Ашық сабақ Көктем сәні

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


«КӨКТЕМ СӘНІ» ХАЛЫҚ АУЫЗ ЕРТЕГІСІ

[link]  

Сабақтың тақырыбы: Көктем сәні (презентация)
Сабақтың мақсаты:
1. Ертегі мазмұны арқылы көктемгі табиғаттың жылылық ерекшелігін аңғарту. Қазақ халық ауыз әдебиеті жанрларымен таныстыруды одан әрі жалғастыру.
2. Ой - өрістерін, тіл байлығын, шығармашылық ойлау қабілеттерін, әдеби дүниетанымын дамыту;
3. Табиғатты қорғауға, әсемдікті түсіне білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі; Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Сыни тұрғысынан ойлау, жеке жұмыс, топтық жұмыс, бағалау әдісі, постер әдісі.
Тапсырма көздері: Жұппен жұмыс, топпен жұмыс, сұрақ - жауап, сауалнама
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
• Сынып оқушыларын 3 топқа бөлу
Гүлдер, құстар, аңдар
• Көңіл - күй ахуалын туғызу
Жарқырап күн де ашылды,

Айналаға нұр шашылды.
Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз.
Қайырлы күн! Сәлемдесіп аламыз.
Бір, екі, үш
Сынып іші тып - тыныш,
Жалқаулықты тастаймыз,
Сабақты біз бастаймыз.

ІІ. Өтілген материалды пысықтау
• Алдыңғы сабақта өтілген "Жазғытұры","Жазғытұрым" өлеңдерін жатқа сұрау
• Топпен жұмыс
«Жұптас – ойлан – бөліс» әдісі
1топ. Абай - ұлы ақын
2-топ. Көктем қандай тамаша!
3-топ. Көктемгі табиғат
• Графикалық диктант (иә - жоқ - -)
1. М. Әуезов қазақтың ұлы жазушысы
2. Шидем - ешкі жүнінен тоқылған сырт киім
3. К. Табей желтоқсан туралы жазды
4. Мамыр - қыс айы
5. Қоян жыртқыш аң емес

ІІІ. Жаңа сабақ
1. Қызығушылықты ояту
Үнтаспадан "Көктем келді" әні жүріп тұрады
Тақтада көктем тақырыбына байланысты суреттер көрсетіледі
- Қане, айналамызға зер салайық. Сіздер қандай көңіл - күйдесіздер?
- Көңілдің көтерілуі қай жыл мезгіліне тән? Неге?
- Көктемгі табиғи өзгешелік қандай адамның мінез - құлқына тән?
- Сыныбымызда осындай мінез - құлықтағы оқушылар бар ма?

2. Топтық жұмыс.
Постер әдісі"Көктем қандай тамаша!"
Постермен жұмыс жасайық,
Қызықтан қалыс қалмайық
Топ болып қызық жарыста,
Намыспен топты қорғайық

3. Мәтінді өз бетінше оқытып, топ ішінде талқылау
1 - топ. Ертегі түрін анықтау, дәлелдеу
2 - топ. Мәтіннен Қызыл Кітапқа енген жануарлардың сөзін тауып оқу
3 - топ. Мәтіннен аңдардың сөзін тауып оқу

4. Мәтін бойынша сахналық қойылым

5. Шығармашылық тапсырма
Дәптерге өздерінің қалаған аңның суретін салу, сол аңды бір сөзбен сипаттау
6. Толықтыру «Мен - саған, сен - маған»

Мақал - мәтелдің жалғасын тап
1. Сәуір болса, күн күркірер,
Күн күркіресе, көп дүркірер.
2. Наурыздан соң қыс болмас,
Мизамнан соң жаз болмас.
3.«Көктемде бір тойдым,
Көбік қарда бір тойдым»
4. Жазғытұрым жел жардай атанды жығар
5. Мезгілі жетсе мұз ерір.

7. Сызбамен жұмыс
Топтастыру "Көктем сәні"
ІҮ. Сабақты бекіту
• Қандай шығармамен таныстық?
• Қандай жанрдағы шығарма?
• Кейіпкері кім?
• Ертегі саған ұнады ма? Несімен ұнады?
• Өзіңе жыл мезгілдері ішінен қайсысы ұнайды? Несімен?
Ү. Бағалау
Өз - өздерінің бағалауын ұйымдастыру

Әдебиеттік оқу 3 сынып
Сабақтың тақырыбы: Көктем сәні. (Ертегі) (слайдымен)
Мақсаты: Ақпарат көздерін тиімді пайдалану арқылы Абай Құнанбаевтың «Қыс» өлеңінің мазмұны мен идеясын ашу.
Міндеттер:
- өлеңдегі кейіпкердің көңіл - күйін сезіне отырып, бейнелі сөйлей білуге машықтану;
- оқушылардың шығармашылық бағытта жұмыс істеуіне ықпал ету;
- өзіндік пікір қалыптастыру арқылы тапсырманы өзара талқылау, қорытынды жасау, түйінді ойларды жинақтай білу;
- қоршаған ортаның тылсым сырларына қызықтыру арқылы табиғатты аялай білуге табиғаттың сұлулығын сезінуге тәрбиелеу.
Сабақ түрі: топтық және жұптық жұмыс.
Сабақ типі: жаңа білімді меңгеру
Қолданылатын модульдер: Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер, білім беруде АКТ - ны пайдалану, білім берудегі басқару және көшбасшылық, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқыту.
Қолданылатын әдіс - тәсілдер: Мозайка, «Семантикалық карта», «Миға шабуыл», «Жүк журналы», «Синкуейн», Сергіту жаттығулары, «Ойлан, жұптас, топтас», «Біреуі үйде, үшеуі қонақта» стратегиялары.
Күтілетін нәтиже: Оқушылар арасында ынтымақтастық қарым қатынас орнайды. Ертегі жолдарын топта талқылап, бір біріне түсіндіруге, өз ойын еркін айтуға үйретеді. Сыни тұрғыдан ойлай алады. Топтық жұмыс – ұйымшылдыққа, белсенділікке тәрбиелей отырып, білімге деген ынтасын арттырады

Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушыларды ынтымақтастық қарым-қатынасқа түсіру.
Көңіл күйлерін смайлик ілу арқылы көрсетеді.
Менің қазіргі көңіл-күйім көгілдір аспандағы жылы, жұмсақ күннің көзіне ұқсайды, ал сендердің ше?
Әрбір күн – таңертеңнен басталады. Біз көңіл-күйімізді реттеуге тиіспіз. Бұл үшін мен психологиялық тренинг ұсынамын – бәріміз бірге:
 
Жер Ана саған мың алғыс!
 
Бар байлығын беріп тұрған.
Шуақты Күн саған мың алғыс!
Жан жылуын төгіп тұрған!
Мозайка арқылы топтарға бөлу.
1-топ жаз, 2-топ күз, 3-топ көктем,4-топ қыс.
 
Ә)Дәптерге күнді жаздыру.
Ақпанның он жетісі
Бағалау тәсілімен таныстыру.