жасалады.
й+а естілгенімен я әрпі жазылады. Баспа және жазба түрін таныстыру. Оқулық пен жұмыс.
«Буын ұйқас» ойынын ойнау.
Ян-ян-ян секіреді ...... (қоян).
Яр-яр-яр бақшада пісті... (қияр).
Яқ-яқ-яқ тез жүреді..... (аяқ).
а) Сурет бойынша әңгімелеу.
ә) Қоян сөзіне сөйлем құрау.
б) Шаян сөзін талдау. (буындық, дыбыстық).
в) «Саябақ іші» мәтін оқып, мағынасын ашу.
ІV. Сергіту сәті.
Секірейік, секірейік,
Ұзын құлақ қоянмен.
Шаршағанды кетірейік,
Өмір сонда тамаша.
V. Дәптермен жұмыс.
Әріп емлесімен таныстыру. Я я
а) Ауада жаздыру.
ә) Тақтада жаздыру.
б) Дәптерде үлгі бойынша жаздыру.
«Анаграмма» ойынын ойнау.
Берілген геометриялық пішіндерді ретімен оқып, сөз шығару.
И 2 3 Я Я 2 А 2 3 Я
Қ 1 4 Р А 1 3 Қ Т 1 4 Қ
- Геометриялық пішіндерді айту.
- Түстерін ажырату.
Сабақты қорыту.
Сұрақ-жауап арқылы күн күлтелерін жапсыру арқылы қорытындылау.
Егер де жауаптарың дұрыс болса күн күлімсірейді.
- Қандай дыбыспен таныстық?
- Я дыбысы қандай дыбыстардан жасалған.
- Қандай ойындар ойнадық.
Жарайсыңдар! Сендердің жауаптарыңа риза болып, күлімсіреп тұр.
Оқушыларды бағалау.
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділіктеріне қарай мадақтау.
Үйге тапсырма беру: «Саябақ іші» мәтінін оқып, әңгімелеу. Үлгі бойынша жазу. Сөздерге сөйлем құрау.
[link] нан сұрап көріңіз. Жүктеу үшін осы беттің астында тәрбие.орг сайтынан
Сабақтың тақырыбы: Жазбаша көбейту және бөлу.Пысықтау сабақ.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік:
Оқушылардың үш таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу бойынша білімдерін пысықтау.
2. Дамытушылық:
Баған түрінде көбейту мен бөлу жағдайларын негіздеу. Ой -өрісін дамыту, өз бетінше тапсырма орындау қабілетін дамыту;
3. Тәрбиелік:
Ұқыпты, ретті жазу дағдысын қалыптастыру. Адамгершілікке, достыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Пысықтау сабағы;
Сабақтың әдісі: қайталау,ойын,сұрақ-жауап.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Балалар, бүгін бізді ерекше сабақ,
Сабақта алаңдамай еркін еңбек етіңдер. Өз ойларыңды қысылмай, ашық айтыңдар.
ІІ. Психологиялық дайындық: бір – біріне тілек айту.
Сабаққа біз даярмыз
Жалқайлықты қоямыз
Үздік оқып әрқашан
Кілең бестік аламыз.
ІІІ. Үй тапсырмасынын тексеру.
№6,102-бет.Дәптерлерін тексеріп өтемін.
Сұрақтар:
1.Бұл қандай теңдеулер?
2.Күрделі теңдеуді шешу үшін бірінші не істейміз?
Сұрақтар
- Қазір қай жыл мезгілі?
- Көктем айлары?
- Көктемде қандай ерекшіліктр бар?
- Өсімдіктер не істейді?
Балалар бізге электрондық почтамен хат келді.
Ендеше хатты оқиық.
Сәлеметсіздер ме, балалар! Мен сендерге мына хатты үлкен өтінішпен жолдап отырмын. Маған сендердің көмектерің керек.
Көктем келді, бірақ жер бетін су алып, бәйшешектер шықпай жатыр
Бүгінгі сабақтағы тапсырмалар дұрыс орындалса, бәйшешектер гүл ашады. Көмектесіңдерші, балалар!!!
Балалар, бұл хат кішкентай қонжықтан келіпті. Көмектесеміз бе қонжыққа?
Сабақта мұқият болыңдар. Егер тапсырмалар дұрыс орындалса, ормандағы алаңда бәйшешектер гүл ашады.
ІV. Жаңа тақырып
Бүгінгі біздің тақырыбымыз «Жазбаша көбейту және бөлу» амалдарын қайталау.
Тақтаға назар аударамыз.
1-тапсырма.Ойын Кім жылдам..
3*21
3*210
3*201
3*120
3*102
3*12
2-тапсырма.Кесте бойынша өрнек құрастыр және жаз.Олардың мәндерін тап.
3-тапсырма. Сөз есеп шығару.
V. Сергіту сәті
VІ.4- тапсырма. «Тир» ойыны .
Дәптерде жұмыс.
5- тапсырма.Баған түрінде есептеу.
123*3
423*2
313*3
221*4
463/3
996/3
824/2
484/4
870+130
12+689
48+607
605-99
6-тапсырма.Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте.
Тақтаға жұмыс жасату.
VII.Сабақты бекіту.
Тест сұрақтары бойынша жұмыс:
1. 8ц 45кг-ді кг-ға айналдыр.
а) 800кг
ә) 845кг/
б) 853кг
2. 50х2 өрнегіне теңдік болуға қай өрнек сәйкес келеді?
а) 600:2
ә) 900:3
б)450-350/
3. (360+120):6 өрнегінің мәні нешеге тең?
а) 80/
ә) 85
б) 83
4. 85:17 өрнегінің мәні.
а) 6
ә) 3
б) 5/
5.Қалдықпен бөлуді орында. Қай жауап дұрыс? 60:9 мәнін тап.
а) 6 (6 қалд.)/
ә) 6 (3 қалд.)
б) 5 (6 қалд.)
VІII. Сабақты қорыту:
Бүгін сабақта қандай тақырыпты қайталадық?
Сабақ ұнады ма?
Қонжықтың тапсырмасын орындадық деп ойлаймын.
Балалар елімізде төтенше жағдайлар еш уақытта болмасын.
Көктем келіп бәйшешектер гүл ашсын.
IX .Үйге тапсырма: №4, 105-бет.
X. Бағалау. Оқушылардың білімін фишкалар арқылы бағалаймын.