Ана тілі
Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз дыбыстардың жуан және жіңішке айтылуы. Елтаңба
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздері және олардың бейнелік мағыналары туралы мағұлматтарын толықтыра түсу, жуан және жіңішке дауыстыларды қайталай отырып , дауыссыз дыбыстардың жуан , жіңішке айтылуын меңгерту.
Дамытушылығы:Рәміз авторларымен таныстыра отырып, ұлтжандылық сезімдегі өлеңдерді
ұлттық нақышпен, көркемтілде айта білуге жаттықтыру, сауатты сөйлеуге, жазуға баулу.
Тәрбиелігі: Оқушылардың бойында ұлтжандылық сезімді қалыптастыру, Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік рәміздеріне зор құрметпен қарауға туған жеріне , еліне деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
Сабақтыңкөрнекілігі:Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздері , олардың авторлары, тақырыпқа сай суреттер, слайдтар.
Сабақтың түрі:Аралас сабақ.
Сабақтың әдісі:Түсіндіру,сұрақ-жауап.
Пәнаралық байланыс:математика, дүниетану, бейнелеу өнері
Сабақтың барысы:
I.Психологиялық дайындық
Қазақ тілім –өз тілім ана тілім,
Абай,Мұхтар сөйлеген дана тілім.
Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені,
Болашағым,бақытым дара тілім.
-Балалар осы қандай мезгіл?
Көктем
-Ендіші көктем айларын атайық?
Наурыз,Сәуір,Мамыр.
Ендіше,балалар үш топқа бөлінеміз.
1 топ Наурыз
2 топ Сәуір
3 топ Мамыр.
Топ ережесін сайлау:
1.Бір-бірін тыңдау.
2.Тәртіпті болу.
3.Әр пікір құнды.
4.Уақытты үнемдеу.
5.Қол көтеріп сабақ айту.
6.Қол шапалақтау.
7.Жақсы баға алу.
II.«Бәйге» ойыны.
1.Дыбыс дегеніміз не?
2.Әріп дегеніміз не?
3.Жуан дауысты дыбыстарды ата.
4.Жіңішке дауысты дыбыстарды ата.
5.Жуан және жіңішке жұп дауыстыларды ата.
Енді үш топқа тапсырма беріледі.
1 топ:Сәйкестендіру тесті
Сәйкестендіру тесті
1.Екі бағандағы буындарды сызбамен сәйкестендір:
Да та
Ша теп
Шаңла
Мек на
Пар ғы
Толықтырутесті
2.Төмендеберілгенсөздердітиістіәріптерментолықтыр.
К...тап, ж...зу, оқ...лық, дәпт...р, қ...лам.
2 топ.
Сәйкестендіру тесті:
1.Екі бағандағы буындарды сызбамен сәйкестендір.
Па тап
Қа тер
Сыз рақ
Дәп лам
Кі ғыш
2.Орны ауыстырылып берілген әріптерден сөз құрастыр.
1. ә,і,р,п______________________
2. ж,з,ұ,л,д,ы__________________
3. н,у,б,ы_____________________
3топ.
Ойын “Кім жылдам? ”
Суреттерге қарап, әуелі бір буынды,содан кейін екі буынды және үш буынды сөздерді ата.3 топ.
Суреттегі зат атауларыныңалғашқыәріптеріненсөзқұра [pic] [pic] [pic] [pic] Ң [pic] [pic]
III. Жаңа сабақ.
-Сонымен балалар , «елтаңба»деген сөз шықты.
Ендіше балар бугінгі өтетін тақырыбымыз елтаңба өлеңімен танысамыз.
Елтаңба
Елтаңба- өжеттік , өрліктің белгісі.
Елтаңба- тәуекел ерліктің белгісі.
Елтаңба – өзге елмен теңдіктің белгісі.
Елтаңба- өзгемен елдіктің белгісі.
- Т.Молдағалиев кім?
- -Т .Молдағалиев 1935жылы Алматыда дүниеге келген.Лирик ,ақын,өлеңдері 40 асқан әдебиет кітап болып шыққан,зерттеуші.
- Мемлекеттік рәміздерді ата?
- Мемлекеттік тудың авторы?
- Мемлекеттік тудың авторы Шәкен Ниязбеков Қазақстанға еңбегі сіңген өнер қайраткері , дизаин өнерінің негізін қалаушылардың бірі.Алматы қаласының бас суретшісі.
Енді балалар сергіту сәтін жасаймыз.
Оқулықпен жұмыс.
78-жаттығу.
Шығармашылық жұмыс
-Балалар, сендер өз есімдеріңнің қанша дыбыстан,қанша буыннан тұратынын білесіңдер ме?
Мысалы.Ақбота- 5ә,5д.
«Дұрыс па, бұрыс па» ойыны.
1.Сөз дыбыстан құралады
2.Әріптерді айтамыз,естиміз
3.А,о,ы,ұ жуан дауысты дыбыстар
4.Дауысты дыбыстар үшке бөлінеді
5. Ананың туысы саған нағашы болады
6.Сөйлемдегі сөздер бір-бірінен бөлек жазылады
7.Сөздегі дауысты дыбыстар жіңішке болса,сөз жуан болады
«Бір сурет,бес тілік» ойыны.
1 топ:Бес саусақ.
2 топ:Бес жұлдыз.
3топ:Бес асық.
6. Үйге тапсырма
а) «Елтаңба» өлеңін мәнерлеп оқу
ә) 79 - жаттығу
7. Бағалау (мадақтаулар, ескертулер)