Күні 15 .03. 16 ж Ана тілі
Сабақтың тақырыбы: Бас әріптен басталып жазылатын сөздер. Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
1. Бас әріптен басталып жазылатын сөздер туралы ұғымдарын пысықтау.
2. Оқушыларға мәтін мазмұнын түсіндіру, негізгі ойын ашу. Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш туралы түсініктерін кеңейту.
Дамытушылық: Оқушылардың сын тұрғысынан ойлауын дамыту, шығармашылықпен жұмыс істеуге, өз ойларын тұжырымдап, жеке, топта жұмыс жасау. Көп ізденуге, дәлелді сөйлей білуге үйрету.
Тәрбиелік: Еңбекқорлыққа, табиғатты сүюге, барлық тіршілік иелеріне деген қамқорлық сезімге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сын тұрғысынан ойлауын дамыту технологиясы.
1. Венн диаграммасы.
2. “Ой қозғау” стратегиясы.
Сабақтың көрнекілігі: Интербелсенді тақта, бейне жазба,оқулық.
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, өзін-өзі тану.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық дайындық: Көңіл күй сыйлайық! (2 мин)
Күлімдеп күн бүгін,
Қарады маған да.
Күлімдеп күн бүгін,
Қарады саған да.
Күлімдеп күн бүгін,
Қарады баршаға.
Оқушыларды топқа бөлу.
[pic]
III. Үй тапсырмасын сұрау. « Екі соқа» мәтінінің мазмұның сұрау.
Венн сызбасын толтыру.
[pic] [pic] [pic]
Ережені сұрау. ( Кісі аты - жөні, жер – су аттары бас әріптен жазылады)
1-топ екі соқаны әңгімелеу
2-топ еңбек туралы мақал айту
3-топ вен диаграммасы екі соқаны арқылы салыстыру
«Ой қозғау» сұрақтарға жауап алу.
Жаңа сабақ.
Ж [pic] ұмбақ жасыру
Инесі жоқ, жібі жоқ,
Өрмегі жоқ, тіні жоқ.
Бірақ шілтер тоқиды.
(Ө...............)
• Жанды қос тау бірге тұр,
Арасында – қыл көпір.
(Қ……….а)
Үй ішінде үйі,
Жем тасиды жиі.
(Қ……….ш)
Әр топқа ат беру
[pic]
Үнтаспадан «Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш» әңгімесін тыңдату
Сұрақтарға жауап алу:
Ы. Алтынсарин кім?
Ол қазақ даласында балаларға арнап не ашты?
Оның қандай шығармаларымен таныстық?
Мәтінмен жұмыс.
1. Тізбектеліп оқу.
2. Мәтінді рольге бөліп оқыту.
. Мәтінді талдау, сұрақтарға жауап алу.
(Оқушы жауабы дұрыс болса, 3 рет қол шапалақтау)
1) Атасы немересіне нелерді көрсетті?
2) Немересі көргендері жайлы не деді?
3) Атасы немересіне нелерді үлгі етті?
Сөздікпен жұмыс.
Нанның уағы – нанның үгіні, қиқымы
Тұзақ құру – аулау
1-топ : өрмекші туралы не білеміз?
2-топ: құмырсқа туралы не білеміз?
3- топ: қарлығаш туралы не білеміз?
-Еңбектің пайдасы бар ма?
Ойын «Өрмекшінің торы»
[pic]
4. Оқулықпен жұмыс: 103 – жаттығу.
Өлеңді мәнерлеп оқып беру, оқыту.
1) Көп нүктенің орнына өлеңдегі кісі және өзен аттарын теріп жазу.
Кісі аттары: Тарас, Пушкин, Әбділда Тәжібаев.
Өзен аттары: Днепр, Еділ, Сырдария
Наурыздың он бесі.
Сыныпта
Ээ Ээ Ээ
104 – жаттығу /ауызша/
А) Мәтінді оқу
Парыз /слайд, қызылорда картасы/
Ә) Кісі, жер – су аттарын білдіретін сөздерді атаңдар.
Сергіту сәті: Қарлығаш
-Еңбектің пайдасы бар ма?
8. Рефлексия. Кері байланыс.
Бекіту доп лақтыру арқылы сұраққа жауап беру
Ы. Алтынсарин осы мәтін арқылы бізге не айтқысы келді?
Бүгінгі сабағымызда нені үйрендік?
Қай сыныптасыңның жауабы ұнады?
- Көңіл – күйімізді бас бармақтарымызбен көрсетейікші.
9. Үйге тапсырма: 105- жаттығу.
1. “Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш” әңгімесін оқу, түсінік айту.
2. Әңгімедегі құстар мен жәндіктерге қатысты сурет салу.
3. Кісі, жер-су аттарын білдіретін сөздерге сөйлем құрау.
10. Бағалау.
Мұғалім сөзі: «Өрмекшідей өнерлі, құмырсқадай бірлікшіл, еңбекқор, қарлығаштай қайырымды болыңдар» деп сабақты аяқтаймыз.
Алматы облысы
Қаратал ауданы
С. И. Морозов атындағы №51 орта мектеп -гимназиясы
[pic]
Ашық сабақ
Тақырыбы: « Бас әріптен жазылатын сөздер.
Өрмекші , құмырсқа , қарлығаш. »
Бастауыш сынып мұғалімі Ишамбаева А.Қ
Үштөбе қаласы