Тақырыбы: 5 - ке көбейту және бөлу кестесі
Мақсаты: 5 санына көбейту мен бөлу кестесімен танысу
Білімділігі: Оқушыларға кестелік көбейту және бөлу ережелерін қайталай отырып, 5-ке көбейту және бөлуді таныстырып үйрету және ұғындыру.
Дамытушылығы:Тапсырмалар орындату арқылы оқушылардың логикалық ойлауын дамыту. Математикалық ой – өрісін кеңейту.
Тәрбиелілігі: Тиянақтылыққа, әсемдікке, жылдамдыққа , ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту.
Әдісі: СТО стратегиялары
Көрнекілігі : ойын элементтері, дидактикалық материалдар, интерактивті тақта
Сабақтың барысы:
I. Қызығушылықты ояту
1.Психологиялық дайындық
Математика сабағын ,
Жақсылап ұғып аламыз.
Сәулесі деп сананың
Мәнінен ой табамыз.
Балалар, біздің бүгінгі сабағымыз жаңа сабақ.
Мақал – мәтел.
Өз үйім, өлең төсегім.
Отан отбасынана басталады.
Ой шақыру
Үй тапсырмасын тексеру.
№ 6 тапсырма
792 40 *10 +8 50 * 4 *2 + 80 60 *7 + 3* 20
8 мин * 10 7 сағ * 10 80 см * 4
II. Мағынаны тану.
Есепшінің тапсырмасы
Есеп № 1
5 –ке көбейтулерді қарастыр, көбейтінділердің мәндерін қалай табылғандығын түсіндіру.
5 * 5 = 5+5+5+5+5 5 * 5=25
5 *6 = 5+5+5+5+5+5 5 *6 = 30
5*7 = ……………………….. 5 * 7 = 35
5 *8 =...................................... 5 *8 = 40
5 *9 = ..................................... 5 *9 = 45
Оқулықпен жұмыс. Есеп № 2
5 - ке көбейту кестесі қалай құрылғанын түсіндір:
6 *5 = 5 * 6
7* 5 = 5 * 7
8* 5 = 5* 8
9 *5 = 5* 9
Есеп № 3
5 –ке көбейту кестесін аяқта:
5 *5 =
5* 6 =
5* 7 =
5 * 8 =
5 *9 =
Есеп № 4
5 –ке бөлу кестесін құрғанда неге 5 –ке көбейту кестесі пайдалынады?
10 : 5 =2 2*5 =10
Сәулетшінің тапсырмасы:
Есеп № 5 Белгізіз санды тап.
Есеп № 6 Өрнектер құр және олардың мәндерін тап:
5* [pic] 6,8,4,3 [pic] 10,30,20,15 :5
Есеп № 7 Кестені толтыр:
Қауынның массасы 5кг. Осындай 7 қауынның массасы неше кг?
5 ашық хатқа 25 тг төленді. 1 ашық хаттың бағасы қанша?
1 жапсырғыштың бағасы 5тг. 40 тг. Осындай неше жапсырғыш сатып алуға болады?
- Құрылысшының тапсырмасы.
Есеп № 8 Амалдарды орында:
656 – 98 ( 354+ 636) – 920 40 * 7 – 40 * 5
306 + 87 720 – ( 384 +216) 70 *3 +70 * 2
300: 100 90 * 10 – 756 80 * 3 + 30 * 2
Есеп № 9 Кестені толтыр:
Шатыр салушының тапсырмасы:
Саяжайға орындықтар орнату үшін әр орындыққа 2 шұңқырдан қазу керек.Түске дейін 6 орындық,түстен кейін 4 орындық орнатылды.Неше шұңқыр қазылды?
Шарты:
1 орындыққа – 2 шұңқыр
Түске дейін – 6 орындық
Түстен кейін – 4 орындық
С:Неше шұңқыр қазылды - ?
Ш: (6+4) *2 = 20
Ж: 20 шұңқыр қазылды
2)Күзгі гүлзарда жұлдызгүл және күзгүл өсіп тұрды. Жұлдызгүл әр қатарда 10 гүлден 5 қатар және 42 күзгүлі болды.Күзгі гүлзарда неше гүл өсіп тұрды?
Шарты:
Жұлдызгүл – 5 қатарда 10 гүл
Күзгүлі – 42
Барлығы - ?
Ш: 5 *10 + 42 = 92
Ж: Гүлзарда барлығы 92 гүл өсіп тұр
Сылақшының тапсырмасы:
Семантикалық карта. Қалдықпен бөлуді орында
7 : 5
8 : 5
9 : 5
11 : 5
12 : 5
Әрлеушінің тапсырмасы:
III Ой – қорыту аралы. «Кубизм» стратегиясы бойынша сұрақтарға жауап алу
5 – ке ойлаған санды көбейткенде 40 саны шықты. Мен қандай сан ойладым?
Шаршы дегеніміз не?
5* х, мұндағы х = 5,3,6
Ең кіші үш таңбалы санды ата.
Р= 20 см шаршының қабырғаларын неше см болады?
5 –тің көбейту кестесін айт.
Бағбанның тапсырмасы:
5 – тің көбейту кестесін қайталау.
Бағалау: Оқушылардың білімдерін бағалау,мадақтау.
Үйге тапсырма: №12 №13№ 14 103 бет