Конспект урока Қыс боран

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Павлодар облысы, Ақсу қаласы, Евгеньевка ауылы, КММ Ю.Гагарин атындағы орта мектебі

Бастауыш сынып мұғалімі: Базарбай Айный

Сабақ: ана тілі

Тақырыбы: Абай «Қыс». М. Әуезов «Боран»

Мақсаты мен міндеттері: өлеңді,мәтінді оқу арқылы оқушыны көркем шығарманың мазмұнын түсінуге жетелеу,

1.Білімділік:түсініп оқу, мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру;

2.Дамытушылық: талдау қабілеттерін дамыту; белсенділіктерін дамыту;

3.Тәрбиелік:ізгілікті-елжанды дара тұлға төрбиелеу; патриоттыққа тәрбиелеу.

Сабақ түрі :жаңа тақырыпты таныстыру сабағы

Көрнекіліктер: Абай, М. Әуезов портреттері, қыс көрінісінің суреттері.

Әдіс-тәсілдер: жұптық , талдау, сипаттау; Сабақ барысы

1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы: Сабаққа дайындықтарын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру: әңгімелеу,

2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:

«Туған жерге қыс келді»- тарауын бастаймыз. Қалай ойлайсыңдар бұл бөлімнің шығармалары неге қатысты айтылады?

Казір қыстың қай айы? Қыста қандай өзгерістер болады?

Ақшақарлардың артындағы жұмбақтарды шешу:

[pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic]

  1. Қыста бар, жазда жоқ.

  2. Құлағы мен көзі жоқ,

Жоқ тіпті қол мен аяғы.

Бірақ ғажап өнерпаз,

Мәнерлеп ою ояды.

  1. Көлге жапқан қақпақ

Сіресіп тұр-

Қатты-ақ.

  1. Қанаты жоқ-ұшады,

Аяғы жоқ-желеді

Аузы жоқ-ұлиды.

Абай Құнанбаев (1845-1904)

қазақтың ұлы ақыны , аудармашы

Мұхтар Әуезов (1897-1961)



қазақтың ұлы жазушысы

Оқулық бойынша жұмыс 151-155беттер

  • үлгі оқу (мұғалімнің оқуы)

  • -тізбек бойынша оқу

  • тұтас оқу

  • Сөздік жұмыс: шидем- қой жүнінен тоқылған сырт киім.

  • Ақын қысты кімге теңейді?

  • Өлеңде балалар туралы не делінген? Малшы туралы ше?

  • Үсінуден қалай сақтануға болады?

Сергіту сәті

3.Жаңа білімді бекіту:

- өлеңді,мәтінді мәнерлеп тұтас оқу

- мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру.

Дәптермен жұмыс: кестені толтыр.

- сурет бойынша әңгіме құр (топтық жұмыс)

4. Үйге тапсырма: 151 бет жатта, 153-155 бет әңгімеле.