Урок української мови в 4 класі
( російська мова навчання )
Відмінювання іменників.
Орудний відмінок іменників жіночого роду.
Розробила:
вчитель початкових класів,
спеціаліст вищої категорії
середньої загальноосвітньої
школи №18 I-III ступенів
м.Сєвєродонецька
Луганської області
Поломарчук Валентина Миколаївна
Тема: Відмінювання іменників. Орудний відмінок іменників жіночого роду.
Мета: формувати вміння вживати в усному і писемному мовленні іменників жіночого
роду з нульовим закінченням в Орудному відмінку; розвивати зв’язне мовлення,
увагу, пізнавальну самостійність ;виховувати ретельне ставлення до вивчення
української мови, любов до рідного краю, бережливе ставлення до свого
здоров’я.
Обладнання: картка з девізом уроку, таблиці - опори, малюнок сніговиків, кросворд,
кольорове доміно.
Хід уроку
I. Організація класу.
Пролунав дзвінок.
Почнемо урок.
Сьогодні наш девіз уроку:
Працювати - колективно.
Діяти - оперативно.
Писати - охайно.
Відповідати – негайно.
II. Актуалізація опорних знань. Повторення вивченого.
«Мозкова атака»
( на дошці - опорна таблиця)
Що таке іменник?
На які питання відповідає?
Іменники можуть бути назвами…
Які бувають іменники?
Як змінюються?
Скільки мають відмінків?
Роль у реченні?
Що таке початкова форма іменника?
Молодці, ви дуже швидко все пригадали про іменник.
Урок продовжимо без зупинки з каліграфічної хвилинки.
Каліграфічна хвилинка.
Мм ля Зе От ач
- Розшифруйте, які слова сховалися? (Земля, отча)
- Складіть словосполучення.
Отча земля, рідна земля, рідний край.
- Запишіть речення.
Отча земля і розкрилена вись,-
Та наймиліша, де ти народивсь.
Словниковий диктант
Київ, Україна, Батьківщина, площа, держава, столиця, дзвінок, чорний, ножиці, сьогодні.
- Складіть речення зі словами Київ, Україна.
Наша сила і слава - Українська держава.
Київ - столиця України.
- Доповніть речення:
Моя країна зветься…( Україна)
Столиця її – славне місто…(Київ)
Священна українська земля
І все це…( Батьківщина) моя
Кросворд розгадай, постарайся, що в ньому «сховалося», дізнайся.
1
У
2
К
3
Р
А
4
5
6
Н
7
А
1. Давня назва української держави (Русь)
2. Межа між державами (Кордон)
3. Символічний знак держани (Герб)
4. Полотнище синьо-жовтого кольору (Прапор)
5.Синонім слова держава (Країна)
6. Кущ із червоними ягодами, народний символ України (Калина)
7. Синонім до слова військо (Армія)
III. Підготовка до сприйняття нового матеріалу.
Вправи для покращення зору.
Зоровий диктант
На змаганнях велосипедисти
Так жали на педаль,
Що отримали медаль.
- Знайомство з новим словниковим словом медаль.
Медаль- з латинського metalia «металічна монета», що походить з Metallum - «метал».
Медаль – нагорода за плідну працю чи героїчний вчинок.(Діти записують речення у зошит).
-Ви познайомились з новим словом «медаль». Визначте, який рід має це слово.
-Це слово жіночого роду.
IV. Оголошення теми та мети уроку.
Вузлик ще один сьогодні
Будемо в’язати.
На уроці нову тему
Будемо вивчати.
- Сьогодні на уроці ми будемо вивчати відмінювання іменників жіночого роду з нульовим закінченням в Орудному відмінку. Це іменники III відміни.
До третьої відміни візьмемо
слово мати,
А ще жінок із нульовим
в кінці багато.
Приємні леді дуже всі вони:
чесність і радість,
ніч і зустріч,
даль, пам’ять, велич і любов.
1) Порівняння закінчень іменників в Орудному відмінку.
- робота з підручником (с. 77, вправа 168)
Говорить с гордостью Говорити з гордістю
матерью матір’ю
любовью любов’ю
- Прочитайте їх уголос. Визначте закінчення.
2) Бесіда
- Чим відрізняється вимова і написання цих іменників у російській і українській мовах?
- Подумайте, чому в українських словах м’який знак не вживається?
- Назвіть приголосні звуки, які вимовляються в українських словах перед закінченням ю
- Як на письмі позначаються подовжені м’які приголосні?
V. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
Загадка
Ці кристалики тверді
Аж іскряться.
Народились у воді,
А води бояться?
- Що це? ( сіль)
- Провідмінюйте це слово.
- Як ви його написали в Орудному відмінку. ( сіллю).
- Зараз я пропоную вам об’єднатися у групи «Веселі сніговички».
(Повторення правил роботи у групах)
Кожна група отримує своє завдання.
Робота у групах ( Гімнастика для розуму). [pic]
Знайдіть в приказках 2) Запишіть іменники 3)Якого роду подані
і прислів’ях іменники в Орудному відмінку. іменники. Запишіть
жін. роду. Поставте їх в Орудному в.
їх в Орудний відмінок.
Бережи честь змолоду. Радість, цікавість, творчість, Матір, любов, ніч,
Праця людину годує,а мудрість, юність, молодість. медаль, сталь, зелень.
лінь марнує.
Чоловік без друга, що
їжа без солі.
Метод « Прес»
- Чому в кожній групі іменники жіночого роду пишуться не однаково перед закінченням ю
- Яка особливість відмінювання іменників жіночого роду з нульовим закінченням в
Орудному відмінку однини?
Побудова і засвоєння алгоритму правила.
Якщо імен. закінчується Якщо імен. закінчується
одним приголосним двома приголосними
Б П В М Ф та Р не губні подовження не відбувається:
Подовження не відбувається. відбувається творчість - творчістю
подовження, радість - радістю
На письмі яке на письмі честь - честю
ставиться апостроф : передається
двома однаковими
буквами:
матір’ ю сіллю, маззю,
любов’ю ніччю, папороттю
Об’ ю ( жовчю)
Фізкультхвилинка « Сніжки»
VI. Закріплення матеріалу.
Робота в зошитах.
– Спишіть речення, відкриваючи дужки. Слова в дужках поставте в Орудний відмінок.
Батьки учать своїх синів (мужність) і (сміливість). Спортсмени з (гордість) одержали
завойовані медалі. Ми милувалися молодою (зелень) на деревах.
Робота з підручником (с.78, вправа 169)
- Склади з поданих групами слів словосполучення.
3) Гра « Кольорове доміно» ( Кольорова терапія).
- Закінчи прислів’я. (На партах - конверти, в них - розрізані картки. Необхідно відшукати пару)
VII. Підсумок уроку
- Яку тему вивчали на уроці?
- Яка особливість відмінювання іменників жіночого роду з нульовим закінченням?
Працювали ви старанно,
Все робили бездоганно.
Зрозуміли, все, що вчили,
А тепер на відпочинок.
VIII. Домашнє завдання
С.79 – I варіант - вправа 172 ( А)
II варіант- вправа 172 (Б)
Література:
Воскресенська Н.О., Свашенко А.О. Дидактичний матеріал з розвитку мови в 4 класі чотирирічної початкової школи: Посібник для вчителя.-К.:Рад.шк.,1990.-96 с.-(Б-ка вчителя початкових класів)
Зевако Валентина, Непийвода Світлана. Цікаві завдання з української мови в початковій школі. Посібник для вчителя .-Тернопіль: Підручники і посібники,2004.-128 с.
Куріпта В.І. Нестандартні уроки . 2-4 класи. –Х.: Вид. група «Основа»,2006-208 с. (Б-ка журн. « Початкове навчання»; Вип.7(31)).