Конспект уроку з природознавства 4 клас Сонячна система.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


ТЕМА. Сонячна система.

МЕТА. Ознайомити учнів з елементами астрономії, на доступних прикладах розкрити поняття: зорі, Всесвіт, Сонце, планети,

Сонячна система; формувати в дітей науковий світогляд; розвивати пізнавальний інтерес до наукових знань; виховувати любов та бережне ставлення до природи.


МЕТОДИ: ПРИЙОМИ:

Бесіда Виступи учнів

Метод наочності Робота в групах

Розповідь Практична робота

Проблемна ситуація

Активізація життєвого

досвіду


ЛЕКСИКА ДЛЯ ЗАСВОЄННЯ: Всесвіт, Сонячна система, Галактика, зорі,

Космос, космічні тіла, зірки – гіганти, зірки – карлики,

Молочний шлях ( Чумацький ), орбіта, планети, Меркурій,

Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун,

Плутон, супутники планет, комета, ядро, астероїди.


ОБЛАДНАННЯ. Ілюстрації до теми заняття, таблиці, атлас «Мир та людина», схема-малюнок Сонячної системи.


ТИП УРОКУ: вивчення нового матеріалу.


Перебіг уроку

І. Підсумок фенологічних спостережень.

1.Зміна висоти Сонця на небозводі.

2. Тривалість дня та ночі.

3. Стан неба. Від чого він залежить?

4. Зміна температури повітря.

5. Напрям вітру.

6. Опади. У вигляді чого вони бувають?

7. Стан рослин (пробудження, буйне цвітіння, підготовка до

зими, сплячка).

8. Поведінка тварин.

9. Праця людей.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- На сьогоднішньому уроці я

запрошую вас, любі діти,

полинуть у дивні і незвідані світи…

Де в небесах таких прозорих

пливуть космічні кораблі,

А зорі сяють так казково,

І все навколо загадкове,

що думаєш: «Я у вісні».

- Ми з вами дізнаємось, що є за межами нашої планети Земля у безкрайому просторі Космосу.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

- Заплющіть очі і уявіть собі, що зараз ніч, і ви знаходитесь не у класі, а на дворі. Що ви бачите, поглянувши на вечірнє небо? (Відповіді дітей.)


-Так, на вечірньому небі стільки яскравих зірочок горить! І місяць світить, наче нічний господар неба, який дивиться, чи всі зірочки засвітилися, чи не впала яка з них додолу. А вранці встає сонечко, піднімається із-за хмарі посилає нам на землю своє тепло.

ІV. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.

1.Розповідь вчителя та дітей (консультантів).

- Що насправді являють собою зорі, Місяць, Сонце, що таке наша Земля, на якій ми живемо?

- У безхмарний ясний вечір небо над нашою головою всіяне міріадами яскравих зірок. Нам вони здаються маленькими блискучими крапочками, бо знаходяться дуже далеко від Землі. Насправді ж зірки – це величезні розжарені кулі, які складаються з газів і світяться власним світлом. Вони схожі на сонце і рухаються навколо своєї осі, як і наша Земля.

Зірки відрізняються одна від одної своїми розмірами. Є зірки – гіганти, а є карлики.

- А зараз ми послухаємо наших консультантів.

1 - консультант.

- Від температури зоряного газу залежить колір зірки: білі та блакитні мають температуру поверхні 10-20 тисяч градусів, червоні – 3-4 тисячі.

Скупчення зір, яке ми бачимо на небі і яке тягнеться світлою смутою з півдня на північ, називали в давнину Молочним шляхом, а в Україні – Чумацьким. По ньому орієнтувалися чумаки, які їздили в Крим по сіль.

Наше Сонце – теж зірка, вона має температуру жовтої зорі.

Доповнення учителя:

Сонце – це велетенська зірка. Але є зорі в тисячу разів більше. Сонце має діаметр 1 млн. 392 тис. кілометрів, тобто це на мільйон більше, ніж відстань між Землею та Місяцем.

- Діти, за скільки годин Земля обертається навколо своєї осі?

(24 год.) А Сонце робить це за 27 земних діб, тобто 648 годин. Можете уявити , яке воно величезне.

- А що розкажуть консультанти про Сонце?

2 - консультант.

- Температура на поверхні Сонця сягає 6 тисяч градусів, а в глибинах – від 10 до 15 млн. градусів. Сонце виділяє велику кількість тепла та енергії. Тільки на секунду воно випромінює більше тепла і світла, ніж його використали люди за всю історію свого житла на Землі. А до нас на планету із цієї всієї енергії надходять лише одна двомільярдна частка.

Таки велетенські небесні тіла, як Сонце, мають велику силу притягання. Тому утворились планети, які постійно рухаються навколо Сонця.

3 – консультант.

- Планети – це небесні тіла, що не випромінюють світла і тепла. За розмірами вони неоднакові і розташовані на різній відстані від Сонця.

Сонячна система – це Сонце і сукупність космічних тіл, що рухаються навколо нього. Д о складу Сонячної системи входять 9 великих планет (Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон), 32 супутники планет, декілька тисяч малих планет або астероїдів, багато комет і метеорних тіл. Кожна планета рухається по своїй орбіті.

( На дошці схема Сонячної системи без планет. Учитель читає вірш і по порядку прикріплює планети)

Меркурій по першій доріжці іде,

По другій – Венеру веде,

А рідна Земля ось по третій біжить,

А Марс по четвертій за ними спішить.

Юпітер за Марсом по п’ятій орбіті,

Сатурн аж на шостій, в кільце він одітий.

По сьомій орбіті Уран ось біжить,

Нептун за Ураном по восьмій летить.

Надалі від Сонця Плутон пробігає –

Там довга зима, там усе замерзає.


2. Практична робота з таблицями, атласами.

(Діти розглядають зображення планет у Сонячній системі)

- На якому місці від Сонця знаходиться Земля? Які планети знаходяться ближче до Сонця порівняно з Землею? Які знаходяться далі?

- Знайдіть на малюнках орбіти кожної планети. Яка з планет має найдовшу орбіту? Яка – найкоротшу? Чому?

- Наша планета знаходиться на третьому місці від Сонця після Меркурія

та Венери (таблиця). Відстань її до Сонця – 150 млн. км. Сонячний промінь досягає Землі за 500 секунд. Поїзд, який має швидкість 100 км /год, подолав би цю відстань за 170 років.


- У великих планет є супутники. У нашої Землі є один супутник. Хто скаже який?

В інших планет є різна кількість супутників, Уран – 5, Сатурн – 10, Юпітер – 16. Венера супутників не має.


4 – консультант

- Крім планет та їх супутників, у Сонячній системі є безліч дрібних небесних тіл. Існують астероїди – малі планети, які можна назвати літаючими островами, метеорити – літаючі брилі чи камені. Є й дрібні метеоритні частинки – літаючі піщинки і пилинки, які мчать по своїй орбіті швидше, ніж куля з гвинтівки.

(Доповнення учителя)

Навколо Сонця обертаються також комети, які складаються з ядра і хвоста. Хвіст – це речовини, з яких складається комета, що під час польоту випаровуються. Кометні хвости витягуються іноді на мільйони кілометрів.

5. Створення проблемної ситуації.

- Подумайте над тим , яке значення має Сонце для Землі.

- Як це небесне світило впливає на нашу планету?

- Наша Сонячна система у космосі ( Всесвіті) не єдина. Ви самі бачите, скільки є на небі зірок! Усі зірки разом з планетами, які обертаються навколо них, утворюють величезні зоряні системи. Одна з них називається Галактикою. До складу Галактики входить і наша Сонячна система.

Таких зоряних систем дуже багато. Всі вони утворюють Всесвіт, який не має ні кінця, ні краю, який безмежний у часі й просторі.

Фізкультхвилинка (під музику)

- Діти, уявіть собі, що миз вами вийшли у відкритий космос. Сили тяжіння немає, наше тіло стало легким. Ми рухаємося. (Різноманітні рухи руками).

V. Осмислення учнями знань.

1.Робота з підручником.

Опрацювання статі « Сонячна система».

2. Відповіді на запитання.

- Що таке зірка?

- Чим зорі відрізняються між собою?

- Чому зорі здаються нам дуже маленькими?

- Земля – зірка чи планета?

- Чому Сонце називають зорею?

- Чому Сонце постійно випромінює тепло і світло?

- Що таке Сонячна система?

- Що називають орбітою планети?

3. Робота в групах. Складання міркувань.

( Учитель ставить кожній групі запитання, на яке учні складають міркування).

1 група.

Чому Сонце здається нам найбільшою з зірок?

2група.

Чим планети відрізняються від зірок?

3 група.

Планети не випромінюють власного світла. Чому ми їх бачимо?

4 група.

Яке значення для Землі має Сонце?

4. Розгадування кросворда.


1)Загадковий сяє Марс.

Може, хтось живе там

Понесе до Марса нас,

Мов стріла, … (ракета)

2)Все від нього навкруги набирається снаги.

Тільки ранок настає, виглянь у віконце!

Всім життя воно дає – променисте … (сонце)

3)Роздивитися мікроб допоможе мікроскоп.

А вивчати зорі щоб, треба мати … (телескоп)

4) Океани й компоненти, гори, ліс, міста й поля, -

Це, малюк, твоя планета, називається …(земля)

5) В небі куля вогняна, має довгий хвіст вона,

То не зірка, не планета, називається …(комета)

6) – Ті-ті-ті. Його сигнали в морі судно наздогнали.

Капітан повинен знати, звідки шторм йому чекати,

Де цунамі може бути, а пильнує це …(супутник)

- Яке слово утворилось в результаті?

Пригадайте, що таке Космос.

( Це увесь зоряний простір, що існує за межами планети Земля.)

5. Гра – вікторина ( у вигляді тестування ).

1) Сонце – це …

а) планета;

б) зірка.

2) Сонце – це …

а) найбільша з усіх зірок;

б) найменша з усіх зірок;

в) зірка середньої величини.

3) Сонце …

а) обертається навколо своєї осі;

б) не обертається.

4) Планети – це небесні тіла, які світяться …

а) власним світлом;

б) світлом, відбитим від Сонця.

5) У сонячну систему входять - …

а) 9 планет;

б) 11 планет;

в) 3 планети.

6) Найдальша планета …

а) Меркурій;

б) Плутон;

в) Земля.

7)У кожної планети є …

а) однакова кількість супутників;

б) різна кількість супутників.

8) Сонячна система у Космосі …

а) єдина;

б) є багато зоряних систем.

9) Наша Земля знаходиться на …

а) на другому місці від Сонця;

б) на третьому місці від Сонця.

Відповіді: 1) б, 2) в, 3) а, 4) б, 5) а, 6) б, 7) б, 8) б, 9) б.

Робота клубу «Пізнайка».

* Чи вічне Сонце?

Сонце буде жити багато мільйонів років! Приблизно через 5 млрд. років водневе паливо Сонця згорить, і Сонце стане яскравіше в сотні разів. Воно розшириться, поглинув при цьому найближчі планети, і Землю в тому числі.

Ще через 100 млн. років сонце зіжметься і перетвориться на білого карлика.

* Чи рухається Сонце?

Так. Всі планети Сонячної системи обертаються навкруги Сонця і, в свою чергу, обертаються навкруги центру нашої галактики, Молочного (Чумацького) шляху. Цей оберт продовжується біля 225 млн. років, або 1 космічний рік.

* Чи зможемо ми дихати на якій – небудь іншій планеті Сонячної системи?

Ні. Тому. Що на них немає кисню.

* Чи є життя на інших планетах?

Нажаль, нічого живого на планетах не було знайдено. Планети нашої системи, окрім Землі, або надто гарячі , або надто холодні, або в цілому складаються із газів.

* Чому Марс червоний?

Марс червоний тому, що він іржавий! Поверхня цієї планети покрита іржею, котра утворюється внаслідок з’єднання заліза, кисню і води.

* Чому Сатурн смугастий?

Атмосфера Сатурна складається з різноманітних газів. Деякі гази не змішуються з іншими, і при обертанні Сатурна потужні вітри роздувають ці гази навколо планети різнокольоровими смугами. Кожна така смуга це окремий газ.

* Які за формою планети?

Планета здається круглою , але насправді її форма нагадує сфероїд. Це означає, що вона схожа на сплющений м’яч. Сатурн та Юпітер обертаються дуже швидко, тому вони самі «сплющені».


* Скільки потрібно часу кожній планеті, щоб обернутися навкруги Сонця?

Планетам , які знаходяться ближче до Сонця, потрібно менше часу, а планетам, які знаходяться далі, - більше.

* Скільки років Сонячної системі?

Наша Сонячна система виникла біля 4,6млрд. років тому назад, приблизно 10 млрд. років після народження Всесвіту.

VІ. Узагальнення та систематизація знань учнів.

- Про що дізнались на уроці?

- Що вам сподобалося найбільше?

- Які виникли запитання?

VІІ. Домашнє завдання.

Прочитати статтю у підручнику «Сонячна система», вміти її переказувати.

Творче завдання: підготувати повідомлення про одну із планет Сонячної системи за допомогою додаткової літератури.