Тақырыбы: Сын есім. Қайталау
Мақсаты:
Білімділік: сын есім туралы білімін тиянақтау; сөйлемнен, мәтіннен сын есімді табу дағдысын жетілдіру; сын есімнің зат есіммен байланысын анықтау; сөздік қорын молайту;
Дамытушылық: лексикалық білім, білік, дағдыларын арттыру; ой - өрісін, танымын арттыру;
Тәрбиелік: ұлттық салт - дәстүрді насихаттау және оны құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: саяхат сабағы
Сабақтың типі: пысықтау сабағы
Әдіс - тәсілдері: сұрақ - жауап, дидактикалық ойындар.
Көрнекілігі: карта ,жалау, слайдтар.
Құрал - жабдықтары: интербелсенді тақта.
Сабақтың барысы:
I .Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық
Күннен, жерден нәр алған
Біз - өмірдің гүліміз.
Жұманың сәтінде
Сәтті болсын күніміз.
Балалар мына жерде сөздер берілген ақ, қоңыр, жинады,алты,күн, ертең , жалбыз,кішірек,айнадай,жуан, бойшаңырақ,ала, өнерлі.Осы сөздерден сын есімдерді тауып аламыз.
І топ негізгі сын есім
ІІ топ туынды сын есм.Топқа бөлінуі
Топбасшысын сайлайды. Бағалау парағы беріледі
Топтың ережесі
Бір- бірін тыңдау
Кедергі жасамау 5 мин
Ұқыпты тыңдау.
Зейін болу
Топта тыныштықты сақтау
Уақытты үнемдеу. слайд
Біз балалар бүгін саяхатқа шығамыз.Саяхатқа немен шығамыз?Сурет поездбен. Поезға міну ішін не сатып алады? Билет
1. Сын есім деген не?
2. Сын есімнің сұрақтары?
3.Қандай сөз таптарын білесің?
4. Негізгі сын есім деген не?
5.Туынды сын есім деген не?
6.туынды сын есім қай сөз табынан жасалады
-Саяхатшылар жолға шығу үшін не істейді?Саяхатшылар жолға шыққанда қолдарына не алады?
-Саяхатшылар саяхатқа қолдарында күнделіктері болады Біз ештенені ұмытпау үшін жазып отырайқ
Саяхатқа баратын күнін жазайық . Бүгін күннің нешесі?
22 сәуір
Қайдан барамыз ?
Сыныптан
Сынып жұмысы
Топқа бөлінгеде қандай топқа бөліндік?
-Олар нелер?
-Сын есім . Туынды,негізгі сын есім
-Онда бүгін не туралы тақырыбымыз болады?
- Сын есімді қайталау
Мақсатымыз Сөйлемнен сын есміді табу. Оны ажырату негізгі , туынды.Қай сөз табынын жасалытынын.
Поезд қандай жолмен жүреді?
-Теміржолмен жүреді
Мынау не?
-Карта
-Осы карта бойынша біз тапсырмаларды орындау арқылы станцияларды өтеміз?
-Осы картада қандай станцияны көріп отырмыз?
-Тоғызақ сигнал звук
Поезды кім жүргізеді?
Поезд жүргізушісі
Жол серігі
1.Дәптермен жұмыс
Олардың киімдері қандай болады?(суреті)
Көк түсті, жейделері ақ,сыпайы, тұрақты, жауапты ,таза
Бағалау критерийі жасау керек
Сергіту сәті
ІІ. Топпен станция Қостанай оған жету үшін
Сәйкестендіру тапсырмасын орындау керек.
Кіші шіл
Сары ірек
Тау қыш 2мин
Байқа леу
Тап дай
көк лау
кең ғыш
Әр балаға өзара тексеріс Қай сөз табынан жасалады?
Оқушы сөздерді оқып қандай сын есім екенін қорытындылайды.
Бағалау критерийі
Қате жоқ-«5»
«1» қате-«4»
«2» қате –«3»
ІІІ . топтық жұмыс Тобыл станциясына жету үшін тапсырма .Сын есімдерді туынды , негізгі сын есімдерін табу. Дәптермен жұмыс
Жолда жүру ережелері өте маңызды және қажетті ережелер. Жол әр адам мен жүргізуші үшін қауіпті алаң болып табылады. Сондықтан, жүргізушілер және жолаушылар жол жүру ережелеріне сай жүру қажет. Жүргізушілер де жолаушылар да бір-бірімен әдепті болу қажет. Бағдаршам мен әр түрлі сілтемелер жақсы қызмет көрсетеді. Жол жүру ережелерін жақсы білу қажет.Жолда адамдар мұқият болу керек. 3мин
Содан кейін топ бір- бірін бағалайды қол шапалақтау
ІV.Топтық жұмыс Атбасар станциясына жету үшін
1 топ Негізгі сын есім тобы Поезд жүргізуші мәтін құрастырады
2 топ Туынды сын есім тобы Жол серігі мәтін құрастырады(екі топ бір бірін тексереді. 5 мин
Жол серігі ұқыпты , тиянақты болу керек. Жазда біз орманға барды. Ол жолаушылармен сыпайы болу қажет. . Біздің орман үлкен.Жол жүргізушінің жұмысы өте ауыр. Тиін ағаштан құлап , аяғын сындырып алды. Жол серігі вагонды таза ұстау керек. Бір кезде Ваня тиіндерді көріп қалды. Оны дәрігерлер жұмыстың алдында денсаулығын тексереді. Көшеде біз сақ болайық.Ол білімді болу керек.Адамдармен тіл табыса алу керек.Ыстық шай дайындау керек. Әкесі мен Ваня саңырауқұлақтар жинады.Ол таза төсек беру қажет.Ол шыдамды, төзімді болу керек.
Сын есім қай сөзбен байланысып тұр.жазады.кестеге. Топ бір-бірін тексереді. Бағалайды
Белка
Летом мы ходили в лес. Наш лес большой. Там высокие березы, зеленые сосны. Папа и Ваня собирали грибы. Галя собирала ягоды.
Вдруг Ваня увидел белку. Белка была маленькая. Она сидела в траве. Белка упала с дерева и сломала лапу.
Тиін
Жазда біз орманға бардық. Біздің орман үлкен. Биік кайыңдар мен жасыл қарағайлар бар. Әкесі мен Ваня саңырауқұлақтар жинады.Галя алма жинады.
Бір кезде Ваня тиіндерді көріп қалды.Тиін кішкентай болды. Ол шөпте отырды. Тиін ағаштан құлап , аяғын сындырып алды.
3 мин
Зерттеу жұмысы Сабина Мәтін беремін салыстырып қорытынды жасайды
V. Келесі станция Астана
Ол станцияға жету үшін тест тапсырмаларын орындаймыз. Бағалау парағын топбасшысы қорытындылайды.
Х. Тест
1.Заттың түсін, көлемін, сапсын, дәмін, пішінін білдіретін сөздерді не дейміз?
а) сын есім
ә) зат есім
б) етістік
2. Сын есімнің сұрақтарын көрсет.
а) Не істеді? Не қылды? Қайтті?
ә) Қандай? Қай?
б) Қанша? Неше? Нешінші?
3.Заттың сынын білдіріп тұрған қай сөздер?
а) он, доп
ә) жүгірді, ала
б) биік, қызыл
4. Түбір сөзді тап.
а) биші
ә) қазақ
б) өнерпаз
5.Ақ-қара», «сұйық –қою» , «ақылды- тентек»
А. Мәндес сөздер
Ә. Қарсы мәндес сөздер
Б. Бірнеше мағыналы сөздер
Бағалау критерийі
Қате жоқ-«5»
«1» қате-«4»
«2» қате –«3»
Х .Рефлексия 3мин
1.Нені білдік?
2. Нені үйрендік?
3. Нені білгім келеді?
ХІІ Үй жұмысы
60 жаттығу 199 бет
№3 Қарабалық орта мектебі
Ашық сабақ
Қазақ тілінен тақырыбы: «Сын есім .Қайталау.»
(Аудандық семинар)
Дайындаған : Кадырбаева Ж.Ш.
2015-2016 оқу жылы