[pic]
[pic]
[pic]
Күні: 18.02.2016 ж
Пәні: математика
Сыныбы: 4Б
Сабақтың тақырыбы: Бір бағыттағы қозғалыс
Мақсаты: қуып жету қозғалысына берілген есептің жаңа түрімен таныстыру, бір бағыттағы қозғалыс кезіндегі жақындау жылдамдығы туралы түсініктерін қалыптастыру,
Дамытушылығы: Оқушылардың ақыл – ой, байқағыштық қабілетін, өз беттерінше жұмыс, топпен жұмыс істеуін, ізденушілігін дамыту, есептеу дағдысын және логикалық ойлауын дамыту;
Тәрбиелігі: Бірін-бірі тыңдауға, көмектесуге және болашаққа өз үлесін қоса білетін білімді, мәдениетті, өркениетті патриот ұрпақ тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас Сабақтың әдісі: сын тұрғысынан ойлау
Сабақтың көрнекілігі: қима қағаздар, слайд, постер қорғау
Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу, дүниетану
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
Топқа бөлу
1-топ «Құрлық көліктері»
2-топ «Су көліктері»
3-топ «Әуе көліктері»
Психолгиялық кезеңі
«Мен қандаймын»
Спортпен айналысатындар
Музыкалық аспапта ойнайтындар
Қолөнермен айналысатындар
Суретті тамаша салатындар
Көктемде туғандар
Әдеби кітапты көп оқитындар
Үйінде 4 тен көп бала барлар
Үйінде бір ғана бала боп жүргендер
Өзін математикпін деп ойлайтындар
Қазір әр топ оқушылары алдарындағы көлік бейнесіне бүгін не үйренгісі келіп отырғанын жазып қойсын
Қызығушылықты ояту (Математикалық жаттығу)
Азайғышы – 84, айырмасы – 55 болған өрнектің азайтқышын тап (29)
780-нің үштен бір бөлігін тап (260)
9 ондық 630 санынан неше есе кем (7)
Ең кіші 5 таңбалы сан (10000)
9-ның квадратын тап. (81)
610 саны ойлаған саннан 390-ға кем. Ойлаған санды тап (1000)
Ең көп 7 таңбалы сан (9 999 999)
14 пен 5-тің көбейтіндісінің 7-ден 3 бөлігін тап (30)
450 санын қандай санға бөлгенде 15 шығады (30)
Қосындысы 630-ға тең өрнектің бірніші қосылғышы – 105, екінші қосылғышы – 325, ал үшінші қосылғышы нешеге тең (200)
Қызығушылығын ояту
Балалар, қазір әр топқа бір қызықты тапсырма айтамын. Сол тапсырманың шешімін дұрыс тапсаңдар бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбын тауып алатын боламыз
1-топқа
Мотоцикл жүргізушісі ауылға келе жатқанда жолдан өзіне қарсы ұш жеңіл машина және бір камазды кездестірді. Ауылға неше машина бара жатыр? Жауабы: Бір ғана мотоцикл (Бір)
2-топқа
Селодан қалаға дейін велосипедші 20 км/сағ жыдамдықпен, ал қайтар жолда 10 км/сағ жылдамдықпен жүріп өтті. Велосипедшінің орта жылдамдығын тап. Шешімі: (20+10)/2=15 (бағыттағы)
3-топқа
Үш ат жегілген арба 30 км жүрді.Бір аттың жылдамдығы қандай? (қозғалыс)
Сабақтың эпиграфы:
Ескісіз –жаңа болмайды,
Есепсіз-дана болмайды.
Үй тапсырмасын тексеру (слайд)
Қаршана 420 000 тг
Мотоцикл 200 000 тг
Квадроцикл 162 250 тг
Скутер 81 700 тг
Жаңа сабаққа әзірлік
[pic]
Формула магнитті тақтаға ілінеді
ІІІ Жаңа сабақ
Бір бағыттағы қозғалыс
Миға шабуыл
Балалар, формулалар сендердің дұрыс шешкендеріңе риза болуда
Формулаларға қараңдаршы, не болып жатыр (қоғалысқа еніп кетті)
Қозғалыс деген не?
Қандай заттар қозғалысқа түседі?
Қозғалысты математика пәнінде қалай есептеуші едік?
Қозғалыстың қандай түрлерін білеміз?
Біз қандай қозғалыс түріне тоқталып жатырмыз?
– Бір бағыттағы қозғалыс кезінде жақындау жылдамдығын қалай табуға болады?
– Қарама-қарсы бағыттағы қозғалыстың жақындау жылдамдығымен салыстыр. Не түйдің?
Формула қорытуға болама?
Vжақынд=V–V
Суретпен жұмыс
[pic]
Велосипедшінің жылдамдығы – 12 м/с
Қыздың жылдамдығы – 2 м/с
Арасы 50 м
? минуттан соң қуып жетеді
Шешуі: 12–2=10 м/с – жақындау жылдамдығы
50:10=5с қуып жету уақыты
50: (12-2)=5 (с)
Жауабы: велосипедші 5 секундтан соң қуып жетеді
Оқулықпен жұмыс.
Дәптермен жұмыс
№2 тақтамен жұмыс
Есеп мәтінін оқыту
Картадан Астана, Алматы, Балхаш қалаларын табайық
Қазақстан жалпы қай құрлықта орналасқан?
Қазақстан қай мемлекеттермен шекараласады?
(Ресей, Түркіменстан, Өзбекстан, Қырғызстан, Қытай)
Жер көлемі қанша шаршы км? (2 724 900 км²).
Жер көлемі жағынан нешенші орында?
Астанасы қай қала?
[pic] [pic]
Астана ? км/сағ Балхаш 50км/сағ 5 сағ Алматы
210 км
Шешуі: 210+(50*5)=460(км)-5 сағаттан соң
460:5=92(км/сағ)-джиптің жылдамдығы
Жауабы: джиптің жылдамдығы 92 км/сағ
Сергіту сәті Астана туралы Тәуелсіздіктің 25 жылдығы туралы ролик
Топтық жұмыс
1-топ №3
2-топ №9 (1)
3-топ №9 (2)
Плакатқа сызбасын сызып шешеді
№3
А 80км/сағ В 56 км/сағ
240км
Шешуі: 80 – 56 = 24 (км/сағ)-жақындау жылдамдығы
240:24= 10(сағ)-қуып жетуі
Жауабы: 10 сағаттан соң автомашина автобусты қуып жетеді
№9
А 120км/сағ В 70 км/сағ
50км
120 – 70=50(км)- жақындау жылд
50:50=1(сағ)-қуып жетеді
Жауабы: 1 сағаттан соң қуып жетеді
№9
А 60км/сағ В 140 км/сағ
50км
140 – 60= 80(км)- алыстау жылдамдығы
80 + 50 = 130(км)-арақашықтығы
Жауабы: арақашықтығы 1 сағаттан соң 130 км болады
Смайликпен бағалау
«Эстафеталық жарыс» (слайдта тұрады)
Кім жылдам, әрі зерек екен?
№5
Слайдпен тексеріп смайликпен бағалау (топ басшысы)
Топтық жұмыс
№6
1-топ
25мин*6= c
13 сағ*25= мин
2-топ
45 тәул*35 = сағ
225ц*30 = кг
3-топ
187дм*40 = м
585см*20 = м
Слайдпен тексеріп басбармақпен бағалау (топ басшысы)
Деңгейлік тапсырма
Жоғарғы деңгей
№8
Орта деңгей
№4
Төмен деңгей
№7
(Жоғарғы деңгейлер тапсырмасын алмастырып тексереді
Орта деңгей мен төменгі деғгей тапсырмаларын тексеріп бағалайды)
Қорытынды:
Венн диаграммасы
Үйге тапсырма: №6,7 56-бет
Рефлексия
Бағана сабақ басталғанда әр топ оқушылары бүгін не үйренгісі келетінін жазған болатын Ендеше сол күткен нәтижелерің орындалды ма? Егер орындалса көлікті алдарыңдағы плакатқа жапсырыңдар
Бағалау.
Жас болса да ойлары терең
Жүзіп жүр бар әлемді қиял кемең
Болашаққа бүгіннен бастау алған
Елімізде көбейсін сендердей өрен
Тапсырмалар [pic]
[pic]
[pic]
Қазғалыс байланысты есеп
Эстафета (өрнектің мәнін табы №5)
Өлшем бірліктеріне өрнектеу №6
Карточкамен жұмыс