Бекітемін __________________
Мектеп директоры А.Губашева
Оқу ісінің меңгерушісі Д.Жалетова
Пәні: әдебиеттік оқу. Сабақ №34 сынып: 3Б тоқсан 3 күні:09.03.2016ж
Сабақтың тақырыбы: Ит пен мысық адамға қалай үйренеді?
Сабақтың мақсаты: мәтінді оқып талдау жасай отырып, адамдардың жануарларға қамқорлығын ұғыну,сыни ойлау арқылы функционалдық сауаттылықтарын арттыру, бір- бірінің пікіріне құрметпен қарау;
Күтілетін нәтиже:
1.Әңгіменің мазмұнын ашып көрсетеді;
2.Ойларын еркін айтып, сыни ойлап, дәлелдей алады;
3. «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идея құндылықтарының тілдік ортақтастығы мен құрмет бағытындағы адамдардың жануарларға қамқорлығын ұғынады;
Не арқылы бағаланады?
1.Әңгіменің мазмұнына байланысты ойды аяқтап, дәлелдеу арқылы;
2. «Болжау» стратегиясы арқылы өз ойларын дәлелдейді;
3.«РАФТ» жазады.
Пәнаралық байланыс: Логика, қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі, дүниетану, психология, бейнелеу өнері.
Сабақтың барысы:
І.Үй тапсырмасы.
«Менің анам» мәнерлеп оқу. «Менің түсім» қызықты түс жазу.62-63 бет
І.Қызығушылықты ояту:
А) Психологиялық тест.
Ә) ВЕНН диаграммасы Нәтиже: өте ерте кезде ит пен мысықта жабайы болған. Қазіргі кезде олар үй жануарлары болып саналады. Ендеше, бүгінгі сабағымыз «Мысық пен ит адамға қалай үйренді?» деген тақырыбындағы ертегі. Слайдтан : «Қазақтың мифтік әңгімелері» кітабынан
ІІ. Мағынаны тану:
Әңгімені екі рет оқып шығады. 4 минут
«Болжау» стратегиясы арқылы төмендегідей ойларды аяқтап, дәлелдейді (қайта оқу): 1.Тыныштықты бұзған......
2.Мақтауға тұрарлық........
3............................ ерлігі
СЕРГІТУ СӘТІ: слайд жұмыр қылыш
Сөздік жұмыс: зауалын беретін - сазайын тартқызатын.
Жаңа ақпарат:
1.Тілдермен байланысы:
2.ғылымға бастау 1.Орнитолог- құстарды зерттейтін ғалым
2.Ботаник – өсімдіктерді зерттейтін ғалым
3.Геолог – жер астындағы кен- байлықтарды зерттейтін ғалым
4.Зоолог- жануарлар зерттейтін ғалым немесе жануартану, зообақ
3. Қызықты ақпараттар.
Біз иттер туралы не білеміз. Слайд көрсету
Білетінімізден, білмейтініміз көп шығар, сірә?! Төменді иттер туралы қызықты мағлұматтар беремін. Таң қалып, төбе шашыңыз тік тұрмасын…
бір күнде 50 мл бастап, 1 кг дейін су ішеді. Иттің құлағының қимылдауы үшін, денесінің 18 түрлі бұлшық еті әрекет етеді екен.
Иттердің көздері ақ-қара форматта көреді.
АҚШ-та 1 миллион ит өздерінің иелерінің мирасқорлары болып қалған.
Дене температурасы адамға қарағанда жоғары болады. (37-39)
Иттер де ракпен аурады.
Иттер де қызғанады екен.(ғыламдармен дәлелденген)
Иттерге шоколад жеуге болмайды. Арты улануга алып келуі ғажап емес.
Мысықтың денсаулыққа пайдасы
Жүрек талмасына шалдыққан науқас мысықты бірнеше минут сипаса, оның қан қысымы қалпына келеді. [pic]
Мысық шаршағанды басып, күйзелістен арылуға көмектеседі.
Мысықтың мауығу кезінде шығаратын дыбысы науқасты ультрадыбыспен емдеумен бірдей. Мысықтың дыбысы жараның жазылып, сүйектің өсіп-жетілуіне әсер етеді.
Сүйкімді мысықтың суретіне қарап отыру жүйкеге тыныштық сыйлайды.
Мысықты емдеуге күштеп көндіру мүмкін емес. Өмір бойы үйінде мысық ұстаған адамдар мысық асырамайтын адамдарға қарағанда 10 жыл артық өмір сүретіні дәлелденген.
Ең қымбат сүт - тышқанның сүті [pic]
Тышқанның (егеуқұйрық) сүті сыйыр сүтінен әлдеқайда пайдалы, әрі оның 1 литрінің құны 40 мың АҚШ долларын (14.000.000 тг) құрайды. Ал, 1 литр сүт алу үшін, кемінде 4 000 тышқанды сауу керек. Тышқан сүтінен жасалған дәрі-дәрмек — балларды әр түрлі жұқпалы аурулардан қорғайды.
Егер адам ит пен мысықты асырамағанда ит пен мысықтың жағдайы қандай болар еді?
Қосымша: «Дүниедегі жоқ жануар» дүниеде жоқ жануардың суретін салып, ат қою.
ІІІ.Толғаныс:
Р-
А- ата мен әжеге
Ф-хат
Т-
Үйге тапсырма: 64-65 бет. «Ит пен мысық адамға қалай үйренді?» мағынасын айту, адам қолына үйретуге сен қандай жануарды таңдар едің? Ол жануарды неліктен таңдадың түсіндір, дәлелде.