Проект з природознавства Червона книга України. Охорона птахів 2 клас

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Проект: Червона книга. Охорона птахів.


Обґрунтування вибору проекту: Усвідомлення необхідності вивчати та оберігати пташиний світ. Визначення причини зникнення птахів. Поширення знань про Червону книгу. Виховання бережного ставлення до птахів.

Автор проекту: Гаврилова Оксана Василівна, вчитель початкових класів.

Учасники проекту: учні 2 – Б класу, вчитель – Гаврилова О.В.

База реалізації проекту: КЗШ №37

Тип проекту: інформаційно-дослідницький.

Тривалість реалізації проекту:міні – проект(2 тижні після виходу з карантину).

За кількістю учасників: колективний.

За ступенем самостійності: частково-пошуковий

Мета і завдання: Підібрати цікавий матеріал про птахів; формувати в учнів початкові навички дослідницької роботи; розвивати зв’язне мовлення учнів, уміння виступати перед аудиторією; прищеплювати любов до природи, бажання її охороняти.

Прогнозований результат: доповіді учнів, оформлення матеріалу, виставки дитячих робіт, проведення уроку «Червона книга. Охорона птахів.»

План роботи над проектом:

  • Обговорення з учнями мети і завдань проекту, форми захисту.

  • Розподіл завдань між учнями класу, інструктаж з виконання роботи.

  • Ознайомлення з довідковою та художньою літературою, необхідною для виконання роботи.

  • Пошукова діяльність учнів.

  • Захист виконаних робіт, оформлення робіт з теми.

  • Проведення уроку з курсу «Природознавство».














Тема: Червона книга. Охорона птахів.

Мета. Дати уявлення про Червону книгу України, місце в ній птахів, не-обхідність їх охороняти. Ознайомити з пам’ятниками птахам, розказати про заслуги деяких птахів, їхню хоробрість для людства. Розвивати когнітивну сферу дітей, зв’язне мовлення. Виховувати відповідальне ставлення до збе-реження природи, прагнення брати участь у природоохоронній діяльності.

Обладнання: Червона книга України, комп’ютерна презентація, малюнки, фото пам’ятників, стінгазета, книга – розгортка, музичний супровід для фізкультхвилинки, аудіо запис.

Хід уроку

І. Організація класу.

Роботи в нас дуже багато і тому пропоную –

не просто слухати, а чути;

не просто дивитись, а бачити;

не просто відповідати, а міркувати;

дружно і плідно працювати.

Тож бажаю вам бути на уроці активними і творчими.

II. Актуалізація опорних знань.

Всі ми – люди, тварини, рослини – живемо на планеті Земля. Це наша спільна домівка. За мільйони років усі тварини та рослини пристосувалися один до одного. І ми, люди, повинні вивчати закони природи для того, щоб правильно користуватися її багатствами, примножувати їх та зберегти для майбутніх поколінь.

1. Створення позитивного настрою.

Поглянь, дитино, все довкола

Так щиро посміхається тобі:

І сонце, й небо, ліс, і поле…

Ти теж у відповідь їм посміхнись.

Ти привітайся з днем чудовим,

З деревами, пташками, і небом голубим,

І знай: усе це є природа,

Її люби, примножуй, бережи.

(вивішується поступово емблема уроку)

2. Постановка проблемного питання.

- Скажіть, діти, чи є в природи голос?

(Звучить аудіо запис «Ранок у лісі»)

- Одним із співучих голосів природи – є голос птахів.

- Чи можемо, ми стверджувати, що все знаємо про птахів?

IІІ. Повідомлення теми і мети.

- Сьогодні ми продовжимо говорити  про птахів, дізнаємось багато цікавого про них, а також навчимося охороняти їх. Протягом 2 тижнів ми працювали над проектом:«Червона книга. Охорона птахів.».Про свої здобутки звітуватимуть наші учні та батьки, які працювали за напрямками: «Журналісти», «Науковці», «Актори», «Фотокореспонденти».

- Всю цікаву інформацію, яку ви підготували, ми зберемо в одну цікаву книжку «Книга про птахів». Ви згодні?

- Тож, давайте не гаяти часу і скоріше братись за роботу.

І зараз ми відкриємо наш перший розділ, який буде мати назву «У світі цікавого».

  • Надаємо слово «Науковцям», які працювали над цим розділом.

ІV. Презентація проекту

1.Звіт групи «Науковці»

а) Представлення книги – розгортки «Цікаво про птахів» (5 учнів).

1 уч.  На території нашої країни знаходиться близько 700 видів птахів. Вони зустрічаються в будь якому куточку природи, і завжди привертають на себе увагу милозвучним співом, яскравою окраскою пір`я, цікавою поведінкою.

2 уч.  Наша група підібрала цікавий матеріал про птахів, з яким ми  хочемо вас зараз ознайомити.

3 уч. Ми дізналися, що:

Снігурі – червоногруді пташки з чорною шапочкою. Прилітають до нас із далекої півночі. Взимку їдять бруньки дерев, різні ягоди, насіння бур’янів.

4 уч. Сич заморожує у дуплі, як у холодильнику, мишей і птахів. В одного сича знайшли 2 кг мишей.    

5 уч. Найвищий птах в Україні – журавель сірий.  Зріст його досягає 120см, а маса близько 7 кг. На болотах і луках живиться комахами, зміями, ящірками, мишами.

1 уч.  Найбільший птах України – дрохва, найменший птах – корольок.

2 уч. Найкращий зір у орла, з висоти 3 км бачить у траві мишу.

3 уч. Синій птах (символ щастя, є така казка) – реальна істота. Ці птахи водяться на Тянь-Шані. Синій птах копіює голоси своїх сусідів-птахів.

б) Повідомлення про результати опитування.

4 уч.  Також наша група провела опитування учнів класу та школи, батьків та вчителів чи виготовили вони цієї зими годівниці для птахів та чи підгодовували їх взимку?

5 уч.  Ми дізналися, що цієї зими було виготовлено більше 20 годівничок, які були розвішені біля будинків та на території нашої школи. Учениця нашого класу, Любченко Оксана, кожного ранку з бабусею годують пташок насінням.

2.  Звіт групи «Журналісти».

- Ми часто чуємо, що природу слід охороняти, бо багато птахів зникли або знаходяться на межі зникнення. У зникненні птахів винні люди: їх місце існування знищується в результаті вирубки лісів, осушення боліт і будівництва. Птахи, що потребують охорони та захисту, занесені до Червоної книги України.

- Що таке Червона книга?

- Зараз нам про це розкаже  група «Журналістів», в якій працювали наші батьки. Тож давайте уважно послухаємо.

1. Ми зібрати матеріал  про деяких птахів, які занесені до Червоної книги та зробили презентацію, яку пропонуємо зараз переглянути.

(Перегляд комп’ютерної презентації на тему: «Червона книга. Охорона птахів »).

2. У Червону книгу ми занесли

Світ неповторний та чудесний,

Що поступово вимирає,

Давно рятунку в нас благає.

  • Ми маємо пам'ятати про це і бережливо ставитися до цих рідкісних

птахів.

Все на землі, все треба берегти,

І звіра, птаха, і оту рослину,

Не чванься тим, що цар природи ти –

Бо врешті ти лише її частина.

  • Отже, основне завдання людини – не знищувати, а вивчати природу,

розумно користуватися її благами і охороняти!

Фізкультхвилинка

  • А зараз я вам пропоную перетворитися на птахів і трішки політати.

Крильця пташки розправляють,

Їх до сонця піднімають.

Потім можна політати

І комашок поганяти.

На галявину злетілись,

Там зерна вони наїлись.

Потім знову полетіли,

У гніздечко хутко сіли.

3) Звіт групи «Актори»

- Про охорону птахів дбає не тільки держава, а й учні нашого класу. Про це вам повідомить агітбригада «Птах».

Увага, дорогенькі!

Великі і маленькі,

Вельмишановне панство

Та інший контингент.

У класі виступатиме,

Для вас сьогодні гратиме

Агітбригада – «Птах»

Для вас ми всіх розкажемо

Розповідь незвичну,

Круту, екологічну

Як зберегти природу

І захистить птахів!

Наш девіз: «На крилах надії в майбутнє століття,

За чисті ріки,

за прозорі стави,

За квітучі сади,

За спів птахів,

за здоров’я всієї Землі!»

Мені зірка шепнула здаля:

«Є на світі багато планет,

Та найкраща планета-Земля!»

І на цій Землі є маленька цяточка, на якій живуть

Чудові,

Прекрасні,

Доброзичливі,

Турботливі

Юні любителі природи,

Діти 2-Б, раді вас вітати.

Світанками ранок всміхнеться,

Сонце яскраво зійшло,

Знов, як завжди, прокидається

Рідне місто моє.

Як випав білий сніг,

Ми не стали ждати,

А скоріше на подвір’я

Птахам допомагати.

Годівнички змайстрували,

Принесли зернята,

Щоби кожная пташина

Взимку була рада.

Повинні всі ми розуміти,

Птахів потрібно берегти,

А як прийде весна

Змайструємо шпаківні

І теж повісим у дворі,

Щоб пташки жити там могли.

Щоб з вирію до нас вертались

І співом нас всіх звеселяли.

А ми їх будем зустрічати,

Допомогать й охороняти.

Наш дивний світ такий, як казка,

Он в небі хмаронька пливе.

Тож бережи його, будь ласка,

Все в ньому гарне і живе.

Он квітка полум’ям палає,

І ясне сонечко блищить,

Чарівна пташечка співає,

Все в дивосвіт прийшло, щоб жить.

4) Звіт групи «Фотокореспонденти.

- Люди часто споруджують пам’ятники відомим людям, вченим, композиторам. І що цікаво, відзначають заслуги також птахам. Скільки неймовірних історій пов’язано зі світом птахів, із їх ставленням до нас. Адже пам’ятники так просто не зводяться, за ними завжди стоїть якась цікава історія чи подія.

- Зараз група «Фотокореспондентів»  ознайомить вас із своєю фотовиставкою «Пам’ятники птахам».

1 уч.  Англійський  підводний човен потерпів аварію. До лапки голубки прикріпили капсулу з координатами. Вона доставила лист до Англії і екіпаж був врятований. За цей подвиг голубці не лише поставлений пам’ятник, вона ще й нагороджена медаллю.

2 уч.  Пам’ятник горобцеві є в американському місті Бостоні. Виявляється, скромний пернатий трудяга врятував населення цих місць з голоду, коли тут з’явилися невідані досі гусениці. Горобці в короткий термін розправилися з шкідниками і тим самим врятували сади і посіви.

3 уч.  Гусям у Римі теж збудовано пам’ятник за те, що колись врятували місто від ворога, зчинивши галас і попередивши цим мешканців.

4 уч.  Чайкам в штаті Юта, бо вони врятували поля місцевих мешканців від сарани.

5 уч.  Півню в Болгарії, бо вони перші зустрічають і вітають світанок, зникає пітьма, а з нею і вся нечиста сила; а у німецькому місті Мюнстері за те, що півень допоміг зняти облогу міста.

Книга про птахів.

  • Ось погляньте, яка гарна і цікава вийшла книжка вашими спільними

зусиллями.

  • То ж давайте, щоб про неї дізналися й інші учні нашої школи, ми

подаруємо її у бібліотеку.

  • Але, я хочу подарувати до вашої книжечки ще один розділ, який буде

називатись – «Легенди про птахів». І одну з легенд я подарую вам просто зараз, а з іншими из можете познайомитися на перервах у бібліотеці.

Легенда про дятла

  • Одного разу на Великдень чоловік пішов до лісу зрубати дерево.

Тільки він почав рубати, як до нього прийшов старий дід і сказав: «Не рубай дерево. Іди до дому, у тебе буде достатньо грошей, щоб купити дрова й жити без злиднів». Чоловік так і зробив. Жив він добре, але наступного року він подумав: «Піду до того дерева, попрошу ще грошей». Прийшов чоловік до лісу і почав рубати дерево.

Тут і з’явився старий дід. Він зрозумів, що чоловіка до лісу привела жадібність. Тоді дідусь мовив: «За твою жадібність перетворю тебе у птаха, стукай усе життя по деревах». Так і з’явився птах дятел.

V. Закріплення та застосування набутих знань.

  1. Метод «Прес».

Закінчуючи наш урок я хочу вас, діти, запитати:

а) Чи потрібно охороняти Птахів?

«Я вважаю, що…»

«…тому, що…»

б) Для чого назви деяких птахів, занесені до Червоної книги?

«Я вважаю, що…»

«…тому, що…»

  1. Робота в групах. Створення дерева «Допомога птахам».

  • Виходячи з вище сказаного слід зазначити, що птахів слід охороняти,

навесні розвішувати шпаківні, узимку виготовляти годівниці, не руйнувати гнізда, не здіймати галасу в місцях гніздування, не полювати на птахів.

І зараз, я пропоную вам створити дерево «Допомога птахам». Для цього пропоную об’єднатися у групи.

(До стовбура дерева діти чіпляють листочки з малюнками, що вони зробили, або будуть робити, щоб захистити птахів).


  1. Вірш (розповідає учениця)

Прошу вас, тільки не забувати:

Кожна пташина варта любові.

Кожного дня і кожну хвилину

Оберігайте всяку пташину.

Тільки добра їм потрібно бажати

І намагатись не ображати!

VІ. Оголошення підсумків презентації.

(Висловлення вражень учнів від уроку – проекту).

1. Оцінювання

2. Гра «Мікрофон»

- Підіб’ємо підсумок нашої роботи, закінчивши речення :

1. Мені цікаво було дізнатися про …

2. Після уроку я обов’язково прочитаю …

3. Найбільшим відкриттям для мене було …

- Ви гарно підготувалися до уроку, зібрали багато цікавого матеріалу і гарно його представили.