Конспект по казахскому языку Зат есімнің тәуелденуі

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақтың тақырыбы:Зат есімнің тәуелденуі

Сабақтың мақсаттары :

1.Оқушылардың тәуелдік жалғаулар туралы алған білімдерін пысықтау , яғни заттың қандайда бір нәрсенің біреуге тән, соның меншігі екенін білдіретін үш жағы болатынын ұғындыру , жаттығулар орындау.

2.Жаңа технологияларды басшылыққа ала отырып, сөздік қорын молайтып, ойын , тілін шығармашылығын дамыту, қызығушылығын арттыру.

3.Әдептілікке, мейірімділікке, татулыққа,жылдам ойлауға, Отансүйгіштікке тәрбиелеу .

Түрі: аралас сабақ , жаттығу.

Пәнаралық байланыс :ана тілі. дүниетану, орыс тілі , математика.

Көрнекіліктері: суреттер , тірек сызба ,слайдтар .

Сабақтың барысы

I.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды сабаққа әзірлеу .Топқа бөлу.

II.Психологиялық дайындық

Мынау менің жүрегім,

Бәрі осыдан басталған,

Мынау басым ақылды ,

Бәрін осы басқарған.

Мынау менің оң қолым ,

Мынау менің сол қолым ,

Барлық істі атқарған .

III.Өткен сабақты пысықтау.

-Ендеше балалар төмендегі кестені толтырайық.(1слайд)

Түбір сөз

Қосымша

Туынды сөз


Жұрнақ Жалғау


Дәрі

----- -----

-----

Ойын

----- -----

-----

Теңіз

----- -----

-----

-Зат есім дегеніміз не ?

-Түбір сөз неден жасалады?

-Жұрнақ дегеніміз не?

-Жалғау дегеніміз не?

IV.Жаңа сабақ.(2-слайд)

51-жаттығуТүбір сөздерді тәуелденген сөздермен салыстыру.

I топ II топ III топ

халық-халқым әріп-әрпім бөрік-бөркім

білек-білегім лақ-лағым кітап-кітабың

Дидактикалық ойын «Жеті жұрттың тілін біл».Жұмбақты оқып ,шешуін табу.(3-слайд)

Аузы бар, тілі жоқ,

Терісі бар , жүні жоқ.

Жүрегі бар, ізі жоқ,

Қанаты бар, ұшпайды,

Су астында қыстайды.

Шешуі:Балық, рыба,fish.

Тәуелденген сөздер:Аузы ,терісі, жүрегі ,қанаты.

Ауз- сөздің түбірі.

Тапсырма

Сөздерді үш жақта , жекеше және көпше түрінде айту.(4-слайд)

I топ II топ III топ

терісі жүрегі қанаты

Өзіндік жұмыс.

53-жаттығу.Жақшадағы сөздердге тиісті тәуелдік жалғауын жалғап жаз.(5-слайд)

1.Біздің (халық ) бақытты.2.Сенің (дауыс) естілмейді.3.Менің (уақыт) болмады.4.Мемлекеттің (мүлкін) шашпа.5.Ораз (ерін) жыбырлатты.

IV.Сергіту сәті. «Қос қарлығаш».

54-жаттығу.Өлеңді мәнерлеп оқу.

-Авторы кім?(Әбдікәрім Ахметов)

-Не туралы айтылған?

-Қазақстанның астанасы қай қала?

-Нешеден астам ұлт өкілдері өмір сүреді?

-Қарамен жазылған сөздің түбірін атау.(Халқ-сөздің түбірі)

I топ –Әбдікәрім Ахметов туралы не білеміз?

II топ- Халқың сөздің түбірін табу, сөйлем құрау.

III топ-« Туған жер» туралы не білеміз?

V.Шығармашылық тапсырма.(6-слайд)

Ребусты дұрыс шешсең, төмендегі жұмбақтың жауабын табасың.

Шешуі :Шағала ,чайка,seagull.

Күндегі тамағы-

Балықтың шабағы.

Теңізге барғандар,

Жағадан табады.

I топ-Шағала туралы не білеміз?

II топ-Шағала сөзді үш жақта ,жекеше түрде тәуелдеп жаз.

III топ-Шағала сөзді көпше түрде тәуелдеп жаз.

VI.Сабақты қорыту.

Оқушылар ұнаған нұсқаға стикерлерін жапсырады .

Тест

VII.Үйге тапсырма.

Ережені қайталау , 55- жаттығу

VIII.Мадақтау.

Оқушыларды мадақтау.